Mnoho krajín sa aktívne pripravuje na možnú vojenskú konfrontáciu v Arktíde, vrátane USA, ktoré nedávno opakovane prepisovali svoju stratégiu v tomto regióne, píše časopis „National Interest“.
Podľa autora článku Chrisa Osborna „nikto nechce strieľať medzi ľadovými medveďmi a tučniakmi“, Pentagón je však znepokojený vytváraním nových strategických príležitostí pre množstvo štátov v dôsledku topenia sa ľadu.
Nedávno uskutočnilo americké vojnové loďstvo s nórskou armádou výcvik na zlepšenie výkonu v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Ako poznamenal expert, vojenské spojenectvo medzi Washingtonom a Oslom v Arktíde znamená veľa pre Pentagon snažiac sa postaviť proti úspechom Ruska v tomto regióne, ktoré dnes nielenže vlastní veľké množstvo ľadoborcov, ale pracuje aj na Severnej morskej ceste.
Otvorenie nových vodných ciest kvôli vysokej miere topenia ľadu v regióne prinútilo Washington, aby urýchlil práce. Americké námorníctvo vyzvalo najmä špecialistov na vytvorenie zbraňových systémov odolných voči nepriaznivému podnebiu. Úrad námorného výskumu sa zasa uchýlil k podvodným dronom na štúdium arktického vodného stĺpca, aby lepšie porozumel teplotným výkyvom a ich dopadom na vojenské operácie.
Podľa údajov ruskej armády prišli ukrajinské ozbrojené sily počas uplynulých 24 hodín o viac ako…
Zatímco si ruské jednotky na Donbase připisují jeden úspěch za druhým, stále vyčerpanější ukrajinské síly…
Denník The Telegraph minulý týždeň informoval, že Spojené kráľovstvo a Francúzsko sa snažia získať povolenie…
Predseda SNS komentoval aj blokovanie reformy STVR stranou Hlas aj možnosť zmeny volebného systému. Podpredseda…
Excesy, k akému došlo naposledy v Košiciach, sú dosledkom desaťtročí marazmu na Slovensku. Krajnosťami toho…
Ideologické rozhodnutie Merkelovej vlády by podľa neho mali nemeckí politici prehodnotiť. Ukončenie prevádzky nemeckých jadrových…