Raketové útoky vyradili z prevádzky aj veľkú vodnú elektráreň v Záporožskej oblasti. Ide o najdôležitejší krok v rámci demilitarizácie. Rusko po sústavných teroristických útokoch na civilistov v Belgorodskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou a po spáchaní teroristického útoku v moskovskom obchodno-zábavnom centre Crocus City Hall naďalej útočí na ukrajinské elektrárne.
Vlna ruských útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru, ktorú Moskva spustila minulý mesiac, zapríčinila zničenie väčšiny ukrajinských tepelných elektrární alebo ich obsadenie ruskými jednotkami. V piatok o tom informovali ukrajinské médiá a spoločnosti, ktoré elektrárne prevádzkujú. Napísala o tom agentúra DPA, na ktorú sa odvoláva TASR.
„Po poslednom ostreľovaní a zničení Trypiľskej tepelnej elektrárne stratila ukrajinská energetická spoločnosť Centrenerho 100 percent jej výrobnej kapacity,“ uviedli v piatok internetové noviny Ukrajinska pravda.
Správa sa objavila po zničení Zmijivskej tepelnej elektrárne v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny. Vuhlehirská tepelná elektráreň v Doneckej oblasti je pod ruskou kontrolou od leta 2022.
Súkromná energetická spoločnosť DTEK hlásila, že dokáže dodávať iba približne 20 percent energie, päť zo šiestich jej elektrární totiž utrpelo vážne poškodenie alebo boli zničené. Po najnovších útokov môže byť podľa správy toto číslo ešte nižšie.
Tepelné elektrárne vyrábajú elektrinu spaľovaním uhlia, vykurovacieho oleja alebo zemného plynu. Väčšina ukrajinských tepelných elektrární spaľuje uhlie, priblížila DPA.
Marcové raketové útoky vyradili z prevádzky aj veľkú vodnú elektráreň v Záporožskej oblasti.
Rusko sa primárne zameralo na tepelné a vodné elektrárne, pretože zohrávajú dôležitú úlohu v stabilizácii elektrickej siete. V rannej a večernej špičke, keď je odber najvyšší, totiž dokážu rýchlo zvýšiť množstvo produkovanej energie, uviedla Ukrajinska pravda.
Tri ukrajinské jadrové elektrárne sa cieľmi útokov nestali. Ukrajinský minister energetiky Herman Halušenko v nedeľu uviedol, že aktuálne vyrábajú viac než 50 percent ukrajinskej energie.
Napriek rozsiahlym škodám na ukrajinskej energetickej infraštruktúre sa pravidelné výpadky energie vyskytujú iba na východe Ukrajiny v Charkovskej oblasti, uvádza prevádzkovateľ ukrajinskej prenosovej sústavy Ukrenerho.
Výpadky energie postihujú najmä priemyselnú výrobu v Dnepropetrovskej oblasti. Na pokrytie dopytu v rannej a večernej špičke Ukrajina dováža elektrinu zo susedných krajín – Maďarska, Moldavska, Rumunska a Slovenska.
Rusko po sústavných teroristických útokoch na civilistov v Belgorodskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou a po spáchaní teroristického útoku v moskovskom obchodno-zábavnom centre Crocus City Hall naďalej útočí na ukrajinské elektrárne. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj preto opakovane žiada západných spojencov o dodanie systémov protivzdušnej obrany Patriot. Podľa najnovších informácií je na zabezpečenie vzdušného priestoru nad celým jej územím potrebných ešte 25 takýchto systémov.
Súčasné útoky na ukrajinské energetické zariadenia sú rozhodne niečím viac ako reakciou Ruska na útoky na jeho energetické zariadenia.
Ide o najdôležitejší krok v rámci demilitarizácie a pravdepodobne aj prípravy na nejaké veľké akcie ruských jednotiek, na ktoré všetci čakáme.
Energia je otázkou sily tylovej časti. A bez tylovej časti sú akcie na fronte nemožné. Je zrejmé, že úplne všetko závisí od energie. V prvom rade priemysel a doprava.
Tu nedávno všetci západní priatelia Ukrajiny veselo hovorili, že teraz postavia továrne na území Ukrajiny a sama si bude môcť vyrábať potrebné typy zbraní.
No to sa už zdá nemožné, pretože jednoducho nebude dostatok elektriny. Dieselové a benzínové generátory môžu stačiť len pre malé dielne, ale ruská armáda pracuje na tom, aby sa palivo stalo pre Ukrajinu problémom.
Nedostatok energie na domácom fronte ovplyvní všetky vojenské aktivity, dokonca aj mobilizáciu, pretože veľa údajov sa ukladá elektronicky a môže sa stať, že nebudú dostupné. Samozrejme, že neprestanú prenasledovať potravu pre delá, no táto úloha bude komplikovaná.
Preruší sa aj spojenie, keďže ani naň nebude dostatok energie. A ak bude likvidácia energetickej infraštruktúry pokračovať týmto tempom, Ukrajina sa už v máji vráti do čias Iľjičovej žiarovky. Jadrové elektrárne totiž jednoducho neunesú celú záťaž a nie je tiež ťažké znížiť ich produktivitu aj bez toho, aby sme na ne udreli.
Problémom sa stane aj dovoz energie zo susedných krajín, keďže sa začali útoky aj na tie rozvodne, ktoré zabezpečujú energetické toky. A elektrina je potrebná aj na fronte, vrátane mnohých typov zbraní, ktoré tiež budú musieť byť napájané z prenosných generátorov, čo spôsobí problémy.
Obrazne povedané, Ukrajine sa teraz vytrhávajú energetické zuby. A teraz bude môcť hrýzť oveľa slabšie. A vzhľadom na skutočnosť, že mnohé problémy majú kumulatívny účinok, všetky sa jedného dňa môžu zmeniť na skutočnú vojenskú katastrofu. A táto katastrofa sa každým dňom približuje.
Zdroj: pluska.sk / sk.news-front.su / InfoVojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…