Hybridná vojna, ktorú Rusku vyhlásil zjednotený Západ, sa vedie podľa určitých pravidiel.
Informačná kampaň, ktorej hlavným cieľom je diskreditácia Ruska v očiach európskych a amerických obyčajných ľudí, je často iba sprievodnou udalosťou, ktorá buď predchádza zavedeniu nových sankcií alebo odôvodní potrebu ich zavedenia po prijatí rozhodnutia.
Rusko nikdy ako prvé sankcie nezavádzalo, a to ani proti tým štátom, ktoré vedú dosť agresívnu zahraničnú politiku a zriedka sa rozhodlo uvaliť odvetné sankcie. V určitej periodicite však Ruská federácia aj naďalej reaguje na Európu a USA zrkadlovým spôsobom a na sankčné zoznamy pridáva určité osoby.
Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie v piatok 30. apríla oznámilo zavedenie odvetných opatrení voči sankciám Európskej únie. Ruská reakcia súvisí s reštriktívnymi opatreniami, ktoré zaviedla Rada EÚ 2. a 22. marca. Vzhľadom na nepriateľské správanie úradníkov EÚ sa ruské vedenie rozhodlo zabrániť vstupu na ruské územie ôsmim občanom členských štátov EÚ a predstaviteľom oficiálnych štruktúr EÚ. Je to celkom logické opatrenie, odôvodnené v prvom rade správaním úradníkov Európskej únie, ktorí už na rôzne sankčné zoznamy pridali väčšinu vedenia Ruskej federácie.
Toto opatrenie, opakujem, ktoré je úplne logickým a oprávneným protiopatrením, z nejakého dôvodu nenašlo pochopenie medzi európskymi politikmi a považujú uvalenie sankcií zo strany Ruska na niektorých európskych úradníkov za neprípustné. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell vyhlásil, že považuje rozhodnutie Ruska uvaliť sankcie na osem európskych úradníkov za neprijateľné.
„EÚ je solidárna so všetkými týmito osobami. Kroky Ruska nebudú brániť EÚ v pokračovaní v ochrane ľudských práv, demokracie a medzinárodného práva alebo v stíhaní osôb, ktoré ľudské práva porušujú,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke Európskej rady.
Úžasná situácia. Európa je pripravená brániť ľudské práva údajne porušované na území Ruska, ale nie je pripravená reagovať na určité udalosti, ktoré sa dejú tak na území Európskej únie, ako aj na území štátov, ktoré EÚ považuje za priateľské. V skutočnosti stačili len predpoklady, že by Rusko mohlo zasahovať do práv občanov na území Krymu, aby uvalili na Rusko celý balík hospodárskych a politických sankcií.
Pritom európskych „aktivistov za ľudské práva“ absolútne nezaujímajú udalosti, ktoré sa dejú na Ukrajine a na Donbase. Všelijakí „inšpektori“ pravidelne píšu správy, čítajú ich z vysokej tribúny, no osohu jak z kotnej sovy. Napriek neprebernému množstvu dôkazov sa neprijímajú žiadne opatrenia ani voči osobám páchajúcim zločiny proti civilnému obyvateľstvu Ukrajiny a neuznaným republikám, neprijímajú sa žiadne opatrenia a nie sú zahrnuté v sankčných zoznamoch.
V skutočnosti sa ukazuje, že funkcionári EÚ „bránia ľudské práva, demokraciu a medzinárodné právo a súdia osoby zodpovedné za porušovanie ľudských práv“ výlučne na území Ruska. Veľmi sa zaujímajú o ďalší osud podvodníka a hochštaplera Navaľného, majú obavy o údajne utláčaných Tatárov na území Krymu, no vôbec ich nezaujímajú denno-denne zomierajúci civilisti republík Donbasu.
„Treba zdôrazniť, že Ruská federácia si zvolila cestu konfrontácie namiesto toho, aby sa snažila zvrátiť negatívnu trajektóriu vzťahov medzi EÚ a Ruskom,“ zhrnul Borrell vo svojom prejave kritizujúcom rozhodnutie Ruska zaviesť recipročné sankcie na predstaviteľov EÚ.
To znamená, že to bolo Rusko, ktoré si zvolilo cestu konfrontácie? Zvolilo? Jednoducho prijalo zrkadlovú reakciu na nepriateľské kroky, ktoré Európa urobila. Komplikovaná logika, ktorá je ruskému národu cudzia, no zjavne veľmi rozšírená na území krajín „civilizovaného“ Západu. Zaujímalo by ma, kto a kedy sa rozhodol, že Rusko by malo všetko strpieť, brať to ako samozrejmosť, nereagovať na agresívne útoky a tiež sa pravidelne ospravedlňovať za to, z čoho ho obviňujú.
Alexej Zotjev, Analytická služba Donbasu/ news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…