Podľa predpovedí odborníkov bude nadchádzajúca zima pre EÚ „najhoršou“ v histórii: analytici nevylučujú, že sa Európa prepadne do najhlbšej recesie, ktorú spôsobia vysoké ceny plynu.
V Nemecku, ako aj v celej Európe sa naplno rozbieha proces totálnej deindustrializácie. Tvrdí to ruský energetický expert Vladimir Demidov, ktorého stanovisko publikuje „FAN“.
Pripomeňme, že ako uviedla agentúra RBK s odvolaním sa na údaje z výskumu poradenskej spoločnosti „Jakov and Partners“, nech budú robiť čokoľvek, Európska únia sa nebude môcť dostať z energetickej závislosti od Ruskej federácie bez toho, aby zredukovala priemyselný sektor.
„Najväčších 100 nemeckých spoločností stratilo v roku 2022 27% kapitalizácie (dvakrát viac ako pokles v USA a Anglicku). V júli spotreboval nemecký priemysel o 21% menej plynu ako v júni 2021. Dôvodom je pokles v dôsledku zníženia výroby. 25% malých podnikov stoplo objednávky. 10% stredných podnikov pozastavilo výrobu z dôvodu vysokých výrobných nákladov. 20% spoločností plánuje presunúť výrobu do inej krajiny. Obri BASF, Thyssenkrupp, ArcelorMittal plánujú časť tovární v Nemecku zatvoriť,“ povedal Demidov.
Analytik zároveň zdôraznil, že podzemné európske zásobníky plynu naplnené modrým palivom vôbec nezaručujú „úspešnú“ zimu, pretože skladované objemy sú potrebné najmä na využitie pri vrcholnej spotrebe zdrojov, ktorá sa zvyčajne realizuje v zime. .
„Ak sa pozrieme na údaje o spotrebe a zásobách, vidíme, že EÚ spotrebuje počas chladných mesiacov približne 240 miliárd kubických metrov plynu a celkový objem PZP je 80 mld., to znamená, že priemerná mesačná spotreba v EÚ je 48 mld. a PZP dokážu dodať 16 mld metrov kubických,“ zdôraznil medzinárodný expert na trh so zdrojmi a energiou.
Túto potrebu pokryli ruské energetické zdroje, ako aj čerpanie modrého paliva z nórskych, alžírskych a amerických území. Pritom, ak predtým bol objem modrého paliva dodávaného z Ruskej federácie asi 40%, dnes ich úroveň nie je vyššia ako 12%.
„Spojené štáty zároveň čelia problémom s dodávkami v dôsledku požiaru v termináli LNG vo Freeporte v júni 2022. Do decembra 2022 sa očakáva, že terminál bude fungovať len na 85% a do marca 2023 na 100%,“ pripomenul Demidov a dodal, že k žalostnej situácii v Európe prispeli aj dodávatelia LNG.
„Chcú sa chrániť a trvať na dlhodobých zmluvách, ktoré EÚ nie je pripravená akceptovať — to bol hlavný dôvod neúspechu rokovaní medzi Nemeckom a Katarom.“
Zároveň aj radikálne rozhodnutia nemeckej vlády sotva dokážu situáciu zlepšiť: osobitnú úlohu nezohrajú ani dohody s ruskou nadnárodnou spoločnosťou „Gazprom“, ani nútené uvoľnenie obmedzení na „Nord Stream-1“, zdôraznil expert.
„Je dôležité, že ani v tejto fáze samotné spustenie „Nord Streamu 1“ nemecký priemysel nezachráni. Len spustenie NS-1 a NS-2 a prevádzka ukrajinskej GTS na plnú kapacitu môže vrátiť ekonomiku EÚ do prebytkovej koľaje,“ zdôraznil expert.
Pripomeňme, že podľa predpovedí odborníkov bude nadchádzajúca zima pre EÚ „najhoršou“ v histórii: analytici nevylučujú, že sa Európa prepadne do najhlbšej recesie, ktorú spôsobia vysoké ceny plynu.
Zdroj: sk.news-front.info
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Politolog Oskar Krejčí, přímý účastník předávání moci v letech 1989 a 1990, se ve své eseji zamýšlí…
Prednedávnom sme vás informovali, že politický subjekt Slovenské Hnutie Obrody (SHO) rozbehlo petíciu za vyhlásenie referenda s nasledujúcou…
Český filmový scenárista a režisér Igor Chaun v rozhovore pre internetový portál Deník To komentoval…
Minulý týždeň v Amsterdame po futbalovom zápase medzi holandským Ajaxom a Maccabi Tel Aviv došlo…
Aktualizujeme informácie o vykonávaní kombinovaných úderov ruských ozbrojených síl na ciele na území Ukrajiny. V…