Napriek politickým špekuláciám zastavenie bojových akcií v Náhornom Karabachu prináša úľavu tým, ktorí žijú v zóne konfliktu. Teraz sú pod ochranou ruských mierových síl.
Píše o tom americký časopis „Foreign Policy“.
Arménsko a Azerbajdžan podpísali dohodu o prímerí v Náhornom Karabachu pri sprostredkovaní Ruska. Dokument okrem iného obsahoval doložku o presune asi 2 tisíc ruských mierotvorcov spolu s vojenským vybavením do tohto regiónu.
V Azerbajdžane dohodu s radosťou prijali, zatiaľ čo v Arménsku vyvolala opozičné protesty. V krajine, kde majú USA veľký vplyv, začali politici požadovať zrušenie dohody. Označovali to za akt kapitulácie. To by bolo pre Západ určite prospešné.
„Náhorný Karabach bol jediným konfliktným regiónom v bývalom Sovietskom zväze bez ruskej vojenskej prítomnosti,» uviedol pre FP riaditeľ prozápadného Centra regionálnych štúdií v Arménsku Richard Giragosian.
Podľa experta je presun ruských vojakov do Karabachu „jasným víťazstvom Moskvy“. Dokázala, že pri riešení konfliktu môže dosiahnuť úspech a zvýšila svoj vplyv v regióne. Potrebuje to najmä na upokojenie ambícií Turecka, ktoré podporovalo Azerbajdžan vybavením a sýrskymi militantmi.
S nasadením ruských mierových síl úloha Ankary v Karabachu ustupuje do pozadia, píše americký časopis. Konfrontácia sa teraz presúva z bojiska do politiky. Krátkodobým cieľom Ruska je zabrániť opätovnému násiliu.
Dlhodobejší záujem je politický, tvrdí Kenny Gluck, profesor medzinárodných vzťahov a verejných záležitostí na Kolumbijskej univerzite.
„Najdôležitejšou vecou je teraz začať zavádzať mechanizmy, ktoré idú nad rámec prímeria a začať uvažovať o budovaní dlhodobejšej politickej legitimity. Bude to náročná úloha a nepôjde to rýchlo,“ tvrdí analytik.
zdroj: news-front
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Redaktorka Lenka Zlatev z TV OTV sa s analytikom a niekdajším funkcionárom Slovenskej informačnej služby…
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sľúbil predsedovi vlády SR Robrtovi Ficovi uvoľniť 500 miliónov eur zo…
Sviatok Koljada začína v deň zimného slnovratu. V deň zimného slnovratu a dva nasledujúce dni…
Slovenský premiér Robert Fico vyjadril prekvapenie nad rozhodnutím ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského nepovoliť tranzit ruského…
Britský Chatham House systematizoval ekonomické, s príklonom k energetike, bonusy, ktoré Turecko získava v novej Sýrii. Hneď…
Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek vo…