Viac ako 600.000 podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách v pondelok odovzdal petičný výbor v Prezidentskom paláci. Dokumenty prebral vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček
Prezidentka SR Zuzana Čaputová oznámi svoje ďalšie kroky po tom, ako sa potvrdí, že petícia splnila ústavou predpísané kritériá. Ako priblížil jej hovorca Martin Strižinec, podpisy bude overovať asi 50 zamestnancov prezidentskej kancelárie.
„Prezidentka má petičné právo v hlbokej úcte, preto budeme k tomuto procesu pristupovať mimoriadne zodpovedne,“ deklaroval s tým, že vynaložia všetko úsilie, aby sa proces nenaťahoval.
Prezidentka by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov. Na vyhlásenie referenda treba aspoň 350.000 podpisov od občanov. Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.
Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS. Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR.
Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.
Záležitosť prípadného referenda o predčasných voľbách by mal posúdiť Ústavný súd SR. Skonštatovala to dnes ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Podľa ministerky v tejto súvislosti totiž existuje argument „predvídateľnosti“, teda, že parlament má fungovať štyri roky, a keď ľudia idú k voľbám, volia si zástupcov na štyri roky
„To znamená, že takáto otázka, ja vnímam, je vlastne v rozpore s princípmi právneho štátu. Keď predpokladáme, že jednotlivé ústavné inštitúcie tu nejak fungujú a nie je možné zmeniť výsledok na základe toho, že sa nám nepáči, ako to práve dopadlo,“ povedala ministerka s tým, že takto by bolo možné spochybniť každé voľby napríklad už mesiac po ich konaní.
„Tých 350 000 podpisov sa dá povedať, že sa vždy nájde,“ uviedla Kolíková s tým, že takáto situácia by spôsobovala v štáte chaos.
Podľa vicepremiérky a šéfky strany Za ľudí Veroniky Remišovej je v ústave jasne uvedené, že poslanec je volený na štyri roky.
„Takáto situácia už nastala aj v Českej republike, kde sa ústavný súd jasne proti tomuto vyjadril,“ dodala.
Petičný výbor dnes v podateľni Prezidentského paláca odovzdal petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Tá obsahuje vyše 600-tisíc podpisov. Podľa zástupcov petičného výboru ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska. Dokumenty od petičného výboru prevzal Metod Špaček, vedúci kancelárie prezidentky SR Zuzany Čaputovej.
Dnes doobeda odovzdal petičný výbor prezidentke republiky viac ako 600 000 podpisov za vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách. Medzi týmito podpismi sú aj hárky vyzbierané hnutím Socialisti.sk, čo chceme zdôrazniť najmä v kontexte toho, že médiá dlhodobo a cielene zamlčiavali účasť hnutia Socialisti.sk na tejto petícii.
Vzhľadom na to, že podľa ústavy je na vypísanie referenda potrebných „len“ 350 000 podpisov, má snaha o predčasné voľby obrovskú silu a legitimitu. Petičný výbor dnes prišiel vďaka podpore verejnosti do prezidentského paláca s mimoriadne silným mandátom.
Preto chceme touto cestou vyzvať prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby napriek nátlaku súčasnej koalície a časti médií a mimovládneho sektora, nezdržiavala proces kontroly petičných hárkov a zaujatia výsledného stanoviska. Podľa ústavy má prezident republiky rozhodnúť do 30 dní.
Hnutie Socialisti.sk chce zároveň poďakovať každému občanovi, ktorý prispel svojim podpisom. Bez ohľadu na to či na podpis petície využil možnosti, ktoré ponúkali petičný výbor, politické subjekty, alebo odborové organizácie.
Na druhej strane nás mrzí, že najmä v záverečnej etape skĺzol zber podpisov do pretekov o to, ktorá strana ich vyzbiera najviac. Verejnosť tak mohla nadobudnúť presvedčenie, že podpisovú kampaň sa snažia jednotlivé strany privlastniť a mylne sa domnievať, že petícia je iniciatívou dvoch strán. V skutočnosti však išlo o širokú občiansku iniciatívu, ku ktorej sa okrem vyššie spomínaných strán aktívne pripojili aj hnutie Socialisti.sk, Slovenská národná strana a najmä Konfederácia odborových zväzov.
Preto netreba zabúdať, že väčšina z vyzbieraných podpisov nepochádza od politických strán, ale práve od ľudí, ktorí posielali vyplnené hárky na adresu petičného výboru a od odborov združujúcich státisíce pracujúcich.
Touto cestou chceme upozorniť, že snaha o predčasné voľby odovzdaním podpisov prezidentke nekončí. Naopak, ďalší vývoj musí verejnosť pozorne sledovať a zabrániť prípadnej sabotáži referenda. A v konečnom dôsledku sa občania v deň referenda musia zmobilizovať, aby referendum o predčasných voľbách bolo platné.
Redakciu informoval Artur Bekmatov, predseda hnutia Socialisti.sk
zdroj: hlavné správy
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…