Dňa 29. mája americký list National Interest napísal, že Spojené štáty americké sa spolu s mnohými štátmi sveta aktívne pripravujú na vojenský konflikt v arktickom regióne.
Autor článku Chris Osborne poznamenal, že Pentagon je znepokojený topením ľadovcov v Arktíde, čo otvára nové vodné trasy a teda aj príležitosti pre mnohé štáty, ktoré prejavujú záujem o tento región. „Samozrejme, že nikto nechce začať strieľať z palných zbraní v bezprostrednej blízkosti bielych medveďov a tučniakov (autor článku sa pomýlil – tučniaky na severnej pologuli nežijú – pozn. –vmi-), lenže mnohí výrazne posilňujú prípravu svojich vojsk v Arktíde,“ dodáva autor článku a poukazuje na to, že nedávno americkí námorní pešiaci usporiadali spoločné manévre s nórskymi vojakmi, aby zdokonalili súčinnosť v surových poveternostných podmienkach.
Expert zároveň tvrdí, že vojenské spojenectvo USA a Nórska v arktickom regióne znamená veľa pre Pentagon, ktorý sa tým usiluje vzdorovať úspechom Ruska, ktoré má dnes na severnej námorne trase obrovské množstvo ľadoborcov. Rusko si vybudovalo v Arktíde vojenské základne, uskutočnilo tam množstvo cvičných operácií a manévrov, ktoré vyprovokovali USA na významné posilnenie aktivity v Arktíde, aby vyrovnalo strategický vplyv Ruska, tvrdí Osborne a dodáva, že USA kvôli vysokým teplotám a topeniu ľadovcov, kvôli otváraniu nových námorných trás, prinútilo úrady USA obrátiť sa na svojich špecialistov, aby skonštruovali odolné zbrojné systémy, vhodné pre surové klimatické podmienky.
Osborne okrem toho poukázal, že správa vojensko-morských výskumov použila podmorské drony na skúmanie vodných hĺbok Arktídy na lepšie pochopenie vplyvu kolísania teplôt na vojenské operácie.
Rast významu arktického regiónu núti k posilňovaniu vojenskej prítomnosti. Rusko, ako aj ďalšie štáty, ktoré majú prístup do Arktídy, posilňuje svoje arktické zoskupenie. Obnovuje opustené vojenské objekty, buduje nové, konštruuje modifikácie zbraní, predurčených na použitie v arktických podmienkach.
Štáty NATO a predovšetkým USA hovoria o úmysle vzdorovať Rusku v tomto regióne, vrátane budovania nových prístavov a novej flotily ľadoborcov. USA ich majú zatiaľ dva zastarané, Rusko ich prevádzkuje okolo 40. Zvýšený záujem o Arktídu prejavuje aj Čína, ktorá stavia svoj prvý ľadoborec.
Vladimír Mikunda
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…