Dreviny z čeľade vŕbovité sú známe ako zdroj liečivých látok, z ktorých najznámejší je salicín – kryštalický glukozid salicylového alkoholu. Použitie vŕby ako anestetika sa začalo už pred niekoľkými tisícročiami a napríklad extrakt z kôry sa používal pri horúčke, bolesti a zápale.
V roku 1897 získal nemecký chemik Felix Hoffman prvé vzorky kyseliny acetylsalicylovej, ktorá sa neskôr dostala na trh pod názvom „aspirín“ – liek, ktorý má analgetický, antipyretický a protizápalový účinok. Okrem toho sa predpokladá, že kyselina acetylsalicylová znižuje riziko vzniku rakoviny – najmä prsníka a hrubého čreva.
Teraz vedci z výskumného centra Rothamsted Research (Veľká Británia) a onkológovia z University of Kent objavili vo vŕbových listoch Vrby – Salix miyabeana a Salix dasyclados ďalšiu chemickú látku, cyklodimérny salicinoid nazývaný miabeacín, ktorý má veľký potenciál ničenia rakovinových buniek vrátane rezistentných na iné lieky. Štúdia bola uverejnená v časopise Scientific Reports.
„Pretože rezistencia na liečbu je vážnym problémom pri rakovinových nádoroch, ako je neuroblastóm, sú potrebné nové lieky s novými spôsobmi účinku a miabeacín nám pravdepodobne ponúka túto príležitosť,“ uviedol profesor Michael Beale, jeden z vedúcich štúdie.
Poznamenal tiež, že štrukturálne miabeacín obsahuje dve skupiny salicínu (aktívna zložka aspirínu), ktoré mu dávajú „dvojnásobnú dávku“ účinku. Teda, hoci farmaceutická aktivita salicínu je už dlho dobre známa, vlastnosti miabeacínu môžu byť ešte vyššie.
Účinok miabeacínu sa testoval v laboratóriu: ukázalo sa, že táto látka je účinná proti niekoľkým bunkovým líniám rakoviny prsníka, krku a vaječníkov. A čo je najdôležitejšie, podobné výsledky sa získali aj pre neuroblastóm, najbežnejšiu formu nádoru u detí mladších ako 15 rokov. V takýchto prípadoch je šanca na úspešný výsledok menej ako 50 percent.
„Možno vďaka úspechu aspirínu súčasná veda vo veľkej miere zanedbávala hodnotenie iných salicinoidov obsiahnutých vo vŕbe. Liečivú aktivitu rastlinných extraktov vŕby však nemožno vysvetliť iba hladinami salicínu, čo naznačuje možnosť výskytu nových biologicky aktívnych alebo synergických metabolitov,“ uviedli autori štúdie. Podľa vedcov bude ich nasledujúcim krokom zvýšenie produkcie miabeacínu z pestovaných vŕb a získanie ďalších údajov na lekárske testovanie.
zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…