Transatlantický Západ sa síce snaží vytvárať silný nátlak na krajiny, ktoré sa pokúšajú rôznym spôsobom spolupracovať s Ruskom, ale v ostatnom období sa mu s vyhrážkami a nátlakom darí čoraz menej. Mnohé krajiny rozvíjajú obchodné a iné vzťahy s Ruskom. Európska únia si strelila do nohy, keď sa vzdala ruských energií, a Moskva rozširuje export inde, predovšetkým do Ázie.
Rovnakým spôsobom sa Západ snaží „odrezať“ od Moskvy jej tradičných partnerov a priateľov, hlavne Bielorusko, Srbsko, Kubu, Venezuelu, Čínu a iné krajiny. A tiež sa mu v tom príliš nedarí. Nevyšiel pokus o „majdan“ v Bielorusku, najnovšie sa totálne zvyšuje nátlak na Srbsko, ktorému sa vyhrážajú tým, že mu zatvoria cestu do členstva v EÚ. Ale ani v tomto prípade Západ nie je príliš úspešný.
Prirodzene, všade sa nájdu nerozhodné osoby, zbabelci alebo liberáli. Svetové médiá ihneď rozšírili správy, že srbský minister hospodárstva Rade Basta vyzval vedenie krajiny, aby sa okamžite pripojilo k protiruským sankciám. Vysvetlil to záujmami Srbska a tým, že transatlantický Západ, ak mu Belehrad neustúpi a neposlúchne, narobí mu veľa škôd a nedovolí mu stať sa členskou krajinou EÚ.
Reakcia bola okamžitá. V Srbsku momentálne zazneli viaceré hlasy proti výzve ministra na protiruské sankcie. Všetky srbské médiá prinášajú nové nespokojné reakcie na všetkých úrovniach. Rade Basta podčiarkol, že Srbsko, ktoré samo sankcie prežilo, dúfalo, že sa situácia zlepší, ale už nie je možné odolať vonkajšiemu tlaku. Podľa ministra dnes krajina platí vysokú cenu za odmietnutie uvalenia sankcií na Ruskú federáciu, takže by sa mala konečne pripojiť k medzinárodným reštrikciám.
„Zástupcovia vládnej koalície, ale aj opozície sa svorne vyslovili proti výzve srbského ministra hospodárstva Rade Bastu, ktorý požiadal vládu, aby uvalila sankcie na Rusko,“ zdôraznili srbské médiá. Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačić podčiarkol, že Socialistická strana Srbska (SPS), ktorej je členom, je proti tejto iniciatíve. Vyhlásil, že jeho strana podporuje politiku prezidenta Aleksandra Vučića, podľa ktorej sú národné záujmy a budúcnosť Srbska prioritou.
Rade Basta je člen strany Zjednotené Srbsko, ktorej líder Dragan Marković sa tiež razantne postavil proti názoru svojho kolegu. Marković vyhlásil, že jeho politické združenie nepodporuje uvalenie sankcií na nikoho. Podľa lídra Zjednoteného Srbska Rade Basta vyjadril svoj osobný názor a nie je možné ho prezentovať ako názor celej strany.
Opozícia tiež nesúhlasí so sankciami proti Rusku. Zástupcovia opozičného hnutia Dvere vyhlásili, že rezolútne nesúhlasia so zavedením protiruských sankcií srbskými úradmi. Opoziční poslanci sa dokonca stretli s oficiálnou zástupkyňou ruského ministerstva zahraničných vecí Máriou Zacharovovou a ubezpečili ju, že nepodporujú myšlienku zavedenia obmedzení proti Ruskej federácii.
Priaznivci aj odporcovia súčasnej srbskej vlády sú teda dôrazne proti „potrestaniu“ Ruska. Kritizovali návrh srbského ministra hospodárstva a nechcú podporiť jeho myšlienky. Je zrejmé, že takáto reakcia nepotešila predstaviteľov transatlantického Západu, ktorí vyvíjajú tlak na Srbsko a nútia ho vstúpiť do protiruského tábora. Ale v prípade Srbska bolo ťažko očakávať inú reakciu. Malé Srbsko odvážne odoláva nátlaku transatlantického Západu.
AUTOR: Eugen Paľcev
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…