Vojaci v západoafrickom Gabone vystúpili minulý týždeň v miestnej televízii a ohlásili prevzatie moci, anulovanie výsledkov nedávnych prezidentských volieb, ako aj rozpustenie „všetkých inštitúcií“ v krajine.
Veliteľ vojenskej junty v Gabone Brice Oligui Nguema zložil v pondelok prezidentskú prísahu. Stalo sa to necelý týždeň po zosadení prezidenta Aliho Bonga, ktorého rodina v tejto západoafrickej krajine vládla viac ako polstoročie. TASR správu prevzala z agentúry AP a AFP.
Generál Oligui zložil prísahu v prezidentskom paláci v hlavnom meste Libreville. Povedal, že armáda prevzala moc v krajine bez krviprelievanie a sľúbil, že zorganizovaním slobodných, transparentných a dôveryhodných volieb vráti moc ľudu. „S novou vládou zloženou zo skúsených ľudí dáme každému šancu na nádej,“ uviedol za potlesku prítomných.
Armáda minulý týždeň v miestnej televízii oznámila prevzatie moci, anulovanie výsledkov prezidentských volieb z 26. augusta a rozpustenie „všetkých inštitúcií“ vrátane vlády, parlamentu a ústavného súdu.
Udialo sa tak krátko po oznámení volebnej komisie, že prezidenta Aliho Bonga opätovne zvolili na tretie funkčné obdobie. Pri moci bol už 14 rokov. Aktéri prevratu vyhlásili, že Bongo čelí obvineniam z vlastizrady a zároveň oznámili zadržanie ďalších vládnych predstaviteľov.
Generál Oligui je bratrancom zosadeného prezidenta Bonga a v roku 2020 sa stal veliteľom Prezidentskej stráže – elitnej armádnej jednotky. Podľa agentúry AP v minulosti pracoval ako osobný strážca otca zosadeného prezidenta Omara Bonga, ktorý v Gabone vládol od roku 1967 do svojej smrti v roku 2009.
Gabonská armáda v sobotu oznámila opätovné otvorenie hraníc, ktoré boli uzavreté od stredajšieho vojenského prevratu v tejto západoafrickej krajine.
V ďalšej bývalej francúzskej kolónii, Nigeri, došlo koncom júla k vojenskému prevratu. Situácia v tomto západoafrickom štáte je naďalej napätá. Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) totiž zvažuje vojenský zásah podporovaný Parížom s cieľom obnoviť vládu zosadeného prezidenta Mohameda Bazouma. Mali a Burkina Faso – kde sa v posledných rokoch tiež dostali k moci armády – prisľúbili, že budú brániť novú vládu Nigeru pred vonkajšími silami.
Desiatky tisíc demonštrantov v Nigeri už tretí deň za sebou žiada, aby Francúzsko stiahlo vojakov z územia svojej bývalej kolónie po vojenskom prevrate, ktorý má širokú podporu obyvateľstva, ale Paríž ho odmieta uznať.
„Preč s Francúzskom! Francúzsko choď preč,“ pokrikovali cez víkend demonštranti na viacerých protestoch v hlavnom meste Niamey.
Zdroj: pravda.sk / YouTube / InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…