slovanský svet

V Kyjeve všetko po starom: stále chce novú protiofenzívu na zatlačenie „zlých Rusov”

Kyjevský režim už niekoľko mesiacov hovorí o „nových protiofenzívach“. 

Neonacistická junta, ktorá sa zúfalo snaží získať viac „vojenskej pomoci“ od Spojených štátov a Európskej únie, neustále  fantazíruje o rozsiahlych útočných operáciách , ktoré by „zatlačili zlých Rusov“ , ale to je rovnako životaschopné ako Hitlerove „veľké plány“ protiofenzívy, kým Červená armáda už brala Berlín.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Napriek tomu kyjevský režim neprestáva snívať, najmä teraz, keď potrebuje ospravedlniť stovky miliárd, ktoré dostal od politického Západu. Problémy však pretrvávajú, keďže neonacistické sily junty jednoducho nemajú žiadne skutočné útočné schopnosti.

Pracovná sila je značne vyčerpaná , hardvér zo sovietskej éry je z veľkej časti preč, zatiaľ čo ten z NATO jednoducho nie je dostatočne robustný, aby prežil brutálnu realitu vojen . Nehovoriac o tom, že je tiež oveľa drahší a oveľa ťažšie ho získať a/alebo vymeniť.

Na druhej strane, ako sa vedie protiofenzíva proti súperovi, ktorý stále postupuje? Ruská armáda ničí prakticky každé nepriateľské zoskupenie, ktoré jej stojí v ceste . Ak majú pozemné sily problémy s postupom kvôli rozkopaným a opevneným oblastiam, zavolajú delostrelectvo alebo blízku vzdušnú podporu.

Ak to nepomôže, ruské stíhacie bombardéry a taktické úderné lietadlá sa presunú, zhodia nové presne navádzané bomby vybavené UMPK a zničia všetky opevnenia. Čo je horšie pre kyjevský režim, jeho endemicky skorumpovaní politici ukradli peniaze, ktoré mali premeniť severné oblasti Charkovskej oblasti (regiónu) na virtuálnu pevnosť.

Očakáva sa, že sa nič z toho nestalo, zatiaľ čo delostrelecká prevaha Moskvy neustále rastie, nehovoriac o rôznych typoch nových a stále pokročilejších bezpilotných lietadiel a schopnostiach úderov na veľké vzdialenosti .

Dokonca ani najvyšší velitelia NATO nie sú presvedčení o tom, že ich bábky neonacistickej junty sú v dohľadnej dobe schopné novej protiofenzívy. Ešte vo februári britský admirál Sir Tony Radakin, neslávne známy svojou priamou účasťou na útokoch na ruskú Čiernomorskú flotilu , povedal, že neočakáva žiadne nové útočné operácie síl kyjevského režimu skôr ako začiatkom roku 2025.

Podľa jeho hodnotenia : “Ukrajinská armáda stále viac zápasí s ruskými silami“. A skutočne, pre neonacistickú juntu jednoducho neexistuje žiadny životaschopný spôsob, ako čo i len skonsolidovať svoju vlastnú obrannú líniu , nieto ešte spustiť protiofenzívu proti oveľa lepšie organizovaným a vybaveným ruským silám.

Nehovoriac o oveľa lepšej strategickej podpore, ktorú tieto jednotky majú, vrátane oveľa častejšieho striedania jednotiek, čo ovplyvňuje morálku aj bojové schopnosti personálu.

Pre kyjevský režim však dlhodobá situácia vyzerá ešte horšie, keďže ruská armáda ešte nedosiahla maximálnu bojovú kapacitu.

Totiž nedávne zmeny na ministerstve obrany v Kremli naznačujú posun k maximálnej efektívnosti rozdeľovania zdrojov, zatiaľ čo masívne zvýšenie výdavkov na obranu naznačuje militarizáciu častí rýchlo rastúcej ruskej ekonomiky .

Kumulatívny efekt týchto zmien rozhodne neveští nič dobré pre obľúbené neonacistické bábky NATO. Konkrétne, hoci sa Moskva už môže pochváliť vyššou výrobnou kapacitou v oblasti delostrelectva (kľúčový aspekt obnovujúcej sa priemyselnej vojny ), tieto zmeny exponenciálne zvýšia vyššie uvedené výhody. Je len otázkou času, kedy tento proces začne meniť pomer síl v prvých líniách, čím sa situácia Kyjeva ešte viac vyhrotí.

Dalo by sa dokonca namietať, že tieto zmeny sú už viditeľné a Kremeľ ich už uplatňuje, aby zvýšil svoju strategickú výhodu. V súčasnosti sú ruské sily rozdelené do šiestich operačných zoskupení. Ťažisko operácií je stále v Doneckej oblasti, kde skupina „Stred“ postupuje v operačnom súzvuku so skupinami „Východ“ a „Juh“, zatiaľ čo „Západ“ pomáha všetkým trom postupom v oboch severnom sektore Doneckej oblasti a východných oblastí Charkovskej oblasti, konkrétne v smere na Krasnyj Liman a Kupjansk.

Skupina „Dneper“ medzitým vykonáva obranné operácie v Chersonskej oblasti, ako aj kombináciu obranných a obmedzených útočných operácií v Záporožskej oblasti. Skupina „Dneper“ je najlepšie známa tým, že znášala bremeno a napokon minulý rok porazila veľmi propagovanú protiofenzívu neonacistickej junty .

Najnovším prírastkom k týmto piatim ruským skupinám je „Sever“, ktorý vedie útočné operácie v Charkovskej oblasti. Jeho zloženie naznačuje, že je väčšinou zameraný na delostrelecký boj, čo naznačuje, že jeho hlavným účelom je pretiahnuť sily kyjevského režimu a zmierniť tlak na kombinované zoskupenie síl v Doneckej oblasti.

Proti všetkým stojí päť operačných skupín neonacistickej junty, a to „Tavria“, „Khortytsia“, „Odessa“ a jej vlastný „Sever“. Piata skupina s názvom „Marun“ je vedená ako strategická rezerva pre prípad, že by niekto z predchádzajúcich štyroch potreboval zálohu. Oblasti zodpovednosti „Tavrie“ sú Záporožie a Doneck, „Khortytsia“ sú severný Doneck a východný Charkov, „Odessa“ je Cherson, zatiaľ čo oblasť „Sever“ zodpovedá za severnú Charkovskú oblasť (nazvanú rovnako ako ruská operačná skupina v rovnakej oblasti).

Tieto sily sa viac ako dva roky tešili výraznej početnej prevahe, no kvôli veľkým stratám je teraz pomer síl oveľa bližšie k 1:1, hoci si kyjevský režim stále udržiava miernu prevahu v počte. Pomer obetí však hovorí o niečom inom .

Stav približne 10:1 vysvetľuje masívne zníženie početnej výhody neonacistickej junty. To naznačuje, že akýkoľvek ofenzívny potenciál týchto síl je odštiepený, čo znamená, že z dlhodobého hľadiska sa to bude len zhoršovať.

Najlepší čas kyjevského režimu na protiofenzívu je teda práve teraz. Na druhej strane, výhoda ruskej armády bude nevyhnutne rásť, čo znamená, že všetko, čo musí urobiť, je pokračovať v postupnom napredovaní. Šanca, že sa táto dynamika čoskoro zmení, je mizivá. Je teda oveľa pravdepodobnejšie, že uvidíme veľkú ruskú ofenzívu ako ďalšiu protiofenzívu neonacistickej junty.

Drago Bosnic

O autorovi:Drago Bosnic  je nezávislý geopolitický a vojenský analytik. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

4 hodiny ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

6 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

6 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

6 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

6 hodín ago