Hlasovanie v 15-člennom orgáne svetovej organizácie dopadlo pomerom 13:1, pričom Británia sa zdržala a USA využili právo veta. Následník britského trónu princ William, ktorý sa nezvykne vyjadrovať k politickým záležitostiam, pred tým vyzval na ukončenie bojov medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy.
Spojené štáty v utorok vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá vyzývala na okamžité prímerie vo vojne medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v palestínskom Pásme Gazy.
Hlasovanie v 15-člennom orgáne svetovej organizácie dopadlo pomerom 13:1, pričom Británia sa zdržala a USA využili právo veta. Išlo v poradí o tretie veto Washingtonu na pôde Bezpečnostnej rady voči rezolúcii, ktorá požadovala prímerie v palestínskej enkláve.
„Pristúpiť k dnešnému hlasovaniu bolo zbožné želanie a nezodpovednosť… nemôžeme podporiť rezolúciu, ktorá by ohrozila citlivé rokovania,“ uviedla po hlasovaní americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.
Návrh rezolúcie predložilo Alžírsko pred dvoma týždňami. Urobilo tak po tom, čo Medzinárodný súdny dvor koncom januára rozhodol, že Izrael musí urobiť všetko pre to, aby v Pásme Gazy zabránil genocíde.
Táto verzia textu požadovala „okamžité humanitárne prímerie, ktoré musia rešpektovať všetky strany“. Dokument zároveň odmietal „nútené vysídlenie palestínskeho civilného obyvateľstva“ a vyzýval na „okamžité a bezpodmienečné“ prepustenie všetkých rukojemníkov.
Spojené štáty už predtým avizovali, že túto rezolúciu nepodporia vzhľadom na rokovania o prímerí a prepustení rukojemníkov Hamasu, ktoré v súčasnosti prebiehajú medzi USA, Egyptom, Katarom a Izraelom.
Rovnako ako predchádzajúce návrhy, proti ktorým boli Izrael a Spojené štáty, ani najnovší text neodsudzoval bezprecedentný útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra so stovkami obetí.
Bezpečnostná rada OSN prijala od 7. októbra len dve rezolúcie o Gaze, vrátane jednej, ktorá vyzývala na rozsiahle dodávky humanitárnej pomoci na to palestínske autonómne územie.
Agentúra Reuters v pondelok informovala, že USA navrhli alternatívnu rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá predpokladá, že tento orgán zdôrazní „podporu pre dočasné prímerie v Pásme Gazy hneď, ako to bude možné“.
Táto verzia síce nevyzývala na okamžité ukončenie bojov, konštatovala však, že „za súčasných okolností by rozsiahla izraelská pozemná ofenzíva do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy viedla k ďalším škodám pre civilistov a ich ďalšiemu vysídľovaniu, a to potenciálne aj do susedných krajín“.
Takýto krok Izraela by podľa dokumentu predloženého USA mal „vážne dôsledky pre mier a bezpečnosť v regióne“. Rezolúcia preto vyzýva na zastavenie tejto očakávanej ofenzívy.
Nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ USA pre agentúru AFP v pondelok uviedol, že zatiaľ nie je stanovený termín pre hlasovanie o rezolúcií navrhnutej Washingtonom. Podľa iného diplomatického zdroja by však takéto znenie neprešlo vzhľadom na sporné otázky týkajúce sa formulácie „prímeria“.
Spojené štáty navrhli alternatívnu rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá predpokladá, že tento orgán svetovej organizácie zdôrazní „podporu pre dočasné prímerie v Pásme Gazy hneď, ako to bude možné“.
V súvislosti s plánovaným izraelským útokom na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy návrh rezolúcie konštatuje, že „za súčasných okolností by rozsiahla pozemná ofenzíva do Rafahu viedla k ďalším škodám pre civilistov a ich ďalšiemu vysídľovaniu, a to potenciálne aj do susedných krajín“.
Takýto krok Izraela by podľa dokumentu predloženého USA mal „vážne dôsledky pre mier a bezpečnosť v regióne“. Rezolúcia preto vyzýva na zastavenie tejto očakávanej ofenzívy.
USA ju predstavili po tom, čo Alžírsko požiadalo 15-člennú Bezpečnostnú radu OSN, aby v utorok hlasovala o jeho rezolúcií, ktorá vyzýva na okamžité humanitárne prímerie vo vojne medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.
Následník britského trónu princ William, ktorý sa nezvykne vyjadrovať k politickým záležitostiam, v utorok vyzval na ukončenie bojov medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.
„Som hlboko znepokojený strašnými ľudskými obeťami, ktoré si konflikt na Blízkom východe vyžiadal od teroristického útoku Hamasu zo 7. októbra,“ uviedol syn kráľa Karola III. podľa vyhlásenia Kensingtonského paláca.
„Zahynulo príliš veľa ľudí. Ako mnohí iní aj ja chcem, aby sa boje čo najrýchlejšie skončili,“ konštatoval William.
Situácia v Pásme Gazy si naliehavo vyžaduje zvýšenie prísunu humanitárnej pomoci. Podľa Williama je „kľúčové, aby sa na miesto dostala pomoc a boli prepustení rukojemníci“.
Obrovský rozsah ľudského utrpenia podľa neho ukázal, aký dôležitý je trvalý mier. „Ani v najtemnejších chvíľach nesmieme podľahnúť zúfalstvu. Naďalej verím, že možno dosiahnuť lepšiu budúcnosť, a odmietam sa tejto nádeje vzdať,“ uzatvoril William.
Britská kráľovská rodina dbá na zachovanie nestrannosti a len veľmi zriedka sa vyjadruje ku konfliktom vo svete. Williamov otec, kráľ Karol III., je hlavou Spojeného kráľovstva a ďalších 14 krajín Spoločenstva národov (Commonwealth). Jeho postavenie je reprezentatívne a nezasahuje do politických diskusií, píše AFP.
William sa tento týždeň plánuje zúčastniť na niekoľkých podujatiach súvisiacich s konfliktom na Blízkom východe. V programe má stretnutie s pracovníkmi humanitárnych organizácií a účasť v debate o antisemitizme v synagóge.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…