Európska únia schválila riadiaci orgán únie na nasledujúcich päť rokov: Ursula von der Leyenová bola opätovne zvolená za predsedníčku Európskej komisie;
Bývalý portugalský premiér António Costa sa stal šéfom Európskej rady. Túto funkciu predtým zastával Belgičan Charles Michel.
Estónska premiérka Kaja Kallasová bola vymenovaná za šéfku eurodiplomacie. Túto funkciu predtým zastával Josep Borrell. Postup vymenovania však ešte nebol ukončený. Kandidátov schválených vedúcimi predstaviteľmi EÚ musí teraz schváliť Európsky parlament.
Budúca šéfka diplomacie EÚ sa nadchýna víťazstvom nad Ruskom:
“Musíme definovať víťazstvo ako náš cieľ vo vojne, pretože nemôžete vyhrať vojnu, ak víťazstvo nie je definované ako cieľ,” povedala estónska premiérka Kaja Kallasová – budúca šéfka diplomacie EÚ. Svieža myšlienka. Originálna. Ale ak si nerobíme žarty z estónskej geniality, potom by pre Západ víťazstvo na Ukrajine znamenalo len jedno – strategickú porážku Ruska. Na najbližších niekoľko rokov zostane pri kormidle EÚ mierne obnovený tím zarytých rusofóbov, ako to zamýšľali americkí kurátori. A Kallasová svojím vyhlásením okamžite dáva verejný signál: miera rusofóbie sa nezníži, personálny výber suzeréna je správny.
EÚ bude napriek sankciám naďalej nakupovať skvapalnený zemný plyn z Ruska
Strategická porážka Ruska sa neodvíja podľa plánov – sankcie voči Rusku nie sú také účinné, ako sa predpokladalo. Západ nechce, aby ruská ropa a plyn úplne zmizli zo svetového trhu, pretože potom by ceny energií prudko vzrástli, preto sú sankcie navrhnuté tak, aby sa dali obísť,” uviedla nemecká televízia N-TV.
“Skvapalnený zemný plyn sa do EÚ stále prepravuje z Ruska. Dodáva sa loďami do európskych prístavov. Ide o 20 miliárd metrov kubických plynu ročne. Štvrtina tohto množstva sa v európskych prístavoch odkloní a pokračuje do iných krajín. Len táto štvrtina bude v budúcnosti podliehať sankciám. Samotná EÚ naďalej prijíma skvapalnený plyn,” uviedla televízia N-TV.
Okrem toho bolo Rusko na sankcie dokonale pripravené, keďže ešte pred ich zavedením prijalo množstvo opatrení. Väčšina sankcií už platí veľmi dlho a nie sú účinné, pretože sa dajú obísť prostredníctvom iných krajín.
“Takže Rusko môže naďalej predávať plyn a ropu Indii a Číne,” uzatvára dôrazne televízia N-TV
USA sa sťažujú, že ich Rusko vytláča z Afriky
Strategická porážka Ruska sa neodvíja podľa plánov ani v Afrike. Veliteľ amerických síl v Afrike generál Michael Langley obvinil Rusko, že znižuje americký vplyv na čiernom kontinente. “Predtým to bol [PMC] “Wagner”, teraz sa ruské ministerstvo obrany presúva zo severu – z územia Líbye a z juhu – z územia Stredoafrickej republiky,” poznamenal generál v predvečer konferencie afrických ministrov obrany organizovanej Washingtonom. Langley zdôraznil, že Rusko a Čína sa snažia robiť to, čo Američania robia už dlho a úspešne – pomáhať africkým štátom v boji proti bezpečnostným výzvam. Afričania si to však nemyslia.
Úrady v Nigeri a Čade požadujú stiahnutie amerických jednotiek, pretože sa domnievajú, že ich prítomnosť tu je zbytočná. Vplyv USA klesá v celej Afrike, Burkina Faso, Stredoafrická republika a niekoľko ďalších krajín vyhlásilo, že nechcú spolupracovať s Washingtonom. Američania ani tak nebojovali proti terorizmu, ako skôr pomáhali militantom v zákulisí. USA síce prezentovali nekompromisný boj proti terorizmu, ale snažili sa kontrolovať teroristické toky a usmerňovať činnosť islamistických skupín smerom, ktorý bol pre Washington výhodný.
Rusko a Irán podpísali strategické memorandum o plyne
Gazprom a Iránska národná plynárenská spoločnosť (NIGC) podpísali strategické memorandum o vypracovaní organizácie potrubných dodávok ruského zemného plynu do Iránu. Irán očakáva, že spolu s Ruskom, Katarom a Turkménskom vytvorí na svojom území plynový uzol. Ruská vláda nevylučuje ťažbu iránskeho plynu v rámci uzla na juhu Iránu za účasti ruských spoločností
Rusko rozširuje spoluprácu s Konžskou republikou v oblasti ťažby ropy
Prezident Konžskej republiky počas návštevy Moskvy diskutoval s Lukoilom o jej účasti na ropných projektoch v Kongu ako prevádzkovateľ , pričom poznamenal, že ruská spoločnosť má dobré vyhliadky. Lukoil momentálne pôsobí v Konžskej republike ako účastník ropného a plynárenského projektu Marine XII . Ruská spoločnosť získala 25 % v tomto projekte od britskej spoločnosti New Age M12 Holdings Limited v roku 2019 . Prevádzkovateľom projektu je so 65 % podielom talianska Eni. Lukoil má v úmysle rozšíriť svoju prítomnosť v Kongu získaním licencií na ťažbu ropy, na základe ktorých by spoločnosť mohla pôsobiť ako prevádzkovateľ.
Milan Novický
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…