domovina

V africkom Kongu kvôli špionáži zadržali bývalého námestníka šéfa SIS Beňu, ktorý sa v rámci zneužívania trestného práva v politickom boji počas Matovičovej a Hegerovej vlády stal kajúcnikom

Boris Beňa bol v roku 2021 odsúdený na trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov. Dostal aj peňažný trest 14.000 eur. Špecializovaný trestný súd vtedy schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a Beňom za zločin prijímania úplatku a prečiny ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Zadržaný bol v rámci akcie Judáš začiatkom decembra 2020.

V africkej Konžskej demokratickej republike zadržali bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňu. TASR to potvrdil jeho právny zástupca Peter Kubina. Na zadržanie upozornili Plus 7 dní a TV Joj.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Podarilo sa mi overiť informáciu, že Borisa Beňu zadržali v Konžskej demokratickej republike. Dôvody zadržania nepoznám,“ povedal pre TASR Kubina.

Priblížil, že Beňa nie je v pátraní slovenských orgánov. „V Konžskej demokratickej republike je legálne, pracovne, približne pol roka. Slovenské úrady boli o vycestovaní vopred informované, lebo má v rámci podmienečného trestu uložený probačný dohľad,“ podotkol s tým, že sa Beňa plánoval najbližšiu nedeľu vrátiť na Slovensko.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pre TASR uviedlo, že s otázkou o zadržaní odporúča kontaktovať orgány činné v trestnom konaní. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová pre TASR uviedla, že policajti informáciou o Beňovom zadržaní nedisponujú. V prípade dôvodov zadržania sa podľa nej je potrebné obrátiť na príslušné orgány africkej krajiny.

Súd začiatkom decembra roku 2020 zobral do väzby okrem iných aj Borisa Beňu. Jeho vtedajší advokát Daniel Lipšic oznámil, že klient spolupracuje s vyšetrovateľmi NAKA.

Boris Beňa začal v januári 2021 vypovedať aj proti svojmu niekdajšiemu kamarátovi a vtedajšom šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému. Na výsluchu opísal, ako si podelili 40-tisíc eur od právnika Zoroslava Kollára za to, že mu dá SIS pokoj. V tento deň polícia začala trestné stíhanie.

Advokát kajúcnikov Bernarda Slobodníka a Borisa Beňu – Daniel Lipšic sa mesiac na to stal špeciálnym prokurátorom.

V marci 2021 obvinili Vladimíra Pčolinského a Zoroslava Kollára za korupciu, na základe výpovedí Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa. Súd ich vzal do väzby.

V apríli 2021 bývalému námestníkovi SIS Borisovi Beňovi, šéfovi kontrarozviedky SIS Petrovi Gašparovičovi a bratislavskému policajtovi Ladislavovi Vičanovi zmenili právnu kvalifikáciu. Poškodený Dušan Bočkay totiž zmenil výpoveď a z pôvodného vydierania, za ktorý hrozili vysoké tresty sa stala korupcia. Trojicu tak obvinili z prijímania úplatku. Beňu, ktorý sa priznal k vlastnej trestnej činnosti v kauze Judáš (aj prípad Bopal) vylúčili na samostatní konanie.

Začiatkom apríla 2022 zadržali a obvinili Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa za krivú výpoveď a prísahu v korupčnej kauze Vladimíra Pčolinského. Prokurátor im následne obvinenie zrušil.

Na Špecializovaný trestný súd bolo rok na to doručené podanie svedka Borisa Beňu z 18.mája 2023, ktorý chcel opätovne vypovedať v korupčnej kauze Dušana Kováčika. Prokurátor Michal Šúrek navrhol vykonať dôkaz – fotoknihu a opätovne vypočuť svedkov Bernarda Slobodníka a Borisa Beňu.

Dohody o vine a treste používané skupinou vyšetrovateľov v NAKA a prokurátormi dnes už neexistujúceho Úradu špeciálnej prokuratúry sú predmetom kritky zo strany odbornej aj laickej verejnosti, ale aj zo strany politikov.

Beňa vlani neuspel s návrhom na obnovu konania žiadosťou o otvorenie dohody o vine a treste potom, čo jeho nespolupracujúci kumpáni dostali v riadnom súdnom procese výrazne nižšie tresty.

Najvyšší súd totiž ten istý skutok pri nich dvoch posúdil ako miernejšiu nepriamu korupciu, nie ako vážnejšie prijímanie úplatku. Boris Beňa sa neskôr obrátil aj na Ústavný súd, ten jeho sťažnosť odmietol, ale ústavný sudca Peter Straka k tomu pripojil odlišný stanovisko (III. ÚS 619/2022). Priklonil sa v ňom k tomu, že by nespravodlivé dohody o vine a treste mali byť preskúmateľné:

„V rozhodovacej činnosti súdov nemožno absolútne vylúčiť nesprávne právne kvalifikácie skutkov pretavené do dohôd o vine a treste ako ani to, že si takto sprocesované tresty jednotlivci aj fakticky odpykajú, rovnako ako nemožno vylúčiť existenciu justičných omylov,“ vysvetlil. 

Beňa zadržali podľa SIS pre podozrenie zo špionáže, tvrdí minister vnútra Šutaj Eštok

Bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňa v africkej Konžskej demokratickej republike zadržali pre podozrenie zo špionáže. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

„Máme informácie zo SIS, že tam bol zadržaný z dôvodu podozrenia z páchania špionáže,“ povedal minister. Priblížil, že o zadržaní sa dozvedel v stredu (17. 4.) podvečer.

Z ministerstva spravodlivosti pre TASR uviedli, že odbor justičnej spolupráce v trestných veciach neeviduje žiadny spis na Beňu a ani nedisponuje informáciou o jeho zadržaní v cudzine. Beňov právny zástupca Peter Kubina pre TASR povedal, že Beňa nie je v pátraní slovenských orgánov. V Afrike má byť pracovne.

Zdroj: hnonline.sk / YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

9 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

11 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

11 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

11 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

11 hodín ago