Kauza okolo Mareka Vagoviča, bývalého moderátora diskusnej relácie Pod povrchom, je stále horúcou témou. Len nedávno sme vás informovali o tom, ako v piatok na Facebooku Vagovič napísal, že končí ako moderátor spomínanej relácie.
Tvrdil, že po odvysielaní rozhovoru s Františkom Imreczem už necítil podporu vedenia a že v decembri nemohol odvysielať rozhovor so šéfkou tímu Gorila Martinou Babacsovou. Pre RTVS bola problémom nízka sledovanosť aj mediálna odozva. Žiadnych hostí mu údajne nezakazovali. Vagovič sa k tomuto stanovisku rozhodol vyjadriť.
Vagovič tvrdil, že musel obhájiť opodstatnenosť exkluzívneho interview s Františkom Imreczem: „Po konzultácii s právnym oddelením bol napokon rozhovor predsa len odvysielaný. Obavy pominuli, relevantní ľudia z vedenia televízie boli s výsledkom maximálne spokojní. Inak to však videla Rada RTVS, kde majú svoje záujmy aj politické strany a vplyvní oligarchovia. Zaznela pestrá zmes výhrad, väčšina z nich však krívala na obe nohy. Napríklad, že dostal priestor „trestne stíhaný človek“. Tento typ kritiky je obzvlášť pikantný, keďže v diskusných reláciách RTVS pravidelne vystupujú trestne stíhaní politici.
Novinár tvrdil, že naplno sa problémy prejavili, keď chcel urobiť rozhovor so šéfkou tímu Gorila. Martinu Babacsovú. „Asi po dvoch dňoch však prišla stopka, respektíve odkaz, že teraz (rozumej v polovici decembra) sa rozhovor neodvysiela.
RTVS situáciu vidí inak. Zmluva s Marekom Vagovičom bola podpísaná iba do konca roka 2022. Vzhľadom na to, že relácia na Jednotke nedosahovala očakávaný výkon v rámci sledovanosti a ani mediálnej odozvy, jej pokračovanie bolo naplánované v premiére v programovej štruktúre RTVS:24, ktorá je plnohodnotným spravodajským okruhom RTVS a následne aj v repríze na Jednotke, tvrdia zástupcovia RTVS v stanovisku, ktoré zverejnila stránka HNonline.sk.
„Marek Vagovič od RTVS dostal serióznu a korektnú ponuku. Za rovnakých výrobných aj finančných podmienok a s rovnakým obsahovým zameraním relácie tak, ako bola z jeho strany ponúknutá cez centrálny register námetov RTVS. Je však plne v kompetencii RTVS a jej programových pracovníkov rozhodovať o tom, na ktorej programovej službe sa bude relácia, vzhľadom na jej výkon a obsah, vysielať,“ vyjadril sa riaditeľ sekcie programových služieb STV Vincent Štofaník.
„Marekovi Vagovičovi nikdy nikto nezakázal žiadneho hosťa, ale v prípade šéfky tímu Gorila žiadal zmenu už plánovaných a dohodnutých hostí v čase adventu, ktorých sám navrhol. Návrhom RTVS bolo odvysielať tento rozhovor v prvom januárovom vydaní relácie. Marek Vagovič RTVS následne informoval, že rozhovor so šéfkou tímu Gorila urobí pre denník Postoj,“ dodal Vincent Štofaník.
RTVS z pozície verejnoprávneho vysielateľa musí zabezpečiť výber hostí tak, aby spĺňala pravidlá vyplývajúce zo zákona. To sa týka zvlášť „živých káuz,“ kde ešte nepadol rozsudok o vine či nevine. RTVS rešpektuje rozhodnutie Mareka Vagoviča, odmieta však akúkoľvek politizáciu tejto témy.
„Som presvedčený, že RTVS má mať odvahu odkrývať aj pre niektoré elity nepríjemné kauzy. Musí však dodržiavať princípy, ktoré stanovuje legislatíva a vnútorné normy. Mrzí ma, že pán Vagovič na túto možnosť rezignoval, ale je to, samozrejme, jeho rozhodnutie,“ vyjadril sa generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.
Vagovič na sociálnej sieti v nedeľu uviedol, že už nemal v pláne naďalej reagovať, ale keďže RTVS zverejnila podľa jeho slov zavádzajúce stanovisku k ukončeniu relácie, má potrebu sa ohradiť. Moderátor v statuse zdôraznil niekoľko vecí:
„Počas cca dvoch mesiacov spolupráce som dvakrát pohrozil odchodom. Prvýkrát pred odvysielaním rozhovoru s Františkom Imreczem, okolo ktorého robili viacerí ľudia v RTVS politické „tanečky“. Člen vedenia, o ktorom všetci v televízii vedia, že tam zastupuje (a chráni) záujmy Sme rodina, sa dokonca pokúsil pretlačiť mi do zmluvy s RTVS paragrafy o mlčanlivosti, aby som si náhodou „nepustil hubu na špacír“. Keď som sa to dozvedel, kontaktoval som riaditeľa televízie. Na stretnutí som sa voči tomu ohradil s tým, že ide o neprípustný zásah. A že ak máme takto pokračovať, nepodpíšem zmluvu na ďalšie časti Pod povrchom,“ napísal na svoju obranu Vagovič.
„Druhýkrát som pohrozil odchodom, keď programový riaditeľ odsunul rozhovor so šéfkou tímu Gorila s „argumentom“, že by šlo o „ďalšiu provokáciu smerom k Rade RTVS, ktorá by nám nemusela schváliť rozpočet“.“ Pripomenul, že v minulosti pracoval aj pre médiá, ktoré prišli v dôsledku mojich zistení o veľké peniaze z reklamy. Napriek tomu sa zaňho vždy postavili a neustupovali záujmovým skupinám oligarchov ani politických strán.
„Po celý čas mojej spolupráce s RTVS nehovoril nikto z vedenia o „očakávanej sledovanosti“. Vytiahli to až na poslednom stretnutí, pred ktorým som dvakrát pohrozil odchodom, ak budú tlaky a zásahy. Spôsob, akým to urobili, je navyše účelovým žonglovaním s číslami. Vedenie televízie totiž vytiahlo nižšiu sledovanosť relácie s Terezou Nvotovou, ktorá však bola odvysielaná cca tri hodiny po páde vlády.”
Moderátor uvádza, že v tom čase žilo celé Slovensko politikou, čomu zodpovedal aj výber hostí do relácie Na hrane v konkurenčnej televízii JOJ (Sulík, Kollár). Táto relácia sa navyše vysiela v prime time, cca pol hodinu pred Pod povrchom. Nehovoriac o tom, že ak by bol v danom čase nasadený na Jednotke pôvodne plánovaný (nakoniec stopnutý) rozhovor so šéfkou tímu Gorila, mal by zrejme vyššiu sledovanosť ako nadčasové interview s T. Nvotovou.
Moderátor pokračuje a tvrdí, že týždeň neskôr (dva dni pred Vianocami) bol navyše odvysielaný rozhovor s Robertom Bezákom, ktorý bol napriek silnej konkurencii a neskorému času najsledovanejšou reláciou Pod povrchom. Tento rozhovor videlo dokonca viac divákov ako interview s Imreczem, ktorý mal pre zmenu silnú konkurenciu v podobe duelu Matovič Cigániková, ktorý začínal o pol hodinu skôr (Na hrane v televízii JOJ).
Žonglovanie s číslami pri relácii Pod povrchom Vagovič označil ako neférovú podpásovku, ktorá nemá nič spoločné s realitou. A už vôbec nie s obsahom/kvalitou rozhovorov, ktorú nikto z vedenia RTVS nespochybnil.
Vagovič upozornil aj na mizerný marketing RTVS, ktorý „zabije“ aj program so sľubným potenciálom. Kompetentní sa tam starajú do vecí, do ktorých ich nič nie je a na promo vlastných značiek zvysoka kašlú.
K tvrdeniu RTVS o slabej mediálnej odozve relácie Pod povrchom uviedol Vagovič len jednu poznámku: „Rozhovory s F. Imreczem a R. Bezákom citovali viaceré relevantné médiá. Keby mi televízia nehovorila do toho, s kým a kedy mám/nemám urobiť rozhovor, som si istý, že relácia by sa mohla stať časom mienkotvornou, ako iné diskusné formáty, na ktorých som spolupracoval, alebo spolupracujem (Aktuality.sk, Postoj, Večer v Lune).“
Na už spomenuté tvrdenie, že Vagovič dostal od RTVS serióznu a korektnú ponuku. Za rovnakých výrobných aj finančných podmienok a s rovnakým obsahovým zameraním relácie tak, ako bola z jeho strany ponúknutá cez centrálny register námetov RTVS, Vagovič reagoval:
„Po prvé: programový riaditeľ po celý čas mojej spolupráce s RTVS tvrdil, že od Nového roka sa relácia Pod povrchom presunie v rámci Jednotky na oveľa lepší čas (cca 21:35 – 21:40). Namiesto toho mi na poslednom, emotívne vyhrotenom stretnutí oznámil, že ju presúvajú na spravodajský kanál 24, ktorý sleduje oveľa menej ľudí ako Jednotku. Po druhé: kanál 24 už vysiela reláciu podobného typu (Interview 24).
S reláciou Pod povrchom by sa navzájom vybíjali a zrejme by to ani nerobilo v tíme 24 dobrú krv. Po tretie: RTVS mi ponúkla zmluvu s kanálom 24 len na tri mesiace, čo je level, aký som nezažil v žiadnom médiu ani v čase, keď som tam začínal ako novinársky elév. Nikto z vedenia sa navyše jasne nevyjadril, čo by bolo po tomto termíne.“
Napriek tomu, že RTVS moderátorovi ponúkla, že spomínané tri mesiace môže robiť reláciu Pod povrchom na kanáli 24 za rovnaký honorár ako na Jednotke, Vagovič avizoval, že sa rozhodol ďalej nepokračovať. Okrem iného aj preto, že vedenie sa na poslednom stretnutí explicitne vyjadrilo, že už nemá pozývať hostí typu Imrecze. „Po skúsenosti s odsúvaním rozhovoru so šéfkou tímu Gorila z obáv pred Radou RTVS som už nemal žiadne garancie, že podobná situácia by sa v budúcnosti neopakovala.“
Vagovič v statuse referuje, že každého hosťa a scenár konzultoval s dramaturgičkou relácie Martinou Kubaniovou, ktorá výsledok následne oznámila programovému riaditeľovi RTVS. „Po skúsenostiach s jeho zásahmi som však žiadal ,celkom logicky, písomné garancie, že sa tak už nestane. Tým viac, že v televízii neexistuje diskusná relácia podobného typu (Večera s Havranom, Do kríža, Silná zostava), ktorej témy a hostí by schvaľoval programový riaditeľ RTVS. Pred ich odvysielaním mu to všetci len oznamujú.”
hlavnespravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…