Moskva priamo a otvorene varovala USA pred dôsledkami stiahnutia vojakov z Afganistanu do susedných krajín. O tejto téme sa diskutuje medzi oboma krajinami na najvyššej úrovni.
Uviedol to v rozhovore námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Ryabkov. Poznamenáva, že pre Rusko je presun amerických vojakov z Afganistanu do susedných štátov neprijateľný. Poznamenal, že Moskva vyjadrila svoje stanovisko nielen Washingtonu, ale aj spojencom v Strednej Ázii.
“To by sa veľa zmenilo nielen v našom vnímaní toho, čo sa deje v tomto kritickom regióne, ale aj v našom vzťahu s USA”, povedal námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie.
Uviedol, že Moskva a Washington udržujú úzke kontakty a diskutujú o tejto téme na všetkých úrovniach, vrátane ženevského stretnutia prezidentov. Najčastejšie sa navzájom kontaktujú osobitní zástupcovia oboch krajín v Afganistane. Je ľahké uhádnuť, že keď hovoríme o štátoch susediacich s Afganistanom, Ryabkov ťažko myslel na Irán, Pakistan alebo Čínu. Zdá sa, že hovorí o postsovietskych stredoázijských republikách. Moskvu prirodzene nepoteší nasadenie americkej armády niekde v Tadžikistane alebo Uzbekistane.
USA nemajú kam presunúť svoj afgánsky kontingent. Skúšajú teda Uzbekistan a Tadžikistan
Hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby začiatkom mesiaca na brífingu uviedol, že Pentagon navrhuje vojenskú spoluprácu s Uzbekistanom a Tadžikistanom a ďalšími krajinami susediacimi s Afganistanom, odkiaľ USA sťahujú svoje jednotky, informuje časopis „Foreign Policy“. Reportéri sa Kirbyho spýtali, či sa USA chystajú zriadiť v Uzbekistane a Tadžikistane vojenské základne. Deň predtým sa vo Washingtone uskutočnili konzultácie s ministrami zahraničných vecí týchto dvoch krajín.
„Spolu s kolegami z ministerstva zahraničia komunikujeme s pohraničnými krajinami a snažíme sa zistiť, aké príležitosti sa tam môžu vyskytnúť. Nechám nech tieto štáty sami o tom povedia,“ uviedol hovorca Pentagonu.
CIA má problém. Pakistan vyhlásil že v žiadnom prípade neposkytne svoje vojenské základne
Denník „The New York Times“ už skôr informoval, že unáhlené stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu vyvolalo pre CIA urgentnú potrebu nájsť novú „základňu“. Ako informovala agentúra TASS, Pakistan kategoricky vylučuje možnosť umožniť americkej CIA využívať vojenské základne na svojom území na vykonávanie cezhraničných protiteroristických operácií proti teroristickej sieti Al-Káida, teroristickej skupine Islamský štát a radikálnemu hnutiu Taliban. Na otázku, či je možné poskytnúť USA základňu pre protiteroristické operácie, zdôraznili:
„V žiadnom prípade. Nebudeme poskytovať CIA žiadne základne, ani autorizovať žiadne kroky z pakistanského územia smerom k Afganistanu. V žiadnom prípade.“
Začiatkom mesiaca denník „The New York Times“ informoval, že unáhlené stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu v súlade s príkazmi amerického prezidenta Joe Bidena spôsobilo, že CIA, ktorá v tejto krajine pôsobila dlhé roky, potrebuje urgentne nájsť novú „základňu“ na monitorovanie tamojšej situácie a vykonávanie protiteroristických operácií. Výber možností, ako poznamenali noviny, je veľmi malý a obmedzuje sa hlavne na Pakistan.
Vlado Šinko
Film obsahuje niekoľko rozhovorov s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Jeho tvorcovia navštívili mnohé krajiny a…
Verejnoprávna Tlačová agentúra Slovenskej republiky manipulovala s videozáznamom z tlačovej besedy Progresívneho Slovenska a snažila…
Na septembrovom prieskume agentúry Focus pre DEKK Inštitút sa zúčastnila vzorka 1017 respondentov. Prieskum ďalej…
Komando Kraken, ktoré pôsobí pod ukrajinskou vojenskou vojenskou spravodajskou službou GUR, založili v roku 2022…
V azerbajdžanskej metropole sa stretávajú zástupcovia 200 štátov sveta vrátane vyše 100 prezidentov a premiérov.…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár vo svojom príspevku na sociálnej sieti komentuje mená…