Dvojnásobného predsedu vlády a bývalého šéfa kazašskej domácej spravodajskej služby Karima Masimova zadržali pre podozrenie z velezrady po tom, čo bol počas násilných protestov prepustený z pozície
Výbor pre národnú bezpečnosť (KNB) v sobotu vo vyhlásení uviedol, že jeho bývalý šéf Karim Masimov, blízky spojenec zakladajúceho kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva bol zatknutý vo štvrtok po tom, čo sa začalo vyšetrovanie obvinení z velezrady.
“6. januára tohto roku Výbor pre národnú bezpečnosť začal predbežné vyšetrovanie velezrady,” uviedol. “V ten istý deň bol pre podozrenie zo spáchania tohto trestného činu zadržaný bývalý predseda KNB KK Masimov a spolu s ďalšími umiestnenými do ústavu na výkon väzby.”
Neboli poskytnuté žiadne podrobnosti o tom, čo Masimov údajne urobil, čo by znamenalo pokus o zvrhnutie vlády. KNB, nástupná organizácia sovietskej KGB, zodpovedá za kontrarozviedku, službu pohraničnej stráže a protiteroristické aktivity.
Ben Goodwin, vedúci analýzy v Prism Political Risk Management, opísal Masimova ako „šedého kardinála režimu Nursultana Nazarbajeva”.
„Verejné oznámenie o zatknutí Masimova naznačuje, že (prezident) Tokajev postupuje mimoriadne odvážne, spôsobom, ktorý väčšina ľudí vôbec nepredpokladala, aby rozložil zvyšky veľmi silného zoskupenia (ex prezidenta) Nazarbajeva,” povedal Goodwin pre Al Jazeera z Londýna.
“Jeho (Masimove) zatknutie je znakom toho, že v dôsledku týchto protestov došlo nielen k prepusteniu, ale že v skutočnosti sú odstavovaní aj spojenci a rodina Nursultana Nazarbajeva.”
Úrady uviedli, že bezpečnostné sily zabili počas tohto týždňových nepokojov 26 demonštrantov a zomrelo 18 policajtov. Ako informovalo v sobotu ministerstvo vnútra krajiny, viac ako 4400 ľudí bolo zatknutých.
Verejné budovy v celom Kazachstane boli vyplienené a podpálené v najhoršom násilí, ktoré zažila bývalá sovietska republika za 30 rokov nezávislosti. Rusko, Bielorusko a ďalší spojenci krajiny vyslali mierové zložky, aby pomohli protesty potlačiť.
dá sa, že bezpečnostné sily v piatok po dňoch násilia získali späť ulice hlavného mesta Kazachstanu Almaty. Niektoré podniky a čerpacie stanice začali v sobotu v dvojmiliónovom meste opäť otvárať, keď v uliciach hliadkovali bezpečnostné zložky. Okolo hlavného námestia bolo stále počuť občasné výstrely.
Ruská tlačová agentúra RIA citovala zástupcu primátora mesta, ktorý uviedol, že operácie na očistenie mesta od „teroristov a banditských skupín” stále prebiehajú a občanom sa odporúča, aby zostali doma.
V sobotu Kremeľ uviedol, že Tokajev v „dlhšom” telefonáte, povedal ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi, že sa situácia v krajine stabilizuje.
„Súčasne pretrvávajú ohniská teroristických útokov. Preto bude boj proti terorizmu pokračovať s plným odhodlaním,” oznámila Tokajevova kancelária a pripomenula , že Putin podporil návrh Tokajeva týkajúci sa výzvy na zvolanie videokonferencie lídrov Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), pod ktorej záštitou Rusko a štyri ďalšie bývalé sovietske republiky vyslali do Kazachstanu svoje jednotky, aby pomohli obnoviť poriadok.
Časť síl stráži vládne zariadenia v Nur-Sultáne, čo „umožnilo uvoľniť časť síl kazašských orgánov činných v trestnom konaní a premiestniť ich do Almaty, aby sa zúčastnili na protiteroristickej operácii”, uvádza sa ďalej vo vyhlásení Tokajevovej kancelárie.
Demonštrácie sa začali ako reakcia na zvýšenie cien pohonných hmôt, ale prerástli do širokého hnutia proti bývalému prezidentovi Nazarbajevovi, 81-ročnému najdlhšie slúžiacemu vládcovi ktoréhokoľvek bývalého sovietskeho štátu.
Všeobecne sa verí, že jeho rodina si doteraz zachovala vplyv v Nur-Sultane, účelovo vybudovanom hlavnom meste, ktoré nesie jeho meno.
Nazarbajevov tlačový tajomník v sobotu uviedol, že bývalý vodca je v Nur-Sultáne, pričom odmietol klebety o tom, že opustil stredoázijskú krajinu v dôsledku bezprecedentných nepokojov.
Nazarbajev „vyzýva všetkých, aby sa zhromaždili okolo prezidenta Kazachstanu s cieľom prekonať súčasné problémy a zabezpečiť integritu krajiny”, uviedol Ajdos Ukibaj na Twitteri.
Vyzval tiež proti šíreniu „vedome nepravdivých a špekulatívnych informácií”, pravdepodobne s odvolaním sa na nepotvrdené správy, že Nazarbajev utiekol z krajiny.
Andrea Lopatková
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…