domovina

Úžasný príbeh Slováka, ktorého podpis figuruje na amerických dolároch

Michal Bosák prišiel do Ameriky s jedným dolárom vo vrecku. Vypracoval sa na najúznavanejšieho bankára v Amerike.

Nie je veľa Slovákov, ktorí sa môžu pochváliť tým, že hýbali americkou ekonomikou, presnejšie boli jednou z najväčších persón amerického bankovníctva. Chlapcovi od Svidníka z obce Okrúhle sa to podarilo.

Následujúce riadky budú patriť tým, ktorí sa chcú motivovať a inšpirovať príbehom Michala Bosáka, dedinského chlapca, ktorý ako šestnásťročný odišiel s jedným dolárom za oceán. Podarilo sa mu to, čomu v USA a už aj u nás hovoria americký sen. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Do USA prišiel v prisťahovaleckej vlne v roku 1886. Vtedy v dôsledku hladu, krízy a iných nepriaznivých faktorov v Európe zaplavila USA najväčšia vlna emigrantov. Krajina za veľkou mlákou prosperovala a mnohí, medzi nimi aj Bosák, tu našli svoju zasľúbenú zem. 

Príchod do Ameriky s jedným dolárom vo vrecku

Michal to však na začiatku nemal jednoduché. Mladý dedinčan nemal skúsenosti a prakticky ani vzdelanie. Doma sa naučil čítať a písať. Na vyššie vzdelanie nebolo ani peňazí, ani času. Prišiel aj o jediný dolár, ktorý mu pred odchodom na ďalekú cestu dal jeho strýko. 

Nezlomná vôľa, trpezlivosť, pracovitosť a morálne zásady, ktoré mu od malička vštepovali rodičia, ho priviedli k vytúženému úspechu.

Málokto by povedal, že tento mladík bude podpisovať americké dvoj, päť a desať-dolárovky. Začínal totiž ako obyčajný robotník v uhoľnej bani v Hazletone pri Pennsylvánii, kde preberal a triedil uhlie. Pennsylvánia bola oblasť, kde sa v tom čase sústreďovalo najviac Slovákov, ktorí prichádzali do USA. Mladý Bosák v bani zarábal denne 75 centov. 

Mizerný plat a bieda ho donútili stále viac a viac na sebe pracovať. V rok 1888 už pracoval ako smenár pri stavbe novej železnice. Tu sa jeho príjem síce zvýšil, keď dostával 1,5 dolára, no stále to nestačilo.

Jeho ďalšie cesty preto viedli do mesta Freeland. Tam sa ako závozník zoznámil so svojou budúcou manželkou Zuzanou Hudákovou. Pracoval, obchodoval s pivom, po čase u svojho zamestnávateľa Michala Zemányho dal výpoveď a začal vlastnú podnikateľskú kariéru.

Od krčmy k veľkým bankárom

V roku 1893 v Olyphante odkúpil malú krčmu, ktorá sa stala akýmsi strediskom slovenskej komunity. Bosák nikdy nezabudol, odkiaľ pochádza a jeho väzby aj aktivity boli smerom k Slovákom veľmi silné. O pár rokov neskôr, keď už patril k významným finančníkom, prispel peniazmi na vybudovanie banky v Prešove (známa secesná budova, ktorú volajú Bosákova banka) a v rodnej obci nechal vystavať novú školu a obchod s podmienkou, že tam nebude krčma. Jeho podpis figuruje Pittsburghskej dohode, ktorá bola základom pre vznik Československa po 1.svetovej vojne. 

Možno je to irónia osudu, možno účel, no v čase, keď odchádzal do Ameriky, jeho otec ho pri rozlúčke odprevádzal so slovami: „Synu, len sa v ďalekom svete nedaj na alkohol.“ Budúci biznisman síce piť nezačal, no z malej krčmičky sa čoskoro stal veľkoobchod s liehovinami. Michal si uvedomoval svoje nedostatky, ktorými bolo nízke vzdelanie či neznalosť jazyka, preto začal po večeroch študovať, učiť sa angličtinu. Jeho prirodzenú inteligenciu a túžbu po úspechu si všimli viacerí Slováci, ktorým začal pomáhať hlavne v oblasti financií. Išlo o dôležitý zlom v jeho živote, ktorý mu naštartoval ďalšiu kariéru vo svete bankovníctva. 

Do Ameriky prichádzali stále nové a nové vlny vysťahovalcov, ktorí zažívali presne to isté, čo Michal Bosák na začiatku. Preto podnikanie v oblasti financií v tom čase viac než prekvitalo. Píše sa rok 1897 a mladý Slovák si otvára v Olyphante súkromnú banku – Michal Bosak Private Bank a taktiež agentúru lodných spoločností, prostredníctvom ktorej pomáhal vybavovať Slovákom lístky späť domov alebo do Ameriky. 

Celé Bosákove bankové impérium sa točilo okolo Slovenska. Slavonic Deposit Bank mala v roku 1915 vyše milión vkladov. Boli to zárobky slovenských prisťahovalcov. Úspešný podnikateľ sa postupne prepracoval medzi uznávaných finančníkov. Keď v roku 1902 pomohol organizovať Citizens Bank, od americkej vlády dostal povolenie vydávať americké doláre a v tom čase sa jeho podpis objavil na bankovkách. Mal 33 rokov a pred sebou úspešnú kariéru. Podľa niektorých prameňov sa jeho majetok odhadoval na 15 miliónov USD. Išlo v tom čase o astronomickú čiastku. Michal Bosák to všetko dosiahol za necelých 18 rokov od príchodu na americký kontinent. 

Hospodárska kriza, krach a smrť

Prišiel však rok 1929. 24. októbra v New Yorku skrachovala burza New York Stock Exchange. Tento krach so sebou priniesol ťažkú hospodársku krízu, ktorá mala devastačné dôsledky pre celý svet. Najtvrdší dopad mala v Spojených štátov amerických, Kanade, Nemecku, Poľsku, Česko-Slovensku a Holandsku, ale značne postihnuté bolo aj Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Japonsko. 

Kríza neobišla ani Bosáka. Prišiel o celé svoje impérium, ktoré si vybudoval. 5. septembra 1931 bola Bosak State Bank v Scrantone zatvorená. Celá kauza sa dostala až pred súd, kde nakoniec Bosák uspel.

Michala Bosáka ešte na audiencii prijal americký prezident Franklin D. Roosevelt. Jeho výnimočnú životnú cestu ukončila smrť v roku 1937 v čakárni zubného lekára, mal 67 rokov.

zdroj: Slovanské Noviny

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

2 hodiny ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

2 hodiny ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

15 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

17 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

17 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

18 hodín ago