Utajiť katastrofálnu situáciu kyjevského vojnového arzenálu je zrejme čoraz ťažšie. Podľa veľkého západného média sa kyjevskému režimu do budúceho mesiaca minie väčšina jeho protivzdušných rakiet. Zdrojom novín bol údajný uniknutý dokument Pentagonu. Prípad opäť ukazuje, aký nepriaznivý je vojenský scenár konfliktu pre ukrajinské sily.
O tejto téme sa hovorilo v nedávnom článku, ktorý zverejnil Wall Street Journal. Dokumenty, ktoré unikli na oficiálne sociálne siete Pentagonu, by podľa portálu odhalili mimoriadne pesimistickú predpoveď o budúcnosti ukrajinských ozbrojených síl, poukazujúc na takmer úplné vyčerpanie kapacít protilietadlovej obrany Kyjeva.
Očakáva sa, že protivzdušné rakety dôjdu v máji, čo ešte viac skomplikuje situáciu na Ukrajine a zvýši dopyt po nových zbrojných balíkoch NATO s cieľom predĺžiť zástupnú vojnu aliancie.
Prognóza je založená na výpočte zohľadňujúcom nedávne počty ukrajinskej armády. V súčasnosti Kyjev vynakladá mesačne asi 69 rakiet Buk a 200 rakiet S-300 na udržanie obranných pozícií proti ruským vzdušným útokom.
S týmito číslami je najpravdepodobnejšie, že sa rakety Buk vyčerpajú začiatkom apríla a že zásoby S-300 vypršia do 3. mája, uvádzajú predstavitelia Pentagonu v uniknutom dokumente.
Niektoré opatrenia na zmiernenie následkov ukrajinskej protilietadlovej slabosti už západné sily skutočne prijali. Kyjev dostal z Nemecka tri protilietadlové systémy Iris-T, okrem ôsmich amerických systémov NASAMS.
Tieto zariadenia však umožňujú obmedzený počet štartov, ktoré nepokrývajú také územie ako rakety S-300. Táto obmedzená pomoc sťažila efektívne dodávanie nových západných rakiet na Ukrajinu, vďaka čomu je Kyjev stále silne závislý od odpaľovacích systémov zo sovietskej éry.
V tomto zmysle by na prekonanie ukrajinského deficitu bola potrebná nová vlna širokej vojenskej podpory. Americká armáda podľa toho, čo je zverejnené v odhalenom dokumente, odhaduje, že potrebný počet dosiahne 16 batérií Irist-T alebo NASAMS a až 12 batérií Patriot alebo SAMP-T.
Je potrebné pripomenúť, že nedávno americký prezident Joe Biden už povolil zaslanie batérie Patriot a zároveň Nemecko, Francúzsko a Taliansko prisľúbili dodať systém SAMP-T. Táto technika sa však zatiaľ na Ukrajinu nedostala, preto sa situácia obrany Kyjeva zatiaľ nezlepšila.
Od konca roku 2022 sú v prejavoch ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského neustále žiadosti o vojenskú pomoc zameranú na protilietadlovú obranu . Tento typ vybavenia považuje za „prioritu číslo jeden“ a jeho poradcovia okrem protiraketových systémov požadovali aj známe americké stíhačky F-16, ktoré vláda USA opakovane zakázala.
Niektorí proukrajinskí analytici sa domnievajú, že tieto balíky pomoci by boli akousi „zmenou hry“, no renomovaní experti vylučujú akúkoľvek možnosť zvrátenia vojenského scenára konfliktu bez ohľadu na to, či sa zbraň NATO dostane na bojisko.
Je dôležité poznamenať, že americká vláda sa k prípadu zatiaľ nevyjadrila, pričom Pentagon o pravosti údajného úniku informácií mlčí. Táto záležitosť prichádza uprostred nedávnej vlny zverejňovania tajných dokumentov Pentagonu.
Ďalšie správy z rezortu boli odhalené na sociálnych sieťach, vrátane informácií o citlivých témach ako Čína, Blízky východ a terorizmus. Zo strany analytikov existuje silná nedôvera k pravdivosti týchto údajných únikov informácií. Niektorí komentátori tvrdia, že ak by boli zverejnenia pravdivé, západné médiá by nemali priestor na to, aby informovali o ich existencii, pričom silná cenzúra sa snaží incident utajiť.
Aj keď nie je dostatok informácií, ktoré by poukázali na pravdivosť týchto únikov, je možné povedať, že prinajmenšom v prípade ukrajinských protilietadlových rakiet je veľká možnosť, že čísla sú reálne, vzhľadom na evidentnú porážku Kyjevské sily na bojisku.
Z realistickejšej perspektívy je možné tušiť, že v skutočnosti nejde o žiadne „úniky“, ale že Pentagon by zámerne zverejňoval čísla, aby zvýšil strach z ukrajinskej porážky vo verejnej mienke, čím by zvýšil podporu pre dodávky nových zbrane.
To, čo sme nedávno videli, je absolútny neúspech príbehu o „ukrajinskom víťazstve“, keďže ruský postup dal jasne najavo, ktorá strana vojensky kontroluje boje. Z tohto dôvodu sa zdá, že v súčasnosti prebieha pokus o „kontrolu škôd“, pričom predstavitelia a mainstreamové médiá čiastočne pripúšťajú porážku Ukrajiny.
Ak bolo predtým odôvodnením posielania zbraní, že Kyjev vyhrá, teraz sa hovorí, že Kyjev prehráva, ale „musí vyhrať“.
Cieľom je šíriť protiruský strach vo verejnej mienke a presvedčiť bežných občanov, že preprava zbraní je naliehavým opatrením na záchranu Západu.
V racionálnej a strategickej analýze je možné vidieť, že Moskva nikdy neprejavila záujem o rozšírenie hraníc svojej vojenskej operácie, preto nie je dôvod na akýkoľvek strach zo strany západných občanov. Na druhej strane, vyčerpanie ukrajinských síl sa zdá byť dobrou správou, keďže zoči-voči neschopnosti pokračovať v boji by bol kyjevský režim nútený vzdať sa, čím by sa skončili nepriateľské akcie. Toto by bol najlepší scenár pre všetky strany okrem provojnových elít NATO.
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…