V nedeľu sa v Bratislave konal lokálny pochod za život. Bez veľkej mediálnej propagácie, za nepriaznivého počasia a predsa s veľkou účasťou – podľa organizátorov prišli viac, ako tri tisícky ľudí. Organizátori chceli pochodom osláviť život a apelovať na budúce matky, neabsolvovať interrupciu, ktorá má neblahé následky na duševnom, ale i telesnom zdraví.
Organizátori Inštitút Ladislava Hanusa, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku a Asociácia za život a rodinu zvolili motto „Volím (si) život“ čím chceli poukázať na potrebnú účasť na blížiacich sa parlamentných voľbách.
O 15:00 hodine sa na Hlavnom námestí v Bratislave účastníkom prihovorili zástupcovia akademikov, zdravotníkov, právnikov, ale aj občianski aktivisti, predstavitelia médií, či pro-life aktivisti. No a nesmeli chýbať predstavitelia cirkvi – záštitu nad podujatím prevzala Bratislavská arcidiecéza.
Juraj Šúst z Inštitútu Ladislava Hanusa všetkým pripomenul, že aj život nenarodených detí treba chrániť rovnako, ako život všetkých ostatných ľudí. Je to podľa neho spravodlivá požiadavka a aj občanov požiadal, aby volili podľa hodnôt.
„Veľmi sa tešíme, že na podujatie prišlo 3000 tisíc občanov Slovenska vyjadriť svoj postoj za život, za ochranu nenarodených detí a ich matiek pred rizikami potratu. Vždy je tu lepšie riešenie, ktoré musíme aktívne ponúkať. V 21. storočí je úplne zbytočné vôbec premýšľať nad potratom, ktorý ubližuje, ako nad riešením nejakej situácie, pretože vždy sú tu lepšie riešenia. Apelujeme na politikov, aby boli odvážnym hlasom nenarodených a ich matiek,“ povedal, Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu.
Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku dodal, že v prospech života je potrebné aktívne konať.
„Za najmenších z nás a hovoríme jasne, že sa nezľakneme, že ich neprestaneme brániť. Uvedomujeme si, že ochrana nenarodených detí musí stáť na dvoch pilieroch, ktoré idú ruka v ruke,“ vysvetľuje Daniška, podľa ktorého je nutné jednak zlepšiť súčasný právny stav nápravou situácie zavedenej ešte v ČSSR. Druhý pilier vidí v ekonomickej pomoci rodinám v núdzi – práve nedostatok peňazí je častým dôvodom pre interrupciu.
Po príhovoroch sa všetci vydali na pochod mestom popod Michalskú bránu, cez Obchodnú ulicu až na Námestie slobody. Nechýbal ani otec Marián Kuffa – farár zo Žakoviec, ktorý pochod viedol modliac sas účastníkmi modlitbu bolestného ruženca.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…