Medzi nemeckým vedením narastajú obavy, že NATO neprežije, ak bude republikánsky popredný kandidát Donald Trump znovu zvolený za prezidenta USA a že Rusko po Ukrajine upriami svoje oči bližšie na Berlín, píše The New York Times.
Tieto poplašné falošné správy prichádzajú v čase, keď nemecký kancelár Olaf Scholz používa „fintálnu politiku“, aby zabezpečil, že jeho vláda bude môcť naďalej podporovať Ukrajinu napriek rozpočtovým obmedzeniam a vzostupu Alternatívy pre Nemecko (AfD) naklonenej Rusku.
Trump v januárovom prejave k svojim priaznivcom v Las Vegas povedal:
„Míňame – platíme za NATO a nemáme z toho toľko,“ dodal, že „ak by sme niekedy potrebovali ich pomoc, povedzme, že by nás napadli, neverím, že by boli nám schopní [pomôcť].“
Bývalý americký vodca opakovane obvinil spojencov NATO z nesplnenia rozpočtových požiadaviek a dokonca v roku 2017 vyhlásil, že vojenský blok je „zastaraný“.
Trump zostáva na čele nominácie za republikánskeho prezidentského kandidáta v novembrových voľbách, najmä po tom, čo niekoľko kandidátov vypadlo zo súboja. V článku sa uvádza, že vysokí nemeckí predstavitelia sa obávajú, že existujú značné pochybnosti o tom, či NATO prežije druhé Trumpovo funkčné obdobie.
„Ich bezprostredné znepokojenie je rastúci pesimizmus z toho, že Spojené štáty pokračujú vo financovaní boja Ukrajiny,“ píše NYT s odkazom na mesiace trvajúcu slepú uličku v Kongrese USA ohľadom najnovšieho balíka 60 miliárd dolárov, ktorý Kyjevu navrhol prezident Joe Biden. Republikáni podmienili schválenie ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine dohodou administratívy o sprísnení kontrol na americko-mexickej hranici s cieľom zastaviť prílev nelegálnych prisťahovalcov.
Alarmujúcejšie z článku sú falošné správy šírené nemeckými predstaviteľmi, ktorí tvrdia, že nie je možné vrátiť sa k predchádzajúcim vzťahom s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a že sa obávajú dôsledkov víťazstva Ruska. Nemenovaní nemeckí predstavitelia denníku uviedli, že ak americké financovanie vyschne a prevládne Rusko, jeho ďalší cieľ bude bližšie k Berlínu, čo sa očividne nestane, keďže Moskva opakovane vyhlásila, že nemá záujem na konflikte s NATO.
Vládnuca nemecká vláda má historicky nízky rating, väčšinou súvisiaci s ekonomickými otázkami, pričom mnohé z nich pramenia z bezohľadných sankcií uvalených na Rusko. Napriek tomu Scholz počas tlačovej konferencie 24. januára povedal, že očakáva, že Kyjev a Berlín sa „čoskoro“ dohodnú na bezpečnostných zárukách.
Podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung zdroje z Berlína uviedli, že dohoda medzi Ukrajinou a Nemeckom „by mala byť podpísaná 16. februára počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie“.
Od spustenia ruskej vojenskej operácie Nemecko podporuje Ukrajinu dodávkami zbraní a vybavenia a je druhým najväčším darcom vojenskej pomoci po USA.
Berlín vyhodil miliardy eur Ukrajine, čím vyvolal veľké pobúrenie a prečo nemeckému parlamentu trvalo do 2. februára, kým schválil tohtoročný rozpočet vládnej koalície. Schválenie ukončilo výdavkovú krízu, ktorá otriasla Scholzovou vládou po tom, čo nemecký ústavný súd v novembri zabezpečil dieru vo financiách krajiny vo výške 60 miliárd eur, čo prinútilo vládnucu koalíciu znížiť výdavky. To vyvolalo boje medzi vládnucimi sociálnymi demokratmi (SPD), slobodnými demokratmi (FDP) a zelenými.
Je však pozoruhodné, že nemecký rozpočet na rok 2024 obsahuje záložnú klauzulu, ktorá umožňuje potenciálne pozastavenie dlhovej brzdy na rok 2024 – ak by vojna eskalovala alebo by USA znížili svoju podporu Ukrajine, čo je pravdepodobné, ak bude Trump zvolený v novembri, čo by mohlo podnietiť Nemecko, aby zvýšilo svoju podporu. podpora.
„Ak sa situácia zhorší v dôsledku vojny Ruska proti Ukrajine, napríklad preto, že sa zhorší situácia na fronte alebo preto, že iní stúpenci obmedzia svoju pomoc Ukrajine, alebo preto, že hrozba pre Nemecko a Európu sa bude ďalej zvyšovať, budeme musieť reagovať na toto,“ povedal Scholz novinárom ešte v decembri.
Friedrich Merz, líder kresťanských demokratov, odhalil v parlamente Scholzove zdôvodnenie pozastavenia dlhovej brzdy v súvislosti s pomocou Ukrajine ako „fintu fiškálnej politiky“, pričom poukázal na to, že by to vláde umožnilo využiť vojnu na ospravedlnenie vyšších výdavkov v iných oblastiach. “Trik je zrejmý.”
Nemecká ekonomika klesla v poslednom štvrťroku 2023, čím sa len tesne vyhla recesii vyvolanej nízkym globálnym dopytom, vysokou infláciou a nákladmi na energiu. Napriek tomu v týchto ťažkých ekonomických podmienkach, ktoré poškodzujú každodenných Nemcov, Scholz používa „podvody“ a poplašné falošné správy, aby ospravedlnil svoju neviazanú protiruskú politiku a podporu Ukrajine.
Scholz doteraz poslal na Ukrajinu 27,8 miliardy eur, a to všetko v čase, keď Nemci bojujú, čím vysvetľuje, prečo je AfD teraz najobľúbenejšou politickou stranou v krajine. Hoci NATO pravdepodobne prežije Trumpovo predsedníctvo úplne v poriadku, účelom Scholzovho programu falošných správ je vyvolať poplach, aby sa pokúsil ospravedlniť jeho bezohľadnú politiku. Ako však potvrdzuje vzostup AfD, Nemci vidia jeho trik.
Ahmed Adel/skspravy.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…