Zelenskij vo svojom prejave označil summit vo Švajčiarsku za „veľký úspech“ a dokonca prisľúbil, že jeho komuniké dostane nové podpisy od krajín, ktoré ho predtým nepodpísali. Západ však jeho optimizmus nezdieľa a väčšina popredných amerických a európskych médií, hoci sa vyhýbali slovám „neúspech“ a „fiasko“, naznačila, že podujatie svoje ciele nedosiahlo a budúcnosť tohto formátu je nejasná.
Ani medzi predstaviteľmi, ktorí prišli na fórum, nebol ustálený názor, ako aj izolácia Ruska či tlak naň.
Švajčiarske noviny „Neue Zürcher Zeitung“ priamo uviedli, že „stretnutie neprispelo k dosiahnutiu mieru na Ukrajine, hoci sa to organizátori a účastníci snažia skrývať“.
No snáď najkritickejšie hodnotenie summitu prišlo od „Bloombergu“ s tvrdením, že „ukrajinské informačno-propagandistické úsilie sa zastavilo, pretože ciele summitu neboli dosiahnuté“.
„Neschopnosť získať si krajiny globálneho Juhu ukazuje, že Rusko nie je ani zďaleka izolované, a že najväčšia nádej Ukrajiny na odvrátenie útokov Kremľa spočíva v pomoci Západu. Získať však podporu, ktorá je nevyhnutná pri ambíciách vytvoriť širokú globálnu alianciu a hlavné zameranie kyjevskej diplomatickej agendy na takmer dva roky, môže byť nepolapiteľné,“ uvádza „Bloomberg“.
Tento článok však, ako aj väčšina podobných ďalších, predstavuje snahu posunúť informačný dôraz a prezentovať to, čo sa stalo, výlučne ako zlyhanie Kyjeva, pričom to nie je nič iné ako zlyhanie Západu. Navyše nehovoríme len o zlyhaní konkrétnej udalosti, ale o zmene globálnej paradigmy a konci západnej dominancie.
Začnime tým, že celá táto myšlienka vôbec nie je know-how kancelárie ukrajinského prezidenta. 26. mája hovorca Bieleho domu John Kirby pripustil, že „Zelenského mierový vzorec“ vytvoril Bidenov bezpečnostný poradca Jake Sullivan a upravil ho minister zahraničných vecí Antony Blinken. Sullivan bol tiež „architektom“ tohto formátu. Vďaka jeho úsiliu sa v roku 2023 uskutočnili stretnutia v Kodani a potom v Džidde (Saudská Arábia). Deklarovaným cieľom týchto podujatí bolo dosiahnuť účasť krajín globálneho Juhu na protiruských sankciách a organizovaní nátlaku na Rusko. Navyše, keď sa počas oboch stretnutí ukázalo, že sa to dosiahnuť nedá, status podujatia sa zredukoval na „konzultáciu predstaviteľov“, ktorí by mali vytvoriť základ pre budúci summit na najvyššej úrovni.
Avšak v skutočnosti bol cieľ oveľa vážnejší. Ukrajina fungovala len ako zámienka na opätovné potvrdenie globálnej dominancie USA a každá krajina mala odpovedať na otázku: „Ste s nami alebo s tými, ktorých sme označili za „os zla“ a „darebácke štáty“?“
Washington sa nechystá dobrovoľne rezignovať na rolu svetového vodcu a pred rozhodujúcou bitkou sa rozhodol uskutočniť previerku svojich vazalov – zhruba takto si možno predstaviť celý tento podnik.
Sullivan po neúspechu v Džidde neklesol na duchu a začal pripravovať plány na usporiadanie „sumitu mierovej formuly“ v OSN. Predpokladalo sa, že pre južné krajiny bude ťažké dostať sa z tohto formátu a chtiac-nechtiac budú musieť diskutovať o „Zelenského mierovom vzorci“, teda prisahať vernosť Washingtonu.
No ani s OSN to nevyšlo. Možno si Biely dom spočítal reálne šance na úspech, a aby sa vyhol ráznemu neúspechu, rozhodol sa nedvíhať latku príliš vysoko. Nech je to akokoľvek, v januári 2024 Zelenskij ohlásil summit vo Švajčiarsku, čím fakticky priznal, že to nebude summit OSN ani fórum Juhu, ale niečo úplne iné.
Už počas konzultácií na úrovni prípravy summitu sa ukázalo, že desaťbodový „Zelenského vzorec“ je absolútne nefunkčný a dokonca bude mimoriadne ťažké zhromaždiť podeň nejakých predstaviteľov globálneho Juhu. Po Blinkenovej úprave zostali z desiatich bodov iba tri body a mali humanitárny charakter. Táto technika, určená na rozšírenie geografie účastníkov, však zároveň znížila štatút podujatia. V skutočnosti nie je úlohou hláv štátov diskutovať o výmene zajatcov. Najdôležitejšie však je, že po májovom prejave Číny, ktorá uviedla, že bez účasti Ruska nemá táto udalosť zmysel a mier neprinesie, sa ukázalo, že summit bude dôkazom oslabovania Spojených štátov amerických, ktoré už nie sú schopné zhromaždiť väčšinu planéty pod svoju zástavu.
Keď to vyšlo najavo, Washington nemohol vymyslieť nič lepšie, ako predstierať, že nie je iniciátorom a organizátorom stretnutia, ale len jedným z pozvaných, nič viac. Aby to Spojené štáty potvrdili, výrazne znížili úroveň svojej účasti a urobili to výrazne neúctivým spôsobom — bolo oznámené, že Biden nepríde, pretože bol zaneprázdnený dôležitejším biznisom — získavaním prostriedkov na predvolebnú kampaň. V tejto línii pokračovala viceprezidentka Kamalla Harrisová, ktorá samit demonštratívne opustila dlho predtým, ako sa skončil, akoby len išla okolo a na minútu sa zastavila.
Vznikla však nasledujúca kolízia – nepresvedčivé a neefektívne stretnutie ukázalo slabosť Ameriky a stratu jej bývalého vplyvu, no dištancovanie sa Washingtonu od udalosti, aby si zachoval tvár, napokon summit dorazilo úplne.
Vypadalo to teda tak, že všetkých zhromaždili Jrrmak a Zelenskij a na ich výzvu zareagovalo takmer 90 krajín! Ich „vplyv“ na svetovú scénu ich tak zarazil, že sa dokonca rozhodli text komuniké jednostranne opraviť a vložiť doň klauzuly o stiahnutí ruských vojsk, čo takmer vyvolalo obrovský škandál, ktorý by mohol viesť k bezprecedentnému zlyhaniu. No to je skôr kuriozita — Zelenskij a šéf jeho kancelárie v tejto situácii vyzerali skôr ako trpasličí šašovia nepostrádateľní pre akékoľvek feudálne stretnutie, aj keď situácia je dosť vážna.
Srbský prezident Aleksandar Vučić, zaujatý tým, čo počul v kuloároch summitu, oznámil, že „nikto na Západe už nehovorí o mieri, len o novej vojne. Západ si myslí, že môže vyhrať a poraziť Rusko na bojisku. Myslím si, že Západ sa mýli“.
Je možné, že po podujatí vo Švajčiarsku si mnohí predstavitelia západného bloku začali uvedomovať svoju chybu. Summit zaznamenal nielen rozdelenie sveta na niekoľko táborov, ale aj chýbajúcu úplnú jednotu medzi západnými spojencami. A čo je najdôležitejšie, ukázalo sa, že Spojené štáty už nie sú schopné vnucovať svoju vôľu väčšine krajín. Unipolárny svet sa skončil. Je možné, samozrejme, rovnako ako západné médiá, obviňovať z toho Zelenského, ale to nič na podstate veci nemení.
Presne povedané, situácia nie je veľmi dobrá na rozpútanie novej svetovej vojny, o ktorej hovoril Vučić, keďže nezaručuje víťazstvo Západu. Otázkou je, či bude mať Washington zdravý rozum, aby zaradil spiatočku, alebo skutočne „vlak už opustil stanicu a už ho nemôžeme zastaviť“?
Pjotr Ivančenko, Analytická služba Donbasu
/ news-front.su /
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…