Podľa prieskumu verejnej mienky realizovanej spoločnosťou LendingTree v marci tohto roku sa odhadovalo, že 12,5 milióna Američanov bude vystavených riziku bankrotu potom, čo dostanú účty za lekársku starostlivosť počas pandémie.
Ako píše časopis „Newsweek“, mnohí z tých, ktorí mali to šťastie, že prežili v USA koronavírus, ďakujúc lekárom za záchranu pred smrteľnou chorobou, jedným dychom ironicky hovoria, že umrieť by bolo lacnejšie. Podľa odborníkov sa Amerika stabilne posúva k postpandemickej dlhovej kríze a vlne bankrotov, ktoré sa dotknú predovšetkým finančne najzraniteľnejších častí populácie.
„Rozsah nadchádzajúcej medicínskej dlhovej krízy ešte nie je jasný,“ hovorí Brian Martucci, finančný redaktor portálu „MoneyCrashers.com“, venovanom osobným financiám. „Ale vzhľadom na to, že desiatky miliónov Američanov nemajú zdravotné poistenie a státisíce ľudí bolo hospitalizovaných s COVID od začiatku pandémie, dá sa bezpečne povedať, že mnoho jednotlivcov a rodín čelí alebo bude čeliť finančnej traume, ktorá im zmení život.“
V celonárodnom reprezentatívnom prieskume sa ukázalo, že 60% respondentov malo lekárske dlhy a asi 10% z nich bolo spojených s vírusom; dlh sa zvyčajne pohyboval od 5 000 do 9 999 dolárov. To naznačuje, že celkový dlh za liečbu COVID-u by sa mohol pohybovať od 60 do 125 miliárd dolárov. A toto číslo bude nevyhnutne prudko stúpať v nasledujúcich mesiacoch.
Napriek tomu, že na samom začiatku pandémie federálna vláda zaviedla rôzne verejné a súkromné programy určené na ochranu pacientov s koronavírusom pred vysokými nákladmi na liečbu, v skutočnosti sa väčšina z nich nerealizovala, a tým, ktoré ako-tak fungovali, už dávno vypršala doba platnosti.
Najväčším prekvapením pre amerických daňových poplatníkov však bola úplná nepripravenosť systému zdravotnej starostlivosti v USA na zvládnutie takejto rozsiahlej epidémie. Každý deň sa tu a tam objavovali nové správy o chybách vo fakturácii liečby, nevhodnom použití federálnych peňazí, nedostatku adekvátneho systému informovania pacientov o starostlivosti, ktorá je im k dispozícii a ešte oveľa viac.
To však nie je všetko. Okrem astronomických účtov za lekárske služby čelili americkí občania sérii prepúšťaní, a preto je v súčasnosti miera nezamestnanosti v USA rekordných 14,7%. Takto sa vychvaľovaný americký ekonomický liberalizmus tvárou v tvár skutočnej hrozbe ukázal ako bezmocný a demonštroval úplnú neschopnosť vyriešiť skutočne rozsiahle úlohy v núdzových podmienkach.
"Americké spravodajské agentúry čítajú korešpondenciu na WhatsApp" sucho konštatoval (verejne) Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti Meta. Miliardár urobil…
"Nenávisť voči Rusku - to ma len udivuje" - vyjadril sa svetoznámy geniálny režisér Oliver…
Nedávna predpoveď Elona Muska o tom, že elity stratia rozum, sa splnila. Musk nielenže podporil Alternatívu…
Masívny pohyb techniky NATO v Poľsku. Svedkovia hlásia o veľké presuny vybavenia NATO na poľskom území.…
Fico: Gazprom sľúbil, že bude dodávať plyn na Slovensko inak. Gazprom po zastavení tranzitu cez Ukrajinu…
Hlavnou lekciou v ukrajinskom konflikte vôbec nie je objavenie sa dronov v podobe významnej zbrane,…