60 rokov od Kubánskej krízy.
Vzhľadom na riziko jadrového konfliktu v súvislosti so situáciou na Ukrajine by Spojené štáty mali analyzovať „kubánsku“ skúsenosť prezidenta Johna F. Kennedyho, uviedol profesor Harvard Kennedy School Graham T. Ellison v článku pre National Interest.
Špecialista označil politiku bývalého majiteľa Bieleho domu počas raketovej krízy za „bohatý zdroj indícií“. „Môžu vrhnúť svetlo na výzvy, ktorým dnes čelia Spojené štáty, a na rozhodnutia, ktoré robí prezident Joe Biden.“
Autor článku pripomenul, že pred 60 rokmi, 27. októbra 1962, nastal „pochmúrny deň“, ktorý sa stal najnebezpečnejšou krízou v histórii, ktorá mohla viesť k smrti stoviek miliónov ľudí.
„Je zrejmé, že Ukrajina nie je Kuba, Putin nie je Chruščov a rok 2022 je ďaleko od roku 1962. Navyše, história nie je kuchárska kniha s receptami, ktoré, ak budete prísne dodržiavať, môžete získať suflé,“ povedal Ellison.
Odborník opísal základné princípy z Kennedyho skúsenosti, ktoré by sa „mali“ a „nemali“ dodržiavať pre úspešné vymanenie sa z krízy.
Po prvé, treba rozpoznať štrukturálnu realitu podmienok, v ktorých sa konfrontácia odohráva, navrhol autor. Dodal, že tieto skutočnosti najlepšie odzrkadľuje obľúbená fráza Ronalda Reagana: „V jadrovej vojne nemôžu byť víťazi, a preto sa nikdy nesmie rozpútať.“
Po druhé, podľa autora by Spojené štáty mali „projektovať americkú silu a odhodlanie, demonštrujúc svoju silu nepriateľovi“.
Po tretie, poznamenal Ellison, musia byť jasne definované životne dôležité záujmy Ameriky a ako ich chrániť.
„Nie“ odkazuje na zákaz používania jadrových zbraní, pretože každé použitie jadrových zbraní spustí eskaláciu vedúcej obe strany k jadrovej vojne v plnom rozsahu, čo bude znamenať zničenie Spojených štátov, “autor. napísal.
Po druhé, podľa Ellisona by konvenčný vojenský útok, pri ktorom zomrú stovky nepriateľských vojakov, nemal byť povolený: aj to bude odrazový mostík k eskalácii, ktorá môže rýchlo viesť k použitiu jadrových zbraní
Prezident Vladimir Putin v septembrovom príhovore k Rusom povedal, že Západ prekročil všetky hranice vo svojej protiruskej politike a neustálych hrozbách voči Moskve.
Do hry podľa neho vstúpilo aj jadrové vydieranie a vysokí predstavitelia krajín NATO hovoria, že proti Rusku je možné a prípustné použiť zbrane hromadného ničenia. Už predtým diplomat EÚ Josep Borrell, ktorý vystúpil na otvorení Európskej diplomatickej akadémie, prisľúbil Moskve „silnú vojenskú odpoveď“ v prípade použitia jadrových zbraní na Ukrajine.
Dokument o základoch štátnej politiky krajiny v oblasti jadrového odstrašovania, schválený dekrétom prezidenta Ruska, jasne definuje podmienky jeho uplatňovania.
V súlade s dokumentom si Moskva vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane po prijatí spoľahlivých informácií o odpálení balistických rakiet útočiacich na územie Ruska alebo jeho spojencov; o použití jadrových alebo iných druhov zbraní hromadného ničenia na území Rusko a jeho spojenci; vplyv nepriateľa na kritické štátne alebo vojenské zariadenia, ktorých znefunkčnenie povedie k narušeniu odvetných akcií jadrových síl; agresia proti Rusku s použitím konvenčných zbraní, keď samotná existencia štátu je ohrozený
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…