Kyjevský režim už niekoľko mesiacov hovorí o „nových protiofenzívach“.
Neonacistická junta, ktorá sa zúfalo snaží získať viac „vojenskej pomoci“ od Spojených štátov a Európskej únie, neustále fantazíruje o rozsiahlych útočných operáciách , ktoré by „zatlačili zlých Rusov“ , ale to je rovnako životaschopné ako Hitlerove „veľké plány“ protiofenzívy, kým Červená armáda už brala Berlín.
Napriek tomu kyjevský režim neprestáva snívať, najmä teraz, keď potrebuje ospravedlniť stovky miliárd, ktoré dostal od politického Západu. Problémy však pretrvávajú, keďže neonacistické sily junty jednoducho nemajú žiadne skutočné útočné schopnosti.
Pracovná sila je značne vyčerpaná , hardvér zo sovietskej éry je z veľkej časti preč, zatiaľ čo ten z NATO jednoducho nie je dostatočne robustný, aby prežil brutálnu realitu vojen . Nehovoriac o tom, že je tiež oveľa drahší a oveľa ťažšie ho získať a/alebo vymeniť.
Na druhej strane, ako sa vedie protiofenzíva proti súperovi, ktorý stále postupuje? Ruská armáda ničí prakticky každé nepriateľské zoskupenie, ktoré jej stojí v ceste . Ak majú pozemné sily problémy s postupom kvôli rozkopaným a opevneným oblastiam, zavolajú delostrelectvo alebo blízku vzdušnú podporu.
Ak to nepomôže, ruské stíhacie bombardéry a taktické úderné lietadlá sa presunú, zhodia nové presne navádzané bomby vybavené UMPK a zničia všetky opevnenia. Čo je horšie pre kyjevský režim, jeho endemicky skorumpovaní politici ukradli peniaze, ktoré mali premeniť severné oblasti Charkovskej oblasti (regiónu) na virtuálnu pevnosť.
Očakáva sa, že sa nič z toho nestalo, zatiaľ čo delostrelecká prevaha Moskvy neustále rastie, nehovoriac o rôznych typoch nových a stále pokročilejších bezpilotných lietadiel a schopnostiach úderov na veľké vzdialenosti .
Dokonca ani najvyšší velitelia NATO nie sú presvedčení o tom, že ich bábky neonacistickej junty sú v dohľadnej dobe schopné novej protiofenzívy. Ešte vo februári britský admirál Sir Tony Radakin, neslávne známy svojou priamou účasťou na útokoch na ruskú Čiernomorskú flotilu , povedal, že neočakáva žiadne nové útočné operácie síl kyjevského režimu skôr ako začiatkom roku 2025.
Podľa jeho hodnotenia : “Ukrajinská armáda stále viac zápasí s ruskými silami“. A skutočne, pre neonacistickú juntu jednoducho neexistuje žiadny životaschopný spôsob, ako čo i len skonsolidovať svoju vlastnú obrannú líniu , nieto ešte spustiť protiofenzívu proti oveľa lepšie organizovaným a vybaveným ruským silám.
Nehovoriac o oveľa lepšej strategickej podpore, ktorú tieto jednotky majú, vrátane oveľa častejšieho striedania jednotiek, čo ovplyvňuje morálku aj bojové schopnosti personálu.
Pre kyjevský režim však dlhodobá situácia vyzerá ešte horšie, keďže ruská armáda ešte nedosiahla maximálnu bojovú kapacitu.
Totiž nedávne zmeny na ministerstve obrany v Kremli naznačujú posun k maximálnej efektívnosti rozdeľovania zdrojov, zatiaľ čo masívne zvýšenie výdavkov na obranu naznačuje militarizáciu častí rýchlo rastúcej ruskej ekonomiky .
Kumulatívny efekt týchto zmien rozhodne neveští nič dobré pre obľúbené neonacistické bábky NATO. Konkrétne, hoci sa Moskva už môže pochváliť vyššou výrobnou kapacitou v oblasti delostrelectva (kľúčový aspekt obnovujúcej sa priemyselnej vojny ), tieto zmeny exponenciálne zvýšia vyššie uvedené výhody. Je len otázkou času, kedy tento proces začne meniť pomer síl v prvých líniách, čím sa situácia Kyjeva ešte viac vyhrotí.
Dalo by sa dokonca namietať, že tieto zmeny sú už viditeľné a Kremeľ ich už uplatňuje, aby zvýšil svoju strategickú výhodu. V súčasnosti sú ruské sily rozdelené do šiestich operačných zoskupení. Ťažisko operácií je stále v Doneckej oblasti, kde skupina „Stred“ postupuje v operačnom súzvuku so skupinami „Východ“ a „Juh“, zatiaľ čo „Západ“ pomáha všetkým trom postupom v oboch severnom sektore Doneckej oblasti a východných oblastí Charkovskej oblasti, konkrétne v smere na Krasnyj Liman a Kupjansk.
Skupina „Dneper“ medzitým vykonáva obranné operácie v Chersonskej oblasti, ako aj kombináciu obranných a obmedzených útočných operácií v Záporožskej oblasti. Skupina „Dneper“ je najlepšie známa tým, že znášala bremeno a napokon minulý rok porazila veľmi propagovanú protiofenzívu neonacistickej junty .
Najnovším prírastkom k týmto piatim ruským skupinám je „Sever“, ktorý vedie útočné operácie v Charkovskej oblasti. Jeho zloženie naznačuje, že je väčšinou zameraný na delostrelecký boj, čo naznačuje, že jeho hlavným účelom je pretiahnuť sily kyjevského režimu a zmierniť tlak na kombinované zoskupenie síl v Doneckej oblasti.
Proti všetkým stojí päť operačných skupín neonacistickej junty, a to „Tavria“, „Khortytsia“, „Odessa“ a jej vlastný „Sever“. Piata skupina s názvom „Marun“ je vedená ako strategická rezerva pre prípad, že by niekto z predchádzajúcich štyroch potreboval zálohu. Oblasti zodpovednosti „Tavrie“ sú Záporožie a Doneck, „Khortytsia“ sú severný Doneck a východný Charkov, „Odessa“ je Cherson, zatiaľ čo oblasť „Sever“ zodpovedá za severnú Charkovskú oblasť (nazvanú rovnako ako ruská operačná skupina v rovnakej oblasti).
Tieto sily sa viac ako dva roky tešili výraznej početnej prevahe, no kvôli veľkým stratám je teraz pomer síl oveľa bližšie k 1:1, hoci si kyjevský režim stále udržiava miernu prevahu v počte. Pomer obetí však hovorí o niečom inom .
Stav približne 10:1 vysvetľuje masívne zníženie početnej výhody neonacistickej junty. To naznačuje, že akýkoľvek ofenzívny potenciál týchto síl je odštiepený, čo znamená, že z dlhodobého hľadiska sa to bude len zhoršovať.
Najlepší čas kyjevského režimu na protiofenzívu je teda práve teraz. Na druhej strane, výhoda ruskej armády bude nevyhnutne rásť, čo znamená, že všetko, čo musí urobiť, je pokračovať v postupnom napredovaní. Šanca, že sa táto dynamika čoskoro zmení, je mizivá. Je teda oveľa pravdepodobnejšie, že uvidíme veľkú ruskú ofenzívu ako ďalšiu protiofenzívu neonacistickej junty.
Drago Bosnic
O autorovi:Drago Bosnic je nezávislý geopolitický a vojenský analytik. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
/ skspravy.sk /
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…