svet

V Jemene odsúdili 13 osôb usvedčených z homosexuality na trest smrti

Bezprostredne nie je jasné, kedy mali byť popravy vykonané. Popravy však majú byť verejné.

(TASR) – Proiránskymi povstalcami ovládaný súd v Jemene vyniesol rozsudok smrti nad 13 osobami, ktoré boli obvinené z homosexuality.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ako v utorok informovala agentúra AFP, rozsudky smrti boli zverejnené v nedeľu súdom v meste Ibb v rovnomennej provincii, kde zadržiavajú aj ďalších 35 ľudí stíhaných za homosexualitu.

Bezprostredne nie je jasné, kedy mali byť popravy vykonané. Popravy však majú byť verejné. Proti rozsudkom je však ešte možné sa odvolať, doplnila AFP.

AFP dodala, že húsíjskí povstalci nie vždy vykonajú rozsudky smrti. Svedčí o tom aj správa o stave dodržiavania ľudských práv z roku 2022, v ktorej sa uvádza, že od dobytia hlavného mesta Saná v roku 2014 húsíovia odsúdili na smrť 350 ľudí, pričom popravili “len” 11 z nich.

Mimovládne organizácie tvrdia, že miera porušovania ľudských práv sa zvýšila, odkedy húsíovia začali nedávno podnikať útoky na lode plaviace sa v Červenom mori – údajne tak konajú na protest proti vojne medzi Izraelom a palestínskym islamistickým hnutím Hamas.

“Husíovia doma (v Jemene) eskalujú porušovanie práv, zatiaľ čo svet je zaneprázdnený sledovaním ich útokov v Červenom mori,” objasnila jemenská vedecká pracovníčka Niku Džafarniaová, ktorá pracuje pre organizáciu Human Right Watch.

Džafarniaová dodala, že ak by húsíom skutočne záležalo na ľudských právach – napr. Palestínčanov, s ktorými sa prostredníctvom svojich útokov na západné ciele solidarizujú -, nebičovali by a neukameňovali Jemenčanov na smrť”.

Húsíovia z hornatého severu Jemenu patria k náboženskej sekte zajdíja, ktorá je odnožou šiitského islamu. Húsíjské povstalecké jednotky, založené s cieľom presadzovať teokraciu, sa stali známymi v 90. rokoch 20. storočia, keď povstali kvôli údajnému zanedbávaniu svojho regiónu zo strany vlády v Saná.

Od roku 2015 húsíjskí povstalci bojujú proti provládnej vojenskej koalícii vedenej susednou Saudskou Arábiou. Konflikt medzi týmito dvomi tábormi si vyžiadal tisíce mŕtvych a milióny ľudí sa preň ocitli na pokraji hladomoru.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

12 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

14 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

14 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

14 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

14 hodín ago