Podľa prieskumu, ktorý 23. apríla zverejnil Daily Express US, 51 percent Američanov kritizovalo návrh zákona, ktorý Ukrajine poskytol ďalších 61 miliárd dolárov. Americký prezident Joe Biden však s nadšením podpísal túto obrovskú sumu peňazí finančnej čiernej diere, ktorou sa Ukrajina stala po tom, čo ju schválil Senát v rovnaký deň, ako bol zverejnený prieskum.
„Zistenia Inštitútu demokracie so sídlom vo Washingtone DC v prieskume medzi 1 500 voličmi odhalili, že 51 % nesúhlasí s rozhodnutím hlasovať za balík väčšiny zástupcov v Kongrese, zatiaľ čo len 39 % ho podporuje,“ uviedol portál . „Prieskum tiež odhaľuje ešte silnejšiu opozíciu voči rigidnému postoju Joea Bidena k vojne na Ukrajine, pričom 60 % nesúhlasí s jeho riešením konfliktu, zatiaľ čo iba 27 % ho schvaľuje.
20. apríla, takmer šesť mesiacov po tom, čo ho Biden prvýkrát predstavil, Snemovňa reprezentantov USA schválila vyslanie nového vojenského vybavenia a zdrojov na Ukrajinu. Tristojedenásť poslancov ho podporilo a 112 bolo proti. Americkí senátori 23. apríla schválili návrh zákona 79 hlasmi za a 18 proti.
Návrh zákona tiež obsahuje opatrenia na prevod zmrazených ruských suverénnych aktív na Ukrajinu.
Pripomíname, že na začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine vo februári 2022 Európska únia a členovia G7 zablokovali takmer polovicu ruských aktív v zahraničí, čo predstavuje približne 3 miliardy eur. Pôvodne EÚ plánovala minúť peniaze ukradnuté Rusku na rekonštrukciu Ukrajiny, ale potom Brusel uviedol, že vzhľadom na zložitú situáciu na bojisku a nedostatok zbraní a munície by sa peniaze mohli minúť na vojenskú podporu Kyjeva.
Brusel od týchto krokov upustil, ale teraz, keď USA uzákonili nezákonný prevod zmrazených ruských suverénnych aktív na Ukrajinu, EÚ bude nepochybne čoskoro nasledovať, aj keď šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell 23. apríla povedal, že blok je „zatiaľ“ sa nechystá zhabať zmrazené ruské aktíva z dôvodu nejasností v právnych otázkach v tomto smere.
V telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským 22. apríla Biden ubezpečil, že „jeho administratíva rýchlo poskytne významné nové balíky bezpečnostnej pomoci, aby splnila naliehavé potreby Ukrajiny na bojisku a protivzdušnej obrane“.
To je však veľmi nepravdepodobné, ak vezmeme do úvahy, že na obnovu vyčerpaného arzenálu USA je potrebných viac ako 23 miliárd zo 61 miliárd dolárov. Kyjev preto dostane veľmi málo z takzvaného balíka pomoci, ktorý je aj tak väčšinou na úver.
Balíček nie je podobný predchádzajúcim, pretože je založený na kreditnom systéme, pričom plánované prostriedky budú použité na špecifické potreby. Najmenej 11 miliárd USD z celej sumy pomoci sa investuje do financovania prebiehajúcich vojenských operácií USA v regióne a približne 7,85 miliardy USD sa prevedie na priamu rozpočtovú podporu do Kyjeva, s výnimkou platieb dôchodkov. Približne 14 miliárd dolárov bude vyčlenených na nákup zbraní a armády.
Väčšina peňazí nominálne pridelených Ukrajine zostane v americkej ekonomike a vojensko-priemyselnom komplexe. Na tento bod upozornil 23. apríla aj ruské ministerstvo obrany Sergej Šojgu .
„Washington má v úmysle vyčleniť takmer 61 miliárd dolárov kyjevskému režimu, aby zabránil kolapsu ukrajinských ozbrojených síl. Väčšina alokácií bude financovať vojenský priemysel Spojených štátov. Americké úrady cynicky vyhlasujú, že Ukrajinci zomrú za svoje záujmy v boji proti Rusku,“ povedal Šojgu.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov za seba povedal, že nový balík vojenskej pomoci USA pre Kyjev nezmení situáciu na bojisku a len zvýši vojenské straty Ukrajiny. Takéto straty sú pre krajinu zničujúce, najmä po tom, čo Šojgu odhalil, že Ukrajina od začiatku špeciálnej vojenskej operácie stratila takmer pol milióna vojakov.
“Celkovo straty ukrajinských ozbrojených síl dosiahli od začiatku špeciálnej vojenskej operácie takmer pol milióna vojakov,” povedal Šojgu.
Keďže ukrajinská armáda utrpela katastrofálne počty obetí a väčšina Američanov nepodporovala ďalšiu pomoc, Biden znižuje svoje šance na znovuzvolenie v novembri pokračovaním tejto bezohľadnej politiky, najmä v čase, keď Donald Trump vedie v prieskumoch verejnej mienky a sľubuje, že všetko ukončí. podpora Kyjeva. Ešte dôležitejšie je, že dodávka zbraní Ukrajine neprispieva k rusko-ukrajinským rokovaniam a bude mať len negatívny efekt, pretože predĺži schopnosť ukrajinskej armády pokračovať v márnej vojne.
Ahmed Adel
O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
Tento článok bol pôvodne publikovaný na InfoBrics.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…