Šaliansky podnik zamestnáva dvetisíc ľudí a je najväčším odberateľom zemného plynu na Slovensku, na celoslovenskej spotrebe sa podieľa 11 percentami.
Slovenský priemysel zastúpený Klubom 500 a Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou bije na poplach v súvislosti s extrémnym rastom cien elektriny a plynu. Na brífingu vyzvali vládu, aby im podala pomocnú ruku a zabezpečila dodávky energií na najbližšie obdobie, inak budú musieť viaceré spoločnosti zavrieť.
Jeden z najvýznamnejších chemických podnikov na Slovensku, šalianske Duslo, aktuálne vyrába iba na technické minimum, časť výroby je odstavená úplne. Informoval o tom generálny riaditeľ fabriky Petr Bláha. Dôvodom je zásadný a prudký nárast cien plynu.
„Keby sme išli na plný výkon, generovali by sme stratu desať miliónov mesačne,“ povedal v súvislosti s extrémnym rastom cien plynu.
Šaliansky podnik zamestnáva dvetisíc ľudí a je najväčším odberateľom zemného plynu na Slovensku, na celoslovenskej spotrebe sa podieľa 11 percentami. Pre Duslo ide o základnú surovinu, z ktorej následne vyrába čpavok a potom ďalšie produkty.
„Určite nás nečaká nič dobré,” zhodnotil aktuálnu situáciu Bláha. Podľa neho sa ceny plynu menia v rámci hodín aj o sto percent. „My sme začali generovať brutálnu stratu,“ potvrdil generálny riaditeľ s tým, že si zatiaľ držia všetkých zamestnancov.
Pripomenul, že tento problém nie je len a Slovensku, ale v celej Európe. „Už sme posledná spoločnosť, ktorá vyrába,“ tvrdí Bláha. Rozdiel v iných krajinách je však podľa neho v tom, že tam už vlády pomáhajú, u nás sa o tom len začína hovoriť. „Na Slovensku sa nič nedeje. Vlak nám ušiel,“ myslí si.
Duslo patrí k najvýznamnejším firmám chemického priemyslu na Slovensku. Je súčasťou medzinárodného koncernu Agrofert, pôsobiaceho v chemickom priemysle, poľnohospodárstve a potravinárstve. V roku 2005 Duslo získalo akcie spoločnosti Istrochem, a.s. a od 1. januára 2006 je Istrochem jeho súčasťou. Fabrika sa vyprofilovala na výrobcu hnojív európskeho významu a globálneho dodávateľa gumárenských chemikálií.
V minulom roku dosiahol podnik hospodársky výsledok pred zdanením takmer 11,5 milióna eur. Napriek aktuálnej koronakríze sa chemickému gigantovi podarilo zabezpečiť mierny medziročný nárast zisku o 876 tis. eur. Tržby fabriky však podľa zverejnených údajov klesli o 11,3 % sa 353,1 milióna eur. Objem investícií atakoval 35 miliónov eur.
Predseda Klubu 500 Vladimír Soták vyzval vládu, aby zabezpečila dostatok plynu pre Slovensko. Upozornil pri tom, že žiadna z európskych krajín nemá momentálne plné zásobníky a nie je pripravená na zimu. Soták varoval, že môžeme dopadnúť ako Anglicko.
„Ak toto neurobíme, môže to mať veľmi vážne dôsledky na európsku ekonomiku, v súčasnosti sme svedkami toho v Anglicku. Ak v Európe budú tieto problémy narastať v jednotlivých krajinách a firmy budú vypadávať z produkčného procesu, nastáva vážny problém,“ dodal predseda SOPK Peter Mihók.
Zdroj: finweb.hnonline.sk / pravda.sk
Monitorovacie zdroje Ukrajiny už skôr informovali o odpálení hypersonických “Kinžalov”. Letecký poplach v Kyjeve sa…
Najnovšia viacúčelová jadrová ponorka Archangeľsk projektu 885M Jaseň-M úspešne prešla všetkými potrebnými testami a je…
Za zorganizováním operace prý stojí důstojník SBU s přezdívkou Morbius. Stopy Operace Spravedlivá odplata vedou…
Deficit USA v obchode s tovarmi a službami s EÚ v roku 2022 predstavoval 131,3…
Tento sviatok bol pre našich predkov veľmi dôležitý, pretože označoval koniec temného obdobia a začiatok…
Zvyšky ukrajinských jednotiek boli v Kurachove porazené. Ruské jednotky nielenže preniesli celú obytnú zástavbu mesta…