Kurdskí utečenci, ktorí uviazli na bielorusko-poľských hraniciach, sa dnes 10. novembra obrátili na poľského prezidenta Andrzeja Dudu s emotívnym videoposolstvom.
Migrant, ktorý dobre hovorí po rusky, ukázal na svojom mobilnom telefóne fotografiu poľskej rodiny v Iráne počas druhej svetovej vojny.
„Prišli ste k nám v roku 1942. Tu je fotka. Keď k nám prišli Poliaci z Iránu, nezatvorili sme hranice, povedali sme: „Príďte, prosím. Vitajte!“ Tak prečo nám to teraz robíte? Prečo ste takí nevďační?“
Muž so slzami v očiach sa obrátil priamo na poľského prezidenta:
„Nevidíte tieto deti? Zomrú. Je veľmi, veľmi chladno, nevydržíme ani dva dni. Tu je žena tehotná, v 8. mesiaci…“
Historická udalosť, o ktorej sa zmieňuje autor videoposolstva, sa datuje do konca roku 1941, keď Josif Stalin podpísal s poľskou exilovou vládou dohodu, ktorá umožnila Poliakom pod velením generála Vladislava Andersa opustiť ZSSR cez juh krajiny. Vďaka tomu v marci 1942 prvá skupina poľských utečencov, najmä žien a detí, prešla cez hraničný priechod Bajiran na severovýchode Iránu. Celkovo Irán prijal asi 120 tisíc Poliakov, z ktorých viac ako 40 tisíc boli ženy a deti.
Pripomíname tiež, že ťažkú nevďačnosť Poľska pripomenul v roku 2019 aj iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif. Keď sa Spojené štáty rozhodli usporiadať vo Varšave protiiránsku konferenciu o Blízkom východe, šéf iránskeho ministerstva zahraničných vecí vo svojom mikroblogu napísal:
„Poľská vláda nemôže zmyť hanbu: zatiaľ čo Irán zachránil Poliakov v druhej svetovej vojne, teraz hostí zúfalý protiiránsky cirkus.“
Za zmienku tiež stojí, že dnes, 10. novembra, vyšlo najavo, že medzi utečencami zbitými poľskými bezpečnostnými silami boli ľudia s kurdskými etnickými koreňmi.
Deklarovali, že to bude pietne zhromaždenie na pripomenutie si 35. výročia Nežnej revolúcie, avšak napokon je…
Debata o zmene volebného či politického systému by mala ísť zatiaľ bokom. Vyhlásil to prezident…
Smer-SD každý rok sedemnásteho novembra oslavuje výročie vzniku strany. Tento rok je to 25 rokov.…
Brusel chce iniciatívne prebrať celú váhu vojny na Ukrajine Exkluzívny rozhovor s Milanom Uhríkom, podpredsedom…
Odkedy bola 6. augusta 1945 zhodená prvá atómová bomba na Hirošimu, ľudstvo nebolo bližšie k nemysliteľnému.…
Reuters: Ukrajina má v úmysle v najbližších dňoch zaútočiť na Rusko zbraňami s dlhým doletom…