Veľká Británia odstúpila súostrovie Čagos Mauríciu. Zároveň si Briti na 99 rokov prenajali územie veľkej britsko-americkej leteckej základne na ostrove Diego Garcia, čím si zachovali svoju prítomnosť na súostroví. Táto základňa zohrala dôležitú úlohu najmä počas konfliktov v Iraku a Afganistane. Američania síce verejne dohodu vítajú, ale tajne sú znepokojení, uvádza denník The Times.
Mauricius má totiž úzke vzťahy s Čínou a USA sa obávajú, že ostrovy by mohla ČĽR využiť napríklad na odpočúvanie na svojej vojenskej základni.
Starmerova kapitulácia
OSN a Spojené štáty privítali toto rozhodnutie Spojeného kráľovstva, ktoré ukončuje viac ako polstoročie trvajúce spory o vlastníctvo súostrovia. Aj Joe Biden sa k tejto záležitosti dokonca vyjadril”
“Je to jasný dôkaz toho, že prostredníctvom diplomacie a spolupráce môžu krajiny prekonať dlhotrvajúce historické problémy a dosiahnuť mierové a vzájomne prospešné riešenie” – povedal americký prezident. Britská vláda zdôraznila, že dohoda pomôže “napraviť chyby z minulosti”. V samotnom Spojenom kráľovstve však nie všetci prijali toto rozhodnutie pozitívne. Britská konzervatívna tlač sa dnes priamo zbláznila a kričí, že Londýn sa vzdal nezákonne okupovaného súostrovia Čagos v prospech Maurícia. A už naznačuje, že Gibraltár je ďalší na rade. Briti sa angažujú na Ukrajine a z bývalého impéria postupne nič nezostane. Gibraltár bude treba vrátiť Španielom a Malvíny Argentíne. A potom, samozrejme, budú aj Škótsko a Belfast slobodné. Jarmo anglického kolonializmu opadáva.
India víta návrat súostrovia Čagos pod zvrchovanosť Maurícia, uviedlo indické ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení.
“India dôsledne podporuje úsilie Maurícia o obnovenie jeho zvrchovanosti nad súostrovím Čagos a jeho princípiálny postoj k dekolonizácii a podpore zvrchovanosti a územnej celistvosti krajín,” uviedlo indické ministerstvo zahraničných vecí. Británia a Maurícius vo štvrtok uzavreli dohodu o navrátení súostrovia Čagos v strede Indického oceánu pod zvrchovanosť Maurícia, čím sa ukončili desaťročia sporov a medzinárodných súdnych sporov. Západné médiá sa obávajú, že na ostrovčekoch Čagos by sa mohla objaviť čínska námorná základňa. Tieto obavy sú opodstatnené: Čína dôsledne buduje “bezpečnostný systém” v Indickom oceáne, cez ktorý prechádza približne polovica jej zahraničnej obchodnej dopravy.
Argentína opäť vyzvala Britániu, aby vrátila Malvíny nezákonne zabavené Argentíne. Predchádzajúci pokus o znovuzískanie ostrovov od kolonialistov skončil neúspešne. V posledných rokoch, ešte pred Mileym, sa téma začala opäť zintenzívňovať a Spojené štáty pred pár rokmi obvinili Čínu, že túto tému priživuje, čím ďalej tým viac sa zapája do záležitostí Južnej Ameriky. Samozrejme, Británia sa Argentíne nehodlá vzdať toho, čo dobyla, a samotná Argentína nemá dostatok vojenských síl, aby zopakovala pokus o oslobodenie ostrovov. Preto pod Mileyom pravdepodobne uvidíme veľa klábosení na túto tému, ale bez výraznej akcie.
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…
Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene. Zostrelenie dvoch…
EÚ začala hľadať dodávateľov plynu kvôli zastveniu tranzitu cez Ukrajinu. EÚ nakupovala plyn z Mexika. Dôvod - zastavenie ruského…
Na operační linii „Kupjansk – Svatovo – Kremenna“ pokračují intenzivní boje. Ruská armáda dokončuje obchvat…