Európa

V Paríži slávnostne otvorili opravenú katedrálu Notre-Dame. Po požiari je tak opäť sprístupnená pre verejnosť

V Paríži v sobotu (7. 12.) večer slávnostne otvorili opravenú katedrálu Notre-Dame, ktorú pred viac ako piatimi rokmi poničil požiar. Na podujatie dorazila rada svetových lídrov, vrátane novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, informuje portál televízie ta3

Otváracia ceremónia

Dvere katedrály sa otvorili po tom, čo na ne parížsky arcibiskup Laurent Ulrich symbolicky trikrát udrel berlou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ulrich na dvere katedrály zaklopal palicou vyrobenou zo strešného rámu katedrály, ktorý sa zachoval po zničujúcom požiari. Katedrále tým prikázal, aby „otvorila svoje dvere“. Následne sa pripojil k zhromaždeným hosťom.

Dlhý potlesk potom zaznel po skončení otváracieho filmu, ktorý vzdal hold ľuďom, ktorí sa na obnove pamiatky podieľali. Po hudobnom vystúpení prehovoril francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý vyjadril vďaku francúzskeho národa tým, ktorí gotický skvost zachránili a rekonštruovali.

„Dnes môžeme spoločne zdieľať radosť a hrdosť,“ vyhlásil Macron. Slávnostného otvorenia katedrály sa zúčastnilo okolo 1 500 hostí, vrátane ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý pred začiatkom akcie absolvoval trojstranné rozhovory s Macronom a Trumpom a ktorého po príchode do katedrály prítomní privítali potleskom.

Na slávnostné otvorenie dorazila tiež napríklad prvá dáma Spojených štátov Jill Bidenová. Nechýbali ani bývalí francúzski prezidenti François Hollande a Nicolas Sarkozy či britský princ William. Medzi hosťami bol tiež americký miliardár a Trumpov blízky spolupracovník Elon Musk. Pápež František sa slávnostného otvorenia katedrály nezúčastnil. V posolstve, ktoré bolo prečítané, však dnešok označil za radostný deň a vyzval, aby vstup do katedrály zostal bezplatný.

Na otváraciu ceremóniu pozval francúzsky prezident viacero svetových štátnikov vrátane novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského alebo nástupníka britského trónu princa Williama.

V nedeľu o 10:30 h SEČ sa bude v katedrále konať inauguračná omša s posvätením hlavného oltára. Prvá omša pre verejnosť bude v nedeľu o 18:30 h SEČ.

Požiar v roku 2019

Katedrálu Notre-Dame zachvátili plamene večer 15. apríla 2019. Oheň sa rozšíril v krove a pohltil rozsiahle časti katedrály považované za jedno z najlepších diel francúzskej gotickej architektúry. Požiar podľa BBC hasilo na 600 ľudí asi 15 hodín. Väčšinu umeleckých a liturgických predmetov sa podarilo zachrániť.

Požiar pamiatky zo zoznamu UNESCO, ktorú preslávil aj román Victora Huga Zvoník u Matky Božej, vyvolal po celom svete vlnu solidarity. Do mesiaca prisľúbili jednotlivci aj organizácie na jej rekonštrukciu takmer miliardu eur (asi 30 miliárd korún). Niekoľko zbierok a benefičných koncertov sa uskutočnilo tiež v Česku.

Príčina požiaru doteraz nebola úplne objasnená, oheň mohla spôsobiť závada v elektroinštalácii či nedopalok cigarety. Na centrálnej vežičke sa vtedy dlhodobo vykonávali reštaurátorské práce. Podľa vyšetrovateľov chrám nikto nezapálil úmyselne.

Katedrála Notre-Dame, známa aj ako Chrám Matky Božej, patrí k symbolom Paríža a pred požiarom ju navštevovalo na 13 miliónov ľudí ročne. Najnovšie sa očakáva, že by pamiatku mohlo ročne navštíviť aj 15 miliónov ľudí. Vstup je zatiaľ bezplatný, ale vedú sa debaty, či by nemal byť spoplatnený.

Základný kameň Notre-Dame slávnostne položili na ostrove Île de la Cité na rieke Seine na jar roku 1163 a stavba bola dokončená v roku 1345.

ta3.com / skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Konflikt v Grónsku je len jednou z prvých kríz NATO

Vojenskí experti NATO začali vyhodnocovať vyhliadky americkej invázie do Grónska, ak sa Trumpovi nepodarí dosiahnuť…

3 hodiny ago

Scott Ritter: Vstup Filipín do BRICS pripraví USA o ich pozíciu

Možný vstup Filipín do BRICS predstavuje veľkú hrozbu pre pozíciu USA v ázijsko-tichomorskom regióne. Povedal…

3 hodiny ago

Kandidátka na kancelára z AfD prisľúbila reštart plynovodu Nord Stream

Kandidátka na nemeckú kancelárku z pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko Alice Weidelová prisľúbila reštartovanie plynovodu…

3 hodiny ago

Prezident udelil štátne vyznamenania. Hrdinov máme doma, nemusíme ich hľadať v cudzích lídroch, povedal v prejave

Prezident Peter Pellegrini odovzdal štátne vyznamenania osobnostiam Slovenska. Podľa našej hlavy štátu ide o uznanie…

3 hodiny ago

Opozícia s penou na ústach dokazuje, že nemá pozitívny vzťah k demokracii

Slovensko nie je a nikdy nebude Ukrajina. Opäť sme sa dočkali – sú tu protesty…

3 hodiny ago

Ficova europoslankyňa praje von der Leyenovej pevné zdravie, aby mohla byť riadne potrestaná

Europoslankyňa za stranu Smer-SD Judita Laššáková bola hosťom relácie Aby bolo jasno, kde sa vyjadrila k…

3 hodiny ago