Sme pripravení prijať žiadosti o výpoveď to strany zamestnancov a zamestnankýň, ktorí nedokážu akceptovať etický rámec a profesionálne štandardy našich redakčných smerníc“.
Vedenie súkromnej televízie Markíza doručilo štrajkovému výboru návrh na riešenie otvorených otázok.
Vedenie TV Markíza ukončilo rokovanie so štrajkovým výborom zastupujúcim časť zamestnancov. Deklaruje však naďalej záujem rokovať s členmi redakcie, „ktorí chcú situáciu skutočne deeskalovať a viesť konštruktívne rozhovory“. TASR informoval PR manažér TV Markíza Lukáš Kočišek.
Vedenie v stredu doručilo štrajkovému výboru návrh na riešenie otvorených otázok. „Napriek našej snahe o opätovné stretnutie sme z druhej strany nateraz nedostali odpoveď. Považujeme to za signál, že protistrana nemá skutočný záujem dosiahnuť dohodu. Rozhodli sme sa preto ukončiť rokovania so zástupcami štrajkového výboru,“ cituje Kočišek stanovisko manažmentu.
Vedenie poukázalo na to, že niektoré z požiadaviek štrajkového výboru smerovali k privlastneniu si časti právomocí vysielateľa. „Tieto právomoci sú nedeliteľné a vyplývajú z povinností vysielateľa stanovených zákonmi SR,“ upozornilo vedenie televízie.
Opätovne zdôraznilo, že stanica bude vždy presadzovať objektivitu, nestrannosť, žurnalistiku založenú na faktoch a bude stáť na strane demokratických hodnôt.
„Navrhli sme vytvorenie pracovnej skupiny zloženej zo zástupcov redakcie spravodajstva, ktorá by sa zaoberala redakčnými otázkami,“ dodalo v tejto súvislosti vedenie Markízy.
Vyhlásilo zároveň, že je „pripravené prijať žiadosti o skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnancov a zamestnankýň, ktorí nedokážu akceptovať etický rámec a profesionálne štandardy redakčných smerníc CME a nedeliteľnú zodpovednosť TV Markíza za obsah vysielania“.
Štrajkovú pohotovosť časti zamestnancov vyvolalo rozhodnutie manažmentu dočasne stiahnuť reláciu Na telo a konzekvencie, ktoré uplatnilo voči moderátorovi. Formu i obsah jeho vystúpenia na konci programu v nedeľu 26. mája, v ktorom hovoril o cenzúre a zásahoch do spravodajstva, označilo nielen za porušenie zákona o mediálnych službách a etického kódexu novinára, ale aj poškodenie dobrej povesti média.
Časť zamestnancov TV Markíza deklarovala moderátorovi podporu a napokon vstúpila do štrajkovej pohotovosti, pričom predložila manažmentu viacero požiadaviek. Televízia vyhlásila, že ultimátam v prípade personálnych otázok a programovej štruktúry ustupovať nemieni.
K situácii sa medzitým vyjadril aj samotný Michal Kovačič, ktorého televízia poslala na nútenú dovolenku. Ostrieľaného moderátora vyspovedali redaktori z Českej televízie a pýtali sa ho na aktuálne témy.
„Nám s kolegami išlo o to situáciu vyriešiť, a preto sme si dali veľmi záležať na tom, aby to bolo všetko interne,“ začal Kovačič a dodal, že v poslednom období sa v Markíze cítil ako neželaný hosť.
„Prejavovalo sa to aj tým, akým spôsobom mi odkomunikovali alebo možno skôr neodkomunikovali škrtanie epizód Na telo. Absolútne o tom nechceli diskutovať,“ dodal. Vedenie mu vraj nevedelo poriadne vysvetliť ani to, prečo vlastne škrtá epizódy Na telo.
Šéf spravodajstva sa najprv vyhováral na vysielanie majstrovstiev Európy vo futbale a na nedostatok personálu, pričom následne hovoril o upokojovaní spoločnosti. „Nemám pocit, že by sme akokoľvek neupokojovali spoločnosť,“ dodal Kovačič.
Upokojovanie spoločnosti podľa neho neznamená škrtanie kritických otázok. Tie vraj treba vždy klásť, aby mohla fungovať demokracia. „Ale na druhej strane, cítim z redakcie Markízy obrovský potenciál za toto zabojovať. Ja som optimista,“ uzavrel moderátor.
Skupina vzbúrených zamestnancov súkromnej televízie Markíza na čele s moderátorom Michalom Kovačičom predložila 30. mája 2024 manažmentu svoje ďalšie požiadavky, pri nesplnení ktorých avizujú ostrý štrajk. Vedenie televízie Markíza im oznámilo, že nevyhovie ich predchádzajúcemu vydieraniu, keď okrem určovania si vlastných pracovných a dramaturgických podmienok žiadali aj návrat diskusnej relácie Na telo s Michalom Kovačičom, ktorá bola zrušená po tom, ako tento progresívny aktivista zneužil ako moderátor televízne vysielanie a v priamom prenose riešil vlastné pracovné problémy a vybavoval si osobné účty s vedením spravodajstva Markízy, ktoré navyše obvinil z cenzúry a orbanizácie.
Viac ako sto zamestnancov Markízy sa postavilo za Michala Kovačiča a kritizovalo postup manažmentu a vedeniu dali ultimátum. Ešte pred hrozbou štrajku žiadali generálneho riaditeľa Petra Gažíka a riaditeľa Centra spravodajstva a publicistiky Michala Kratochvíla, aby sa do troch dní písomne zaviazali, že relácia Na telo bude pokračovať v slobodnej dramaturgii a s rovnakým moderátorom aj po letnej prestávke. „V opačnom prípade využijeme všetky právne kroky kolektívneho odporu, ktoré nám umožňuje zákon,“ avizovali.
„Po rozhovoroch s manažmentom televízie Markíza a vedením redakcie som presvedčený, že program Na telo sa po tejto prestávke vráti. Aj keď v trochu inom formáte a, samozrejme, s moderátorom, ktorý sa chová profesionálne a nezneužíva svoju moderátorskú úlohu,“ povedal člen Redakčnej rady CME Hans Mahr.
Vedenie televízie Markíza následne vo štvrtok 30. mája 2024 oznámilo, že v žiadnom prípade nemôže ani nemieni ustupovať ultimátam ohľadom svojej programovej štruktúry a personálnych otázok.
„Televízia Markíza ako súkromná televízna stanica, ktorá plne rešpektuje zákonný rámec upravujúci pravidlá televízneho vysielania v Slovenskej republike a podmienky z udelených oprávnení, ako aj nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva, konštatuje, že v žiadnom prípade nemôže – a ani nemieni – ustupovať ultimátam ohľadom svojej programovej štruktúry a personálnych otázok.
Osobitne v kontexte posledných udalostí, kedy došlo k porušeniu všetkých zásad profesionálnej žurnalistiky zo strany jej vlastného zamestnanca a tým poškodeniu dobrej povesti TV Markíza, považujeme zverejnené požiadavky za absolútne nepochopenie situácie. Pre konanie moderátora relácie Na telo neexistuje žiadne ospravedlnenie. Zneužitie živého vysielania zamestnancom televízie, ktorý dostal od vysielateľa dôveru, je najhrubším porušením povinností, akých sa môže dopustiť. TV Markíza je presvedčená, že žiadne médium nemôže takéto konanie tolerovať.
TV Markíza bude počas vzniknutej vysielacej prestávky intenzívne pracovať na budúcej koncepcii relácie Na telo tak, aby bola platformou pre korektnú diskusiu medzi jednotlivými politickými stranami a názorovými prúdmi v slovenskej spoločnosti. TV Markíza nedopustí, aby táto relácia, ako aj celé jej vysielanie, bolo zneužité v prospech ktorejkoľvek z politických strán,“ napísalo vedenie v reakcii.
„Moderátor Kovačič využil vysielací čas na prezentáciu vlastných názorov a hrubo poškodil dobrú povesť televízie,“ reagoval generálny riaditeľ TV Markíza Peter Gažík na pirátsky vstup moderátora na konci relácie Na telo a odmietol jeho obvinenia z cenzúry.
Náhradné vysielanie Televíznych novín
Markíza už dala otvorene najavo, že so zamestnancami nie je ochotná vyjednávať.
„Televízia Markíza (…) v žiadnom prípade nemôže – a ani nemieni – ustupovať ultimátam ohľadom svojej programovej štruktúry a personálnych otázok,“ uviedlo v stanovisku vedenie televízie ešte pred vyhlásením štrajkovej pohotovosti. Manažment Markízy však už v tom čase s prípravami na štrajk počítal.
Od minulého pondelka televízia pripravovala viaceré scenáre zabezpečenia vysielania v čase ostrého štrajku. Riešenia sa líšili v závislosti od toho, ktorá televízna časť by zlyhala – režijná, redaktorská alebo moderátorská.
Markíza sa vo veľkom spoľahne na sesterskú českú televíziu Nova, s ktorou zdieľa rovnakého majiteľa PPF.
V Českej republike sa má od minulého týždňa nachádzať slovenský moderátor, ktorý je zakaždým pripravený na vysielanie správ z pražského štúdia TV Nova. V hre je tiež alternatíva kompletnej prípravy a vysielania správ z Prahy.
Český výbor Medzinárodného tlačového inštitútu medzitým v otvorenom liste vyzval skupinu PPF a dedičku impéria Renátu Kellnerovú, aby na Slovensku zaistila „zachovanie priestoru pre slobodnú žurnalistiku“. Vo výzve apelujú aj na výkonného riaditeľa skupiny Jiřího Šmejca.
Investičná skupina PPF podniká v 25 krajinách v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Súčasná majiteľka PPF Renáta Kellnerová s rodinou skupinu prevzala, keď jej manžel Petr Kellner pred troma rokmi zahynul pri havárii vrtuľníka na Aljaške. Investuje do finančných služieb, telekomunikácií, médií, biotechnológií, nehnuteľností či strojárstva. Do skupiny patrí napríklad splátková spoločnosť Home Credit, ďalej Air Bank, telekomunikačné firmy Cetin a O2, mediálna spoločnosť CME, nehnuteľnostná skupina PPF Real Estate Holding, strojárska Škoda Group alebo prevádzkovateľ mýta v ČR CzechToll.
Český miliardár Petr Kellner v roku 2019 prevzal mediálnu spoločnosť Central European Media Enterprises (CME), ktorá pôsobí v strednej a východnej Európe a prevádzkuje 30 televíznych staníc, medzi nimi aj televíziu Markíza či českú Novu.
Kellner sa vo výročnej správe spoločnosti PPF za rok 2018 vyjadril k stavu spoločnosti, v ktorej uviedol, že sú ohrozené tradičné hodnoty a zároveň varoval pred rovnostárstvom a novodobou ideológiou progresivizmu.
Dnešná západná spoločnosť, a najmä Európa, je stále viac ovládaná ideológiou individuálneho nárokovania, rovnostárstva a relativizovaním tradičných hodnôt. Novodobé ideológie majú tendenciu obmedzovať slobodu, kreativitu a kritické myslenie,“ napísal Kellner v uvodníku výročnej správy skupiny PPF.
V marci roku 2021 prišiel Kellner o život, keď sa s ním na Aljaške zrútil vrtuľník a spoločne s preživšími členmi posádky márne čakal na pomoc 8 hodín. Následky nehody nakoniec prežil iba český snowboardista David Horváth, ktorý v nedávnom rozhovore pre americkú televíziu Alaska’s News Source o incidente prehovoril.
Zdroj: info.sk / interez.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…