Tvrdí to vojenský analytik TASS Viktor Litovkin, ktorý vysvetlil, ako môžu útoky na ruské systémy S-400 zasiahnuť americký vojenský komplex.
Americký minister zahraničia Antony Blinken trvá na tom, aby Turecko a ďalší americkí spojenci prestali nakupovať zbrane od Ruska. Takéto zmluvy môžu znamenať zavedenie jednostranných sankcií voči partnerom Spojených štátov. Blinken je presvedčený, že tieto americké opatrenia ovplyvnia rozhodnutia ďalších krajín o spolupráci s ruským vojensko-priemyselným komplexom.
Spojencom USA — americké zbrane
Blinken sa netají tým, že jeho slová by mali v prvom rade ovplyvniť Turecko, ktoré je ako člen NATO povinné reagovať na nespokojnosť Spojených štátov s politikou spolupráce s Ruskom. Názor zámorského spojenca na túto vec musí byť rozhodujúci a neposlušnosť môže mať neblahé následky, ktoré sa môžu prejaviť v blízkej budúcnosti.
Začiatkom tohto mesiaca už boli na Turecko uvalené sankcie súvisiace s nákupom ruského raketového systému S-400. Boli uvalené na rezort obranného priemyslu SSB, vrátane šéfa İsmaila Demira. Obmedzenia sa dotkli aj ďalších troch úradníkov. Blinken dal jasne najavo, že pri nedodržiavaní pokynov USA sa sankcie rozšíria. Vojenský expert Viktor Litovkin však v rozhovore pre portál „PolitRussia“ vysvetlil, že metódy zastrašovania spojencov, ktorí kupujú ruské zbrane zo strany USA, budú mať negatívny dopad na stav amerického priemyslu.
Svoju zdanlivo paradoxnú myšlienku vysvetlil nasledovne.
Nie je žiadnym tajomstvom, že USA sú už dlho „vo vojne“ s ruským systémom protivzdušnej obrany „S-400 Triumf“. Ich hlavným cieľom je nielen prinútiť tureckých partnerov, aby odstúpili od zmluvy s Ruskom, ale tiež ich prinútiť nakúpiť americké komplexy „Patriot“. Problém je v tom, že americký komplex má horšie parametre ako ruský.
Raketový systém „Patriot“ môže útočiť na ciele letiace vo výške najmenej sto metrov, zatiaľ čo systém PVO S-400 zničí objekt aj na päť metrov. Rozdiel je taký zrejmý, že model S-400 bol už zakúpený Čínou a tiež to zvažuje India. Washington napriek tomu považuje Naí Dillí za svojho potenciálneho zákazníka, a preto porušujúc všetky pravidlá trhového hospodárstva a hospodárskej súťaže hrozí Indii sankciami.
Litovkin vysvetľuje, že americké vedenie sa správa nečestne. Potom, čo Turecko nakúpilo ruské systémy protivzdušnej obrany, prestali USA dodávať Ankare materiály pre stíhačky F-35. Aj keď sa na vývoji stíhačky podieľali špecialisti z viacerých krajín vrátane Turecka, nikto sa nechystá uhradiť im vynaložené náklady.
Avšak štáty, ktorým sa USA vyhrážajú sankciami, majú na výber. Namiesto toho, aby splnili absurdné a arogantné požiadavky Američanov, môžu spokojne prejsť na techniku, ktorú im ponúka ruský vojensko-priemyselný komplex.
„Ak sa tak stane, americký vojenský priemysel sa môže ocitnúť v nezávideniahodnej situácii,“ dodal vojenský analytik.
Rusko už zahraničným odborníkom demonštrovalo účinnosť svojich protilietadlových raketových systémov S-400 na cvičisku Ašuluk v Astrachánskej oblasti.
Sergej Nikiforov
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…