Súd porušil základné práva Jankovskej na osobnú slobodu! Redakcia HD má k dispozícii prekvapivé rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky vo veci bývalej štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti Moniky Jankovskej.
Na základe týchto rozhodnutí je zrejmé, že krajský súd porušil ústavné práva Jankovskej na osobnú slobodu. Krajský súd v Trnave teraz musí zaplatiť Jankovskej súdne trovy.
„Uznesením Krajského súdu v Trnave bolo porušené základné právo sťažovateľky na osobnú slobodu,“ píše sa v uznesení ústavného súdu. A nasleduje: „Ústavný súd uznesenie Krajského súdu v Trnave zrušuje. Krajský súd v Trnave je povinný nahradiť sťažovateľke trovy konania 460,90 eur.“
Uznesením vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru z 9. septembra 2020 bolo začaté trestné stíhanie a zároveň vznesené obvinenie Jankovskej za účastníctvo vo forme organizátora na zločine marenia spravodlivosti. Vyšetrovateľ uznesením z 1. marca 2021 zmenil právnu kvalifikáciu skutku sťažovateľke tak, že tento sa bude posudzovať ako zločin vydierania.
Okresný súd sudcom pre prípravné konanie rozhodol o nevzatí sťažovateľky do kolúznej väzby a preventívnej väzby s tým, že kolúznu väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka a uložil jej zákaz styku i kontaktu s obvinenými, svedkami a znalcami v predmetnej trestnej veci.
Sudca pre prípravné konanie z dosiaľ zadovážených dôkazov vyvodil existenciu dôvodného podozrenia, že stíhaný skutok sa stal a z jeho spáchania je dôvodne podozrivá sťažovateľka.
U sťažovateľky nevzhliadol dôvody tzv. preventívnej väzby. Dospel však k záveru, že u sťažovateľky sú dané väzobné dôvody tzv. kolúznej väzby.
„Právo na osobnú slobodu garantované tak ústavou, ako aj dohovorom zaujíma v hierarchii základných práv a slobôd (ľudských práv a základných slobôd) popredné miesto. Pod osobnou slobodou sa rozumie voľný, ničím neobmedzený pohyb človeka, ktorý sa môže podľa vlastného rozhodnutia zdržiavať na určitom mieste alebo slobodne z tohto miesta odísť. Každé pozbavenie osobnej slobody musí byť „zákonné“, t. j. musí byť vykonané „v súlade s konaním ustanoveným zákonom“, a okrem toho každé opatrenie, ktorým je jednotlivec pozbavený osobnej slobody, musí byť zlučiteľné s účelom čl. 17 ústavy, ktorým je ochrana jednotlivca proti svojvôli.“ dôvodí svoje rozhodnutie ústavný súd.
A pokračuje: „Vzhľadom na nedostatočné odôvodnenie a vyrovnanie sa s vytýkanými aspektmi (adresáti kolúzneho správania sťažovateľky, výkon väzby sťažovateľkou po dobu 12 mesiacov, všeobecné spoločenské vnímanie sťažovateľky, uloženie povinností/obmedzení a monitorovanie sťažovateľky v inej trestnej veci) väzba sťažovateľky nie je v napadnutom uznesení krajského súdu odôvodnená konkrétnymi okolnosťami, ktoré nasvedčujú existencii väzobného dôvodu.“
V dôsledku vyslovenia porušenia označených práv sťažovateľky uznesením krajského súdu ústavný súd napadnuté uznesenie krajského súdu zrušil. Ústavný súd priznal sťažovateľke nárok na náhradu trov konania v celkovej sume 460,90 eur, píše sa v závere ustanovenia.
Plynovod TurkStream vedie z Ruska cez Čierne more do Turecka a potom cez Balkán ďalej…
Podplukovník vo výslužbe a americký veterán z Iraku a Afganistanu Daniel Davis avizuje, že ukrajinská…
Konečne som sa dožil vyváženej zostavy štátnych vyznamenaní bez akéhokoľvek náznaku osobnej či ideologickej protekcie.…
Národné sily v Európe (zjavne aj u nás) naberajú na sile i vplyve. Štáty a…
Predseda koaličného Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok kritizuje ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za…
Tvrzení amerického herce a režiséra Mela Gibsona v podcastu „Joe Rogan Experience“ se shodují s…