Irán a Saudská Arábia už opätovne otvorili svoje diplomatické misie v Rijáde i Teheráne. Iránsky veľvyslanec by mal čoskoro začať pôsobiť v Saudskej Arábii a saudskoarabský v Teheráne.
Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján a jeho saudskoarabský náprotivok Fajsal bin Farhán Saúd vo štvrtok v Rijáde uviedli, že chcú pokračovať v spolupráci najmä v oblasti bezpečnosti a hospodárstva. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
Amír Abdollahján vo štvrtok pricestoval do Saudskej Arábie na prvú návštevu ministra iránskej vlády po viac než desiatich rokoch. Obe krajiny sa marci v Číne dohodli na obnovení diplomatických vzťahov a minister Farhán Saúd v júni navštívil Irán.
„Obnovenie diplomatických vzťahov s Iránom je kľúčový bod pre bezpečnosť v regióne,“ povedal Fajsal bin Farhán Saúd na spoločnej tlačovej konferencii v Rijáde. Pripomenul novú kapitolu vzájomných vzťahoch, posilnenie dôvery a stability v regióne.
Amír Abdollahján upozornil na možnú spoluprácu s Izraelom, ale „naďalej budeme podporovať Palestínu,“povedal minister. Niet podľa jeho slov žiadnych pochýb o tom, že sionisti sa budú naďalej usilovať o štiepenie a obsadenie tejto oblasti.
Irán a Saudská Arábia už opätovne otvorili svoje diplomatické misie v Rijáde i Teheráne. Iránsky veľvyslanec by mal čoskoro začať pôsobiť v Saudskej Arábii a saudskoarabský v Teheráne.
Obe krajiny prerušili vzťahy v roku 2016, keď iránski demonštranti zaútočili v Teheráne na saudskoarabskú ambasádu po poprave prominentného šiitského duchovného Nimra an-Nimra v Saudskej Arábii. Súperiace regionálne mocnosti v Perzskom zálive tiež podporovali znepriatelené sily v občianskej vojne v Jemene – Saudská Arábia vládu a Irán povstalcov.
Zbližovanie Iránu so Saudskoou Arábiou a Sýriou sa však nepáči Američanom. „Spojené štáty sú zhrozené zblížením Rijádu s Iránom a Sýriou, na ktoré stále platia západné sankcie,“ povedal riaditeľ CIA William Burns korunnému princovi Saudskej Arábie Mohamedovi bin Salmánovi počas svojej aprílovej návštevy v krajine.
Cesta riaditeľa CIA však vtedy želaný výsledok Američanom nepriniesla. Bezprostredne po Burnsovom odchode podpísali ministri zahraničných vecí Saudskej Arábie a Iránu spoločné vyhlásenie v Pekingu, kde potvrdili dohody o obnovení diplomatických vzťahov, oficiálnych a súkromných návštevách, letoch medzi krajinami a vydávaní víz.
Zdroj: bleskovky.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…