Upozornil, že tri posledné vládne kabinety tohto skráteného volebného obdobia boli dočasné a svoju legitimitu nemali odvodenú od rozhodnutia voličov. „Každý uzná, že tri vlády, ktoré mali legitimitu len od prezidentky, sú dosť a je čas na to, aby ich vystriedala vláda s legitimitou ľudu,“ uviedol Hrabko.
Po dlhom období neštandardného riadenia štátu dočasnými vládami môžu podľa neho parlamentné voľby vrátiť chod vecí verejných do normálnych koľají. „Tieto voľby nebudú ničím výnimočným, ako často počúvam. Nejde o žiadny charakter štátu. O ten išlo v roku 1998, keď sa naozaj lámal chlieb. Teraz pôjde o bežné voľby, ktorých výsledkom bude vláda s legitimitou ľudu,“ podčiarkol Hrabko.
Mobilizácia voličov proti návratu lídra Smeru-SD a expremiéra Roberta Fica k moci je podľa Hrabka na Slovensku už tradičná a časť voličov ju akceptuje. Na druhej strane, aj mobilizácia opozície za zmenu aktuálneho štýlu riadenia štátu môže podľa neho u časti voličov bodovať. „Ľudia sú zvyknutí na voľbu proti Ficovi. Ale tri roky tu vládla alternatíva voči Robertovi Ficovi. Sami sa tak označili. A vidíme, kam to dopracovali,“ poznamenal Hrabko.
Lídrovi hnutia OĽANO a priatelia Igorovi Matovičovi podľa neho už historicky patrí to, že bol po Vladimírovi Mečiarovi prvým politikom, ktorý dokázal Fica vo voľbách priamo poraziť. „Vláda Igora Matoviča nevstúpi do dejín ako najlepšia, ako nás presviedčal svojho času, ale ako vláda, ktorá vládla najkratšie. Matovičovi sa nedá uprieť, že dokázal Fica poraziť vo voľbách. Ale druhá vec je, ako s mocou nakladal,“ povedal Hrabko.
Na súd sa hlava štátu podľa neho mohla pokojne obrátiť aj po voľbách, keď by to už nijako nemohlo interferovať s predvolebnou kampaňou. „Napokon, rozhodnutie ústavného súdu sa podľa môjho názoru dozvieme až o niekoľko rokov, v každom prípade po voľbách,“ upozornil.
Za predvolebný ťah považuje aj avízo Roberta Fica, že má v úmysle iniciovať proti prezidentke ústavnú žalobu z dôvodu podozrenia zo snahy ovplyvňovať živý prípad. „Uvidí sa, akú silu bude mať Fico v parlamente. Ale teraz mu to poslúžilo, lebo hodil udičku a všetci o tom hovorili. Podľa mňa to ani nemyslí vážne,“ uzavrel Hrabko.
Smer-SSD vyhlásil, že po voľbách plánuje podať žalobu na Zuzanu Čaputovú za úmyselné porušenie ústavy. „Hoci si nemyslím, že smeráci nájdu potrebnú ústavnú väčšinu v parlamente na podanie takejto žaloby a aj keby teoreticky uspeli, i laickému znalcovi našej legislatívy musí byť jasné, že ústavný súd ju zmetie zo stola ako neodôvodnenú, Robert Fico týmto šikovným politickým ťahom už svoje dosiahol.“ Skonštatoval to historik a politický analytik Eduard Chmelár.
Hegera až po Mikulca, ktorí Ficov návrh s tragikomicky uponáhľanou horlivosťou dychtivo, dôrazne a ostro odmietli, čím z nich urobil užitočných idiotov a ľahké politické terče lídra Smeru-SSD.
Zuzana Čaputová sa totiž v kauze snahy o ovplyvňovanie živých trestných káuz nedá obhajovať. Jednoznačne pochybila. Kto to nechce vidieť, bráni svoj klan, nie právny štát.
Generálny prokurátor totiž nie je podriadený prezidentke republiky. Je šiestym najvyšším ústavným činiteľom a predstaviteľom súdnej moci, ktorá je v demokratickom štáte prísne oddelená od výkonnej a zákonodarnej, takže hlava štátu mu nemá čo udeľovať príkazy a už vôbec nie vyhrážať sa mu,“ dodal Chmelár.
„Ak Kancelária prezidentky SR spolu s Progresívnym Slovenskom, Demokratmi, OĽaNO a dezorientovaným politológom Štefančíkom svorne kvičia, že zo strany Fica ide len o predvolebný ťah, pripúšťam, že to tak je. Kde však boli vtedy, keď Zuzana Čaputová podala na Roberta Fica žalobu dva týždne pred voľbami, ktorú odkladala takmer osem mesiacov? Čo iné to bolo, ak nie dosť neštandardný predvolebný ťah, navyše absolútne nevhodný a nedôstojný zo strany hlavy štátu, ktorej povinnosťou je zostať počas volebnej kampane nestranná?
Keď vidím premotivované vyhlásenia lídra PS Michala Šimečku, vždy potláčam úsmev. Pripomínajú mi totiž skôr predstieranie politickej činnosti, ako keď sa malé deti hrajú na vojačikov. Tvári sa strašne seriózne, ale každý vie, že je to hra, ktorú nemusíte brať vážne,“ uzavrel politológ.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…