Grandiózne infraštruktúrne projekty ovládnu Spojené štáty aj Slovensko. Ich úspech je ale neistý
Keď sa Bill Clinton stal americkým prezidentom, vyhlásil, že éra veľkej vlády sa skončila. Svojou politikou znížil vládny dlh z úrovne 50 percent na 34 percent HDP.
Prešlo 25 rokov a americký dlh sa dostal nad 130 percent HDP, čo zďaleka nie je konečné číslo. Len týždne po tom, ako bol schválený obrovský takmer dvojbiliónový fiškálny stimul, nový americký prezident navrhuje investičný plán v objeme ďalších troch biliónov dolárov.
Pôjde o najväčší investičný plán za generácie, podobný Roosveltovej Novej dohode z 30. rokov či Johnsonovej Veľkej spoločnosti zo 60. rokov minulého storočia. Stovky miliárd dolárov sa počas ôsmich rokov investujú do ciest, potrubí, mostov či nabíjačiek pre elektrické autá.
Kým v roku 1996 bol vládny deficit hlavnou obavou Američanov, v súčasnosti vysoký dlh krajiny netrápi takmer nikoho. Iba tri percentá Američanov považujú vládny dlh za pálčivý problém, ukazujú prieskumy Gallupovho ústavu. Jednoducho, dlh nie je témou ani napriek tomu, že je trojnásobne vyšší ako bol pred 25 rokmi.
Joe Biden vo svojom inauguračnom prejave dlh nespomenul ani raz. Nízke úrokové sadzby spôsobujú, že jeho negatívne vnímanie sa zmierňuje. Naopak, potreba vysokých vládnych výdavkov v čase covidu je značná.
Vysoké výdavky podporuje aj skutočnosť, že federálne infraštruktúrne investície sú najnižšie za šesť dekád. Verejné investície v bohatých krajinách poklesli z úrovne 2,4 percenta HDP v 90. rokoch na menej ako dve percentá. Je to najnižšia úroveň v histórii, tvrdí Medzinárodný menový fond.
Súkromné a verejné investície dlhodobo stagnujú na úrovni 3 – 4 percent HDP, čo je príliš málo na to, aby sa vôbec obnovovala starnúca infraštruktúra. Infraštruktúrne výdavky preto majú v časoch nízkych úrokových sadzieb opodstatnenie. Skúsenosti s nimi však nie sú príliš pozitívne.
Economist uvádza ako príklad výstavbu metra v Cincinnati, kde sa dekády budoval projekt, z ktorého nakoniec ostali iba nevyužité tunely. Takýchto príkladov je mnoho po celom svete.
Autor: Roland Ižip
Zdroj: https://www.trend.sk/
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…