Veľká Británia vytvorí “protiruskú” špeciálnu jednotku na boj s ruským vplyvom, bude na nej vyčlenených 120 miliónov libier. Informuje o tom britský denník The Telegraph. Na činnosť novej brigády špeciálnych operácií na základe pluku rangerov Special Air Service (SAS) zo štyroch práporov bude vyčlenených 120 miliónov libier. Cieľom špeciálnej jednotky bude “zastavovanie zasahovania Ruska po celom svete v rámci vážneho preskupenia priorít obrany”.
Mark Carleton-Smith, veliteľ Generálneho štábu, denníku potvrdil , že uvedení vojaci budú zapojení do boja s “nepriateľskými štátnymi subjektmi”. Predpokladá sa, že nová jednotka bude spolupracovať s britskou tajnou službou MI6, aby mohla vykonávať tajné operácie sledovania ruských špiónov a vojenských jednotiek.
Podľa denníka sa špeciálna jednotka bude snažiť odhaľovať dôkazy nezákonnosti a spojení so zločineckým svetom tým, že budú prehľadávať domy a automobily s využitím miniatúrnych kamier, dronov a satelitov. Činnosť bude zameraná na odhaľovanie a diskreditáciu ruskej činnosti , ktorá môže byť vykonávaná pod krytím zákonnej obchodnej, alebo turistickej aktivity.
16. marca Veľká Británia uznala Rusko ako za jednu z hlavných a ostrých hrozieb. V súhrne otázok bezpečnosti, obrany a zahraničnej politiky Veľkej Británie sa uvádza, že Londýn sa bude brániť pred “akýmikoľvek hrozbami vychádzajúcich z ruskej strany”. Okrem toho krajina plánuje častejšie vysielať svoje ozbrojené sily do zahraničia a tiež zvýšiť obranný rozpočet.
Veľká Británia má v úmysle vyvinúť hypersonické zbrane kvôli obavám z vytvorenia novej vojenskej techniky v Rusku, píše britský denník „The Telegraph“.
Britská vláda oznámila, že ministerstvo obrany plánuje vyčleniť ďalšie prostriedky na vývoj moderných technológií, ako sú nadzvukové rakety a laserové zbrane. Predseda vlády oznámil, že tento zámer „pokročilého vojenského výskumu“ podporia sumou 6,6 miliárd libier.
„Britskí protivníci, ako napríklad Rusko, investujú do nových programov na výrobu leteckých zbraní, ktoré môžu preniknúť do existujúcich systémov protiraketovej obrany. Patria sem hypersonické kĺzavé hlavice schopné dosiahnuť rýchlosť vyššiu ako 24 000 km/h,“ píšu noviny.
Telegraph zdôrazňuje, že velitelia vojenských útvarov Británie a USA sú v posledných rokoch znepokojení vývojom a vytváraním nového vojenského vybavenia v Rusku, Číne, Iráne a Severnej Kórei.
„Takýto nápor na vývoj nových zbraní je čiastočne výsledkom správ z Ruska o úspešných testoch hypersonickej protilodnej riadenej strely „Zirkon“ z októbra minulého roku, ktorá dosahuje rýchlosť 8 Machov a pravdepodobne aj hypersonickej rakety „Avangard“, ktorá je schopná dopraviť jadrové hlavice do cieľa rýchlosťou 20-krát vyššou ako rýchlosť zvuku,“ tvrdia odborníci, ktorých citujú noviny.
Veľká Británia znovu oživila jadrové preteky – chce nakúpiť o 40% viac rakiet Trident
Britský predseda vlády Boris Johnson v utorok oznámil, že krajina po 30 rokoch skončí s programom stabilného odzbrojovania a zvýši limit pre jadrové hlavice Trident, ktoré sa môžu nachádzať v krajine, informoval britský Guardian. Tieto správy viedli k znepokojeniu medzi aktivistami a komentátormi.
Guardian sa odvoláva na uniknutú kópiu dokumentu, ktorá sa týka obrannej stratégie krajiny a zahraničnej politiky. V oblasti obrany sa zmeny týkajú navýšenia počtu hlavíc zo 180 na 260. Rakety Trident sa uskladňujú na strategické ponorky, ktoré sú ich nosičmi v prípade bojového použitia. Minimálne jedna jadrová britská ponorka nesúca rakety Trident je vždy na mori.
Podľa slov Guardianu, uniknutý 100 stránkový dokument hovorí, že zvýšenie počtu jadrových hlavíc reaguje na “vyvíjajúce sa bezpečnostné prostredie” a “vznikajúce množstvo technologických a doktrinálnych hrozieb” pre krajinu. Rusko pritom bolo označené za “aktívnu hrozbu” pre Veľkú Britániu, zatiaľ čo Čína bola označená za “systematickú výzvu” . V dokumente sa tiež hovorilo o tom, že existuje pravdepodobnosť, že do roku 2030 sa podarí nejakej teroristickej skupine vykonať chemický, biologický či jadrový útok .
Nová politika ohľadom zvyšovania jadrových arzenálov vyvolala zlosť u aktivistov a komentátorov. Kate Hudson, generálna tajomníčka Kampane pre nukleárne odzbrojenie, povedala Guardianu, že sa jedná o nezmyselnú aktivitu pojedajúcu vládny rozpočet, len preto, aby bolo možné vykonať “grandiózne vyhadzovanie peňazí za zbrane hromadného ničenia” .
Hans Kristensen, riaditeľ Nuclear Information project , ktorý je časťou Federácie amerických vedcov, uviedol, že bol “hlboko sklamaný” pri pohľade na Britániu, ktorá “skončila s politikou znižovania počtu jadrových zbraní a namiesto toho sa pripojila k jadrovému preteku v zbrojení tým, že zvýšila svoj počet jadrových zbraní “.
Ďalší komentátori reagovali dotazom, aby bolo vysvetlené, ako sa konkrétne zvýši bezpečnosť Veľkej Británie vďaka zvýšeniu počtu jadrových rakiet. Nehľadiac na skutočnosť, že sa o programe Trident hovorí ako o nevyhnutnom, aby bolo možné zaistiť britskú bezpečnosť, program je pravidelne terčom kritiky. Je kritizovaný ako príliš drahý a chabo zvládaný. V októbri minulého roka napríklad námorný dôstojník v USA , ktorý mal na starosti jadrový arzenál svojej ponorky, sa podľa informácií dostavil do služby opitý .
Raketa Trident je medzikontinentálna raketa s jadrovou hlavicou používaná zo strany štátov NATO, hlavne USA a Veľkou Britániou. USA tieto rakety používajú na svojich ponorkách triedy Ohio.
Milan Novický
zdroj: armádny magazín
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…