domovina

Via Iuris: Zatvorenie škôl porušilo právo detí na vzdelanie. Generálna prokuratúra nekonala dostatočne rýchlo

Slovensko patrí medzi krajiny Európskej únie s najdlhšie zatvorenými školami. 

Generálna prokuratúra SR (GP SR) nekonala rýchlo a vyhla sa reakcii na dĺžku zatvorenia škôl v núdzovom stave. Skonštatovala to organizácia Via Iuris a Iniciatíva Dajme deťom hlas, ktoré sa 13. marca v súvislosti so zatvorením škôl v núdzovom stave obrátili s podaním na GP SR. Namietali, že školský zákon umožňuje zatvorenie škôl v núdzovom stave len krátkodobo, nie na desať mesiacov.

Uviedli tiež, že rozhodnutia ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) o zatvorení škôl diskriminujú, porušujú právo na vzdelávanie a sú zmätočné. V tlačovej správe o tom informovala Eva Kováčechová z Via Iuris a Andrea Hajdúchová z Iniciatívy Dajme deťom hlas.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Generálna prokuratúra napriek závažnosti problému nejednala dostatočne rýchlo, ako napríklad v prípade vyhlásenia núdzového stavu či vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva, ale o podaní rozhodla až na konci zákonnej lehoty,“ pripomenula Via Iuris a Iniciatíva Dajme deťom hlas. Ako dodali, kým GP SR rozhodla, prestalo platiť aj posledné namietané rozhodnutie ministra.

Prokuratúra preto podanie odložila a k prístupu ku školám a k právu na vzdelávanie v núdzovom stave sa nevyjadrila. „Napriek tomu, že GP SR môže konať aj iniciatívne, nielen na základe podnetu občanov, nezohľadnila nijako ani skutočnosť, že zrušené rozhodnutie ministra nahradilo nové, ktoré ďalej ponechalo väčšinu škôl zatvorených,“ skonštatovali organizácie.



„Dúfali sme, že vzhľadom na závažnosť zásahov do práva na vzdelanie, ktoré postihli v rôznej miere prakticky všetky deti a žiakov, bude prokuratúra konať rýchlo. Promptná odpoveď mohla pomôcť aj ministerstvu školstva prijímať vhodnejšie protipandemické opatrenia v školách,” povedala Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s Via Iuris.

Podľa stanoviska Generálnej prokuratúry SR poverená prokurátorka rozhodla o spomínanom podnete dva týždne pred uplynutím lehoty, ktorú jej ukladá zákon o prokuratúre.

„V čase vybavovania podnetu už namietané rozhodnutia ministra školstva stratili účinnosť a boli zrušené, čím by sa aj za prípadného použitia niektorého z prostriedkov prokurátorského dozoru nedosiahla účinná ochrana a obnova prípadne porušených práv a zákonom chránených záujmov fyzických osôb, právnických osôb a štátu tak, ako to ukladá zákon o prokuratúre,“ uviedol hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

Podnet podľa hovorcu dorazil na Generálnu prokuratúru SR dňa 10. marca a dvojmesačná zákonná lehota od pridelenia podnetu tak mala uplynúť 15. mája. Podnet bol však vybavený 29. apríla.

„Prokurátor si pred preskúmaním skutočností uvedených v podnete musí vyžiadať spisy, ktoré sa vzťahujú k danej veci,“ zdôraznil Skladan.

Doplnil, že rovnako je povinnosťou prokurátora zabezpečiť si aj vyjadrenie orgánu verejnej správy, zákonnosť ktorého preskúmava. „V danom prípade bol spisový materiál Ministerstva školstva SR na Generálnu prokuratúru SR doručený 20. apríla,“ dodal hovorca.

Slovensko patrí medzi krajiny Európskej únie s najdlhšie zatvorenými školami. „Slovensko otváralo školy ako posledné už minulú jar, po plošnom testovaní tiež uprednostnilo vianočné nákupy a chaty a aj dnes máme stále doma deti vo veku od 10 do 14 rokov v dvoch okresoch a stredoškolákov v takmer polovici okresov a uprednostnili sme fitness centrá, hotely či tisíc fanúšikov na štadiónoch. Ďalej roztvárame nožnice medzi deťmi, prehlbujeme diskrimináciu a tvárime sa, že je to v poriadku. Nie je,“ zdôraznila Andrea Hajdúchová z Iniciatívy Dajme deťom hlas.

Podľa organizácií musí vláda pripraviť nový zákon o núdzovom stave, ktorý by predvídateľným a preskúmateľným spôsobom riešil všetky zásahy do ľudských práv, ktoré odhalila pandémia, vrátane práva na vzdelávanie.

Zdroj: noviny.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…

5 hodín ago

Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu

Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi  rokmi. Tento fenomén má potenciál…

10 hodín ago

Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.

„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…

10 hodín ago

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

11 hodín ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

12 hodín ago