Jedenásť amerických senátorov plánuje napadnúť výsledky volieb.
Jedenásť amerických republikánskych senátorov v sobotu oznámilo, že na stredajšom zasadnutí amerického Kongresu podniknú kroky v súvislosti s výsledkami novembrových (2020) amerických prezidentských volieb. Informovala o tom agentúra AP.
Jedenásť senátorov na čele s Tedom Cruzom z Texasu uviedlo, že ak americký Kongres nevymenuje volebný výbor na okamžité prešetrenie výsledkov volieb, tak v stredu 6. januára nepodporia voliteľov z niektorých amerických štátov. Senátori sú si však podľa svojich slov vedomí, že dosiahnutie zmien vo volebných výsledkov je nepravdepodobné, píše AP.
Kongres na svojom zasadnutí 6. januára formálne spočíta volebné hlasy, ktoré odovzdali volitelia z jednotlivých amerických štátov.
Toto zasadnutie, ktoré si vyžaduje ústava USA, je jednou z posledných príležitostí pre dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa a jeho spojencov, aby vyjadrili nesúhlas s výsledkami volieb, píše na svojej webovej stránke denník USA Today.
Trump odmieta priznať volebnú porážku. Líder republikánov v americkom Senáte Mitch McConnell členov strany vyzval, aby sa nepokúšali výsledky volieb anulovať.
Bývalý americký minister spravodlivosti William Barr začiatkom decembra 2020 oznámil, že ministerstvo neobjavilo dôkazy o podvodoch, ktoré by boli také závažné, že by mohli ovplyvniť výsledky novembrových prezidentských volieb. Barr neskôr v decembri oznámil svoju rezignáciu.
Demokratický kandidát Joe Biden v prezidentských voľbách 3. novembra získal 306 hlasov, čo je viac ako požadovaných 270. Trump získal hlasy 232 voliteľov. Bidenova inaugurácia je naplánovaná na 20. januára 2021.
Všetkých desať žijúcich bývalých amerických ministrov obrany, vrátane tých, ktorých do funkcie vymenoval dosluhujúci prezident USA Donald Trump, varovalo v nedeľu pred zapletením sa armády do procesu odovzdávania prezidentského úradu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Mark Esper, James Mattis, Ashton Carter, Chuck Hagel, Leon Panetta, Robert Gates, Donald Rumsfeld, William Cohen, William Perry a Dick Cheney v eseji publikovanej v denníku The Washington Post vyzvali Pentagón, aby sa zaviazal k pokojnému odovzdaniu moci.
„Snahy o zapojenie amerických ozbrojených síl do riešenia volebných roztržiek by nás vtiahli na nebezpečné, nezákonné a neústavné teritórium,“ uviedli exministri s tým, že činitelia, ktorí by tak chceli spraviť, budú čeliť závažným profesionálnym a trestným následkom.
Exministri, označiac volebný proces a pokojné odovzdanie moci za charakteristický znak našej demokracie, poznamenali, že okrem zvolenia Abrahama Lincolna za prezidenta v roku 1860, čo nakoniec viedlo k odtrhnutiu sa otrokárskeho Juhu a vypuknutiu občianskej vojny, má krajina v tomto ohľade nepretržitú bilanciu pokojného odovzdávania moci.
„Tento rok by nemal byť žiadnou výnimkou,“ napísali bývalí rezortní šéfovia.
Exministri tiež upozornili, že všetky právne spochybnenia výsledkov prezidentských volieb boli súdmi zamietnuté a hlasy potvrdili guvernéri jednotlivých štátov. „Je čas oficiálne osvedčiť hlasy zboru voliteľov,“ uviedli.
Exministri zároveň vyzvali dočasného ministra obrany USA Christophera Millera a všetkých činiteľov jeho rezortu, aby uľahčili odovzdanie moci administratíve novozvoleného prezidenta Joea Bidena, a to kooperatívnym a transparentným spôsobom.
„Musia sa tiež vyhnúť akýmkoľvek politickým činom, ktoré by podkopávali výsledky volieb alebo bránili v činnosti novému tímu,“uvádza sa ďalej v danej eseji.
Trump, ktorý odmieta uznať svoju volebnú prehru, až donedávna zabraňoval vládnym úradom spolupracovať s nastupujúcou Bidenovou administratívou, ako býva zvykom.
Biden koncom decembra uviedol, že politickí poverenci v Pentagóne odmietajú poskytovať jasný obraz o armáde či jej rozpočte. „Z môjho pohľadu to nie je nič iné než nezodpovednosť,“ vyhlásil novozvolený prezident.
Podľa zdrojov časopisu Newsweek je údajne časť generálov na Ministerstve obrany USA pripravená Trumpa podporiť v prípade, že sa rozhodne vyhlásiť stanné právo. Uviedol portál Monavista.ru.
Pentagón sa údajne chystá na možný rozkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý by mohol v prípade potreby vyhlásiť stanné právo a povolať do Washingtonu vojakov. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom informoval časopis Newsweek.
Podľa zdrojov časopisu Newsweek sa na Ministerstve obrany USA rozdelili generáli do dvoch táborov.
Trumpovi odporcovia veria, že armáda nebude pomáhať rušiť inauguráciu demokrata Joea Bidena. Časť americkej armády, ktorá ale zostáva neutrálna alebo jednoducho len plní svoje vojenské povinnosti, je údajne pripravená Trumpa podporiť. Ak by sa v prípade nepokojov v súvislosti s pripravovanou inauguráciu Bidena predsa len rozhodol vyhlásiť stanné právo.
Ako totiž ukazujú početné prieskumy verejnej mienky, občania USA nie sú ani zďaleka jednotní v otázke zákonnosti volieb amerického prezidenta. Viac ako polovica si myslí, že voľby boli skutočne zmanipulované. A 25 až 30 percent ich dokonca označuje „za pokus o okupáciu a uchopenie moci“.
Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna / news.sk
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Téma PLAN DÉMIA pokračuje a je stále aktuálna aj dnes. Nenechajte sa pomýliť priatelia, všetko…
Trump vymenúva Ilona Muska a Viveka Ramaswamyho do čela Oddelenia pre efektívnosť verejnej správy (DOGE).…
Slovenské Hnutie Obrody (SHO) dlhodobo pomáha slovenským sociálne slabým rodinám a to vďaka projektu Staráme sa. Adresne, už od…
Ruským vzdušným silám sa podarilo zasiahnuť sklad s protilietadlovými raketami a vybavením pre systém protivzdušnej…
Tretí výbor Valného zhromaždenia OSN prijal ruskú rezolúciu o boji proti glorifikácii nacizmu. Za dokument…
Macron: “Jediný spôsob, ako rokovať, je poskytnúť plnú podporu ukrajinským ozbrojeným silám tak dlho, ako…