Zdá sa, že vládni predstavitelia majú z prípadného referenda o predčasných voľbách veľký strach. Premiér Igor Matovič neustále hovorí o „návrate mafie“, niektorí vládni poslanci sa vyhrážajú, že nebudú rešpektovať výsledky referenda a najnovšie „sa opustil“ aj štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus (SaS), ktorý chce odoprieť občanom ich doterajšie právo na referendum. To by sa podľa neho mohlo konať len v deň volieb
Minulý týždeň bol spustený zber podpisov na vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Aj keď sa hovorí o apolitickej iniciatíve a členovia petičného výboru skutočne nie sú politici, faktom je, že referendum výrazne podporujú aj opozičné strany HLAS a SMER-SD.
To samozrejme využívajú vládni politici. Ich najčastejším „argumentom“, prečo by sa nemalo konať referendum, je, že sa tým vráti „vláda mafie.“
Takéto tvrdenie je však úplne manipulatívne. Prípadné úspešné referendum totiž len dá možnosť ľuďom „rozdať karty“ nanovo v predčasných voľbách. Predčasné voľby teda neznamenajú automaticky návrat akejsi „mafie“. Ak Matovičova vláda je tak skvelá ako o sebe tvrdí, nemal by byť pre ňu problém obhájiť si svoju pozíciu.
Mnohí poslanci vládnej koalície však už dopredu avizovali, že výsledky referenda nebudú akceptovať.
Poslanec strany SaS Alojz Baránik, na otázku redaktorky v reportáži TV Markíza, či by sa ako poslanec cítil viazaný výsledkom tohto referenda odpovedal jednoznačne: „Nie nebol. Pretože ústava hovorí jasne, aký dlhý je mandát.“
Anna Zemanová zo SaSky to vidí podobne: „Myslím si, že nie,“ odpovedala stručne.
Ondrej Dostál (SaS): „Neviem si veľmi predstaviť, akým spôsobom by niekto mohol poslancov prinútiť, aby hlasovali v rozpore so svojím presvedčením.“
Viazaný výsledkom referenda by sa necítil ani poslanec Matovičovej strany OĽaNO, Dominik Drdul: „V tomto prípade by som sa necítil byť viazaný výsledkom tohto referenda, pretože nemám pocit, že by naša vláda robila niečo, čo by bolo tak krajne zlé a nespravodlivé, že by to odôvodňovalo skrátenie volebného obdobia ústavným zákonom.“ Viac sa dočítate TU.
Zástancom priamej demokracie a referend bol pritom svojho času aj súčasný premiér Igor Matovič. Ten spoločne so svojimi spolustraníkmi v OĽaNO ako opozičný politik presadzoval odbúravanie rôznych prekážok v súvislosti s referendom.
V roku 2015 napríklad navrhoval, aby 50% kvórum na platnosť referenda bolo zrušené: „Existencia 50%-ného kvóra, keď k urnám musí prísť 2,2 milióna ľudí, systematicky ubíja v ľuďoch záujem o veci verejné,“ povedal Matovič na tlačovke.
Len prednedávnom, v roku 2018, Matovič dokonca chcel zorganizovať referendum o predčasných voľbách: „Nastal čas pre referendum za predčasné voľby. Ľudia potrebujú mať možnosť vyjadriť sa. Chceme presvedčiť všetky demokratické strany, že toto je veľmi vážna chvíľa. Nemôžeme vzdať boj za spravodlivosť. Jediné riešenie sú predčasné voľby.“
Zdá sa však, že dnes, keď sa karta obrátila, sa niektorí vládni predstavitelia snažia prístup ľudí k referendu ešte viac sťažiť.
K referendu o predčasných voľbách, ktoré sa má uskutočniť v roku 2021 sa vyjadril aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS).
Ten vo svojom príspevku na sociálnej sieti tvrdí, že referendá sa zneužívajú na koalično-opozičný súboj. Referendum o predčasných voľbách,ktoré sa má konať tohto roku označil Klus za „frašku.“
Tvrdí, že to nie je žiadne občianske referendum, ale politické. Nepáči sa mu najmä to, že to budú podľa neho zbytočne vyhodené peniaze: „Menej nám už ale všetkým bude do smiechu, keď si uvedomíme, čo tento opozičný ”špás” bude stáť. Vynaložené milióny si v tejto ťažkej dobe určite vieme predstaviť aj na celkom iné účely,“ tvrdí Klus.
Klus preto ako „správny liberál“ navrhuje obmedzenie práva občanov na referendum. To by sa už podľa neho nemalo konať hocikedy po vyzbieraní 350 000 podpisov, ale malo by sa konať len spoločne s voľbami:
„Všetky referendá spojme s voľbami! Referendum je legitímnou súčasťou demokracie a demokracia niečo stojí. To nik nespochybňuje. No ešte pred šiestimi rokmi som z opozície navrhoval jednoduché riešenie, aby bol aj baran celý aj vlk sýty.To sme potom opakovane pripomínali pri rôznych príležitostiach aj priamo v NR SR. Je čas ho oprášiť a čím skôr prijať v NR SR, nech je tejto drahej ”zábavke” raz a navždy koniec. A to bez ohľadu na to, kto je v koalícii a kto v opozícii.
Každé ďalšie referendum nech sa koná len spoločne s najbližšími voľbami. Tak ako je to štandard v mnohých vyspelých demokraciách. U nás to bude v novembri 2022, kedy máme zlúčené komunálne a regionálne voľby. Všetky petičné výbory a dobrovoľníci, by tak presne vedeli na aký termín svoje iniciatívy smerovať. A hlavne, keďže volebné komisie budú tie isté a jedinou zmenou bude referendový papierik navyše, ušetríme milióny €. O to zvlášť, ak si uvedomíme, že šanca na platné “samostatné” referendum je takmer nulová,“ uviedol Klus na sociálnej sieti.
Klus argumentuje hlavne finančnými úsporami. Áno je pravdou, že referendum stojí niekoľko miliónov eur. Konkrétne sa náklady na referendum pohybujú okolo sumy 7 miliónov eur. No ako aj sám Klus poznamenal „demokracia niečo stojí.“ A preto nie je na mieste kvôli pár miliónovým úsporám, čo z hľadiska nášho štátneho rozpočtu sú v podstate len „drobné“, obmedzovať základné právo občanov na referendum, ktoré je jedinou formou priamej demokracie akú na Slovensku máme.
Navyše, keď počas dnešnej krízy nemá táto vláda problém vyhodiť 148 miliónov eur na vojenskú techniku z Izraela a uvažuje aj o kúpe amerických vrtuľníkov za 50 miliónov eur, pár miliónov na referendum sa snáď istotne nájde.
Samuel Gdovin
zdroj: hlavné správy
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Tlačová agentúra Bloomberg uviedla takmer všetky krajiny. Maďarský premiér Viktor Orbán oslavoval pitím vodky, zatiaľ…
Bývalý zamestnanec SBU povedal, ako pracovala CIA v jej sídle. Bývalý zamestnanec ukrajinskej SBU Mazur:…
Minister vnútra SR a predseda strany Hlas Matúš Šutaj Eštok komentoval medializované správy o tom,…
Německé podniky v poslední době zasáhlo mnoho problémů, které zahrnují prudký nárůst cen energie po…
Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová mezitím znovu varovala, že odpálením amerických raket na…
Bývalý novinár a exriaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth vo svojom článku komentoval medializované…