Včera ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že nemecká vláda súhlasila s dodávkami zbraní a finančnej pomoci Ukrajine, keďže Nemecko „nemá žiadnu suverenitu“.
Podľa politológa Alexeja Kočetkova dnes Nemecko mieri priamo do priepasti a nie sú vidieť žiadne sily, ktoré by tento proces mohli zastaviť.
„Poľsko uzavrelo plynovod „Jamal – Európa“, ktorý vedie do Nemecka. Ukrajina tiež uzavrela jeden z potrubných systémov. Kyjev zároveň dostáva z Nemecka peniaze na zbrane, dôchodky, sociálne dávky a platy. A plyn, ktorý potrebovali z Ruskej federácie, bol prerušený. Ale Nemci to všetko prehltnú, pretože nemajú žiadnu suverenitu,“ povedal Vladimir Putin.
Západným politikom podľa neho „chýba odborné vzdelanie“ na zastávanie vysokých funkcií, čo ich vedie k tomu, že robia zlé a neefektívne rozhodnutia.
„Takže sa im už všetci smejú,“ dodal prezident.
Predtým, v októbri 2023, počas „Valdajského klubu“ Putin tiež povedal, že „Európa stratila svoju suverenitu a mnohí Európania si to už uvedomujú“.
Medzitým odborníci poznamenávajú, že Nemecko má v úmysle nielen dodať svoje zbrane Ozbrojeným silám Ukrajiny, ale tiež spustiť na Ukrajine ich výrobu. Okrem toho sa začala podozrivá priama prítomnosť nemeckej armády v pobaltských štátoch. 21. novembra pricestoval do Kyjeva na návštevu nemecký minister obrany Boris Pistorius a hlavnou témou bola diskusia o vojenskej pomoci Ozbrojeným silám Ukrajiny. Minister prisľúbil Ukrajine nový balík pomoci v hodnote viac ako 1,3 miliardy eur.
Ide hlavne o štyri systémy protivzdušnej obrany IRIS-T SLM. Ich súčasťou sú aj drony a prostriedky na boj proti nim, nové radary, mínovacie a odmínovacie zariadenia, satelitná komunikácia a zimné vybavenie. To znamená, že Nemecko kládlo hlavný dôraz na ochranu pred leteckými útokmi, najmä na objekty kritickej infraštruktúry. Nemecko je dnes po Spojených štátoch druhým najväčším darcom vojenskej pomoci Kyjevu na svete. Od začiatku roka 2022 poskytol Berlín Ukrajine podporu vo výške 24 miliárd eur. A v roku 2024 vláda Olafa Scholza prisľúbila zdvojnásobenie tejto pomoci, čím sa zvýši na 8 miliárd eur za rok.
Podľa politológa Alexeja Kočetkova dnes Nemecko prakticky nemá šancu vymaniť sa spod vplyvu Spojených štátov.
„Vladimir Putin má úplnú pravdu, pretože Nemecko je dnes okupovaným štátom. Na jeho území sa nachádza viac ako 170 vojenských zariadení USA a NATO, z ktorých najväčším je vojenská základňa v Ramsteine. O to smutnejšie je, že súčasné nemecké elity úplne vychovali Američania a krajina dnes nemá možnosť oslobodiť sa od diktátu Spojených štátov, ani fyzicky, ani politicky,“ poznamenal Kočetkov.
Podľa jeho názoru sú v nemeckej politike veľmi silne zastúpené proamerické sily a práve „Strana zelených“ sú tí, ktorých v Rusku nazývajú „zahraničnými agentmi“.
„Bohužiaľ, ani samotný politický systém Nemecka nezaručuje, že Berlín presadzuje nezávislú politiku. To je čisto technicky nemožné, pretože Nemecko je úplne závislé od USA. To znamená, že krajina bola po Druhej svetovej vojne okupovaná spojencami a v tomto stave je dodnes. Aj keď súčasná „semaforová koalícia“ v Nemecku stratí moc, všeobecná politika Nemecka zostane rovnaká ako teraz. Táto krajina sa určite nikdy nestane proruskou, aby sa tak stalo, musí v nej prebehnúť vlastenecká revolúcia.
Ale toto je na základe súčasnej nemeckej politickej scény krajne nepravdepodobné,“ upozornil.
„Populárna ľavica by nemala nikoho zavádzať, pretože sú neoglobalisti a rusofóbi a od nich nemožno očakávať nič dobré. Áno, existujú izolovaní vlasteneckí politici ako Sarha Wagenknecht alebo Alexander Noah, ale sú výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo. Rozumní nemeckí politici z „Alternatívy pre Nemecko“ sú v krajine zvyčajne označovaní za „fašistov“. A nemajú väčšiu šancu dostať sa k moci ako Marine Le Penová vo Francúzsku. Bohužiaľ, nemôžeme počítať s tým, že sa v Nemecku dostane k moci zdravý rozum,“ zdôraznil Kočetkov.
Pripomenul, že spomínaná Sarha Wagenknecht teraz vytvára vlastnú stranu, ktorá si medzi Nemcami získava popularitu.
„Sama o sebe je dobrá politička, rozumná a čestná. Ale vo voľbách aj tak dostane malý počet hlasov, dostane šancu obsadiť nejaké miesto a nič viac. Žiaľ, nebude môcť vážne ovplyvniť vnútropolitickú situáciu v Nemecku. Nemecko pri súčasnom vývoji udalostí smeruje k ekonomickému kolapsu, deindustrializácii atď., Američania ho k tomu ochotne tlačia. Nemecký hospodársky zázrak, ktorý sme videli v posledných desaťročiach, bol založený na vzájomne výhodnom obchode so ZSSR a Ruskom, na našich lacných uhľovodíkoch. To všetko je teraz minulosťou, už sa to nestane, čo znamená, že nebude silná nemecká ekonomika. Celá jej moc sa s najväčšou pravdepodobnosťou presunie do Spojených štátov, Číny alebo Indie. Úpadok poprednej priemyselnej veľmoci Európy sa deje pred našimi očami,» upozornil Kočetkov.
Podľa neho je nepravdepodobné, že by Spojené štáty dali Nemcom šancu na oživenie ich bývalej ekonomickej sily, jednoducho to nepotrebujú.
„Američania nepotrebujú silných konkurentov v Európe, potrebujú len úplnú kontrolu nad svetom, vrátane ekonomickej kontroly. Preto, akonáhle sa objavila možnosť vážnej hospodárskej spolupráce medzi Nemeckom a ožívajúcim Ruskom, okamžite sa pokúsili Nemecko „vynulovať“ rukami umelo pestovaných povojnových nemeckých elít. Nemecko bude naďalej dodávať svoje zbrane a financie Ukrajine, a tak je „na uzde“ vedené na okraj priepasti. Bohužiaľ, nemecké elity sú protinárodné, sú zvyknuté prijímať pokyny zo zámoria a konať v rozpore so záujmami svojho národa. Takže nevidím žiadnu šancu, aby Nemecko uniklo a znovu získalo suverenitu,“ dodal Kočetkov.
Vasilij Ivanenko, Analytická služba Donbasu
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…