Americkí predstavitelia uviedli, že prezident Biden povolil Ukrajine „uskutočniť obmedzené útoky vo vnútri Ruska zbraňami vyrobenými v Amerike“.
Niektorí spojenci USA už zašli ďalej. Británia pred týždňami umožnila Ukrajine použiť svoje raketové systémy Storm Shadow s dlhým doletom na útoky kdekoľvek v Rusku a Francúzsko a Nemecko nedávno zaujali rovnakú pozíciu.
Rozhodnutie, ktoré oznámil prezident Biden, je spôsobené najmä tlakom ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena na zrušenie obmedzení používania amerických zbraní na Ukrajine. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg dostal za úlohu vopred oznámiť rozhodnutie Washingtonu európskym spojencom. Vo svojom prejave v Rade Európskej únie povedal:
„Ukrajina má podľa medzinárodného práva právo na sebaobranu. A právo na sebaobranu zahŕňa aj zasiahnutie legitímnych vojenských cieľov v Rusku.
Poľsko zároveň oznámilo nákup rakiet dlhého doletu od Spojených štátov a vyhlásilo, že je „pripravené umiestniť jadrové zbrane NATO“. Švédsko urobilo to isté: práve vstúpilo do NATO a vyhlásilo, že je „ochotné umiestniť americké jadrové zbrane v prípade vojny“.
Francúzsko otestovalo novú jadrovú strelu zo vzduchu a vyčlenilo 13 percent svojho vojenského rozpočtu na modernizáciu svojich jadrových zbraní.
Proti akým cieľom v Rusku sú namierené rakety dlhého doletu dodávané USA a ďalšími krajinami NATO Ukrajine, ukazujú správy zverejnené Kyjevom, že „ukrajinské bezpilotné lietadlo zacielilo na druhý ruský vojenský radar s dlhým dosahom“.
Ide o radar včasného varovania určený na detekciu aj hypersonických balistických rakiet a lietadiel do vzdialenosti 10 000 km.
Je nemožné, aby ukrajinská armáda sama vykonala takýto útok hlboko na ruské územie. Ukrajinská armáda má čoraz väčšie ťažkosti, a to natoľko, že Kyjev prijal zákon, ktorý jej umožňuje verbovať z väzníc obyčajných väzňov, dokonca aj zločincov, ochotných ísť na front výmenou za slobodu.
Ďalší takýto útok si vyžaduje vojenskú sieť, ktorú Ukrajina nemá. Takéto útoky proti Rusku v skutočnosti vedú sily USA a NATO pod velením USA. Krajiny ako Taliansko, ktoré „hostia“ americké jadrové zbrane, porušujúc Zmluvu o nešírení jadrových zbraní, sa tak stávajú v prvej línii jadrovej konfrontácie s Ruskom, ktorá je nebezpečnejšia ako studená vojna.
Manlio Dinucci
O autorovi: Manlio Dinucci, ocenený autor, geopolitický analytik a geograf, Pisa, Taliansko. Je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum globalizácie (CRG).
/ skspravy.sk /
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…