05.12.2020
V minulých rokoch politické a hospodárske rozpory medzi niektorými európskymi krajinami, ešte vyostrené aj národnostnými problémami, vytvárajú neobyčajne tvrdú a nepríjemnú rivalitu medzi danými štátmi.
Tieto štáty rôznym spôsobom spolupracujú, alebo sú súčasťou rôznych medzinárodných spolkov a jedným z nich je aj NATO. Kým problémy medzi Gréckom a Tureckom sú dávno známe, novinkou je pomerne rýchle a ostré zhoršenie vzťahov medzi Bulharskom a Severným Macedónskom.
Neustála snaha Bulharska o zablokovanie rokovaní so Severným Macedónskom o vstupe tejto krajiny do Európskej únie, môže okrem grécko-tureckej vytvoriť aj ďalšiu trhlinu na juhovýchodnom krídle NATO v Európe. Medzinárodný komentátor gréckeho denníku Ekathemerini – Stavros Tzimas poukazuje na to, že dve členské krajiny NATO sa už dávnejšie dostali do veľkého rozporu a môže ich nasledovať aj Bulharsko a Severné Macedónsko. Zdôraznil, že grécko-turecký konflikt zhoršujú spory na etnickom základe, ktoré trvajú už vyše dvesto rokov.
Stavros Tzimas podotýka, že aj Bulharsko a aj Severné Macedónsko sú regionálnymi kľúčovými členskými krajinami Severoatlantickej aliancie. Podľa neho, Bulharsko od NATO a hlavne od USA dostalo za úlohu, aby kontrolovalo Čierne more a juh Ruska a Severné Macedónsko má byť nárazníkovou zónou proti „rozšíreniu ruskej expanzie“ v samotnom srdci Balkánu a aj voči expanzii zo srbskej strany. Podľa gréckeho komentátora, obe tieto krajiny pociťujú veľmi silný vplyv americko-ruského konfliktu, keď obe veľmoci bojujú o zóny svojho vplyvu.
Domnieva sa však, že Severoatlantickú alianciu súperenie medzi Bulharskom a Severným Macedónskom neuvádza do rozpakov. Podľa NATO sa tento „duel“ týka európskych krajín a preto by si mali tento problém vyriešiť predovšetkým členské štáty EÚ. Je presvedčený, že námietky Bulharska voči vstupu Severného Macedónska do NATO nesúvisia so samotnými kritériami určenými na vstup do aliancie, ako napríklad snaha o upevnenie demokracie, boj proti korupcii atď. Tvrdí, že príčiny sú inde.
„Namiesto toho sa tieto námietky podopierajú historickými vyhláseniami, ktoré podnecujú nacionalizmus na oboch stranách a ak nebudú tieto rozpory odstránené, čoskoro v určitom momente ovplyvnia samotné NATO. Protibulharská horúčka v Severnom Macedónsku narastá z požehnania politického vedenia a médií, takže postoj Skopje voči Sofii sa stáva čoraz agresívnejší,“ zdôrazňuje grécky komentátor.
Poukazuje na to, že Skopje odmietlo žiadosť Sofie o účasť v spoločnom vzdušnom hliadkovaní NATO v Severnom Macedónsku. Tiež sa odmietlo zúčastniť na výstavbe bulharskej jadrovej elektrárne v Belene /mesto v provincii Pleven v severnom Bulharsku/. Avšak plynový projekt v severnom gréckom prístave Alexandrupolisiesto sa rozhodlo podporiť.
„Bulharsko sa v tom čase pripravuje na jarné voľby a politická trieda tejto krajiny sa v značnej miere spolieha na nacionalistické nálady, snažiac sa o vytvorenie nového bulharského akčného programu, inšpirovaného Osmanskou ríšou a veľkými úsiliami XIX. storočia, obviňujúc svojich balkánskych bratov z odkláňania sa od „správnej cesty,“ prízvukuje Stavros Tzimas v závere svojho komentáru.
Zdroj:
The Sofia-Skopje rivalry and NATO, Ekathemerini, 30.11.2020
AUTOR: EUGEN RUSNÁK
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
My, podpísaní občania Slovenskej republiky sa týmto obraciame na Vládu Slovenskej republiky, aby prostredníctvom svojich…
My, podpísaní občania Slovenskej republiky sa týmto obraciame na Vládu Slovenskej republiky, aby prostredníctvom svojich…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár predpokladám, že skutočným zámerom Bidenovej administratívy je skomplikovať…
Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že otázka Taiwanu, demokracia a ľudské práva, cesta a systém…