Indický minister zahraničných vecí S. Jaishankar sa nedávno sebavedomo pochválil, že svet akceptoval energetickú politiku Indie a bilaterálne vzťahy s Ruskom. Jaishankarovo vyhlásenie podnietilo hovorcu amerického ministerstva zahraničia Neda Pricea , aby povedal, že pre Naí Dillí bude dlhodobým návrhom preorientovať zahraničnú politiku preč od Moskvy – ale napriek aliancii QUAD je nepravdepodobné, že India opustí svoje vzťahy s Ruskom.
Na otázku, či India zvýšila dovoz ruskej ropy a hnojív a potenciálne kúpi ruské systémy protivzdušnej obrany S-400, Ned Price 24. augusta povedal:
„Neprináleží mi hovoriť o zahraničnej politike inej krajiny. Čo však môžem urobiť, je poukázať na to, čo sme počuli z Indie. Videli sme, že krajiny na celom svete hovoria jasne, vrátane ich hlasovania vo Valnom zhromaždení OSN proti ruskej agresii na Ukrajine.
Ale tiež si uvedomujeme, ako som pred chvíľou povedal, že toto nie je prepnutie vypínača. To je niečo, čo najmä pre krajiny, ktoré majú historické vzťahy s Ruskom. Vzťahy, ktoré, ako je to v prípade Indie, siahajú desaťročia dozadu, bude dlhodobým návrhom na preorientovanie zahraničnej politiky preč od Ruska
dodal.
Hoci USA a Európska únia uvalili na Rusko prísne sankcie od začiatku vojenskej operácie na Ukrajine 24. februára, India využila príležitosť a namiesto toho zvýšila dovoz ropy z Ruska, ignorujúc kritiku zo Západu a odmietla ísť cestou európskej samosabotáže.
Berlín nedávno schválil súbor opatrení na úsporu energie na zimu, ktoré obmedzia používanie osvetlenia a kúrenia. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck novinárom povedal, že jeho krajina sa chce „čo najrýchlejšie oslobodiť zo zovretia ruského dovozu energie“.
Namiesto toho sa Nemecko ocitá v pozícii, keď potrebuje znížiť spotrebu energie namiesto toho, aby sa správalo ako vedúca krajina EÚ.
Od septembra budú verejné budovy okrem nemocníc a pod. vykurované maximálne na 19°C; verejné pamiatky a budovy nebudú osvetlené ani z estetických dôvodov; podnikom by sa mohlo zakázať nechávať svoje obchody v noci osvetlené; vyhrievanie súkromných bazénov by sa tiež mohlo zakázať; a náklad uhlia a ropy bude mať prednosť pred osobnou dopravou po železnici.
„Práve teraz máme nedostatok na koľajniciach,“ povedal nemecký minister dopravy Volker Wissing . „To znamená, že ak sú dočasne potrebné ďalšie prepravy paliva, museli by sme ich uprednostniť.“
Táto európska sebasabotáž, všetko len kvôli predstieraniu obrany liberalizmu v podobe kyjevského autoritárskeho režimu a na základe pokynov z Washingtonu, je situáciou, ktorej sa India chce úplne vyhnúť, keďže pokračuje v napredovaní a rozvíjaní sa na veľkú mocnosť.
V máji Rusko predbehlo Saudskú Arábiu a stalo sa druhým najväčším dodávateľom ropy pre Indiu po Iraku, keďže rafinérie stiahli ruskú ropu dostupnú s veľkými zľavami. Indické rafinérie nakúpili v máji asi 25 miliónov barelov ruskej ropy, ignorujúc všetky odsúdenia zo strany Západu a odmietli opustiť svoj desaťročný vzťah s Moskvou, najmä keď Indovia nezabúdajú na nekonečnú podporu Západu a podporu Pakistanu.
Džaishankar 23. augusta zdôraznil, že India nebola defenzívna voči svojim nákupom ruskej ropy, ale prinútila USA a ostatných, aby si namiesto toho uvedomili, že
Indická vláda má „morálnu povinnosť“ zabezpečiť, aby ľudia dostali „najlepšiu dohodu“ – niečo, čo čím sa európske vlády nezaoberajú
Namiesto toho, aby India kapitulovala pred nekonečnými tlakmi zo Západu, bez ospravedlňovania postupovala vpred vo svojich bilaterálnych vzťahoch s Ruskom. Karty založené na ruskom platobnom systéme Mir budú čoskoro akceptované v bankomatoch a termináloch Point-of-Sale v Indii, pretože pokračujú diskusie o vybudovaní nového finančného systému nezávislého od Západu, ktorý dokáže obísť sankcie voči Rusku.
Rusko tiež oznámilo svoj zámer postaviť ďalšiu generáciu obrnených vozidiel a ponoriek v spolupráci s Indiou. Dodávka druhého pluku systému protiraketovej obrany S-400 už prebieha.
Vzhľadom na to, že India presadzuje posilňovanie vzťahov s Ruskom v energetickom, finančnom a vojenskom sektore, je Západ nútený zveličovať drobné udalosti, ako keby išlo o veľký posun v zahraničnej politike Naí Dillí.
Západné médiá zveličili význam toho, že India po prvý raz hlasovala proti Rusku počas „procedurálneho hlasovania“ v Bezpečnostnej rade OSN o Ukrajine. Pätnásťčlenný orgán OSN pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vystúpil na stretnutí prostredníctvom videotelekonferencie 24. augusta, proti čomu sa postavila iba Moskva a Peking sa zdržal hlasovania.
Naí Dillí sa zatiaľ zdržalo hlasovania v BR OSN o Ukrajine, pričom nedávne hlasovanie bolo jedinou výnimkou. To nahnevalo západné mocnosti na čele s USA, no nezabránilo im to v tom, aby urobili veľkú vec z hlasovania v Indii, aby umožnili Zelenskému vystúpiť na zasadnutí BR OSN.
To samozrejme neodráža ani nenaznačuje žiadnu indickú zahraničnú politiku, ale je to skôr zúfalý pokus vykresliť neexistujúce trhliny vo vzťahoch medzi Naí Dillí a Moskvou. Namiesto toho bude Naí Dillí pokračovať vo svojej desaťročia trvajúcej spolupráci s Moskvou, ktorá bola dlhá a plodná.
Pripomína sa, že Jaishankar v júni povedal, že
Európa musí vyrásť z myslenia, že európske problémy sú svetovými problémami, ale svetové problémy nie sú problémami Európy
Čoskoro si Európa, najmä Nemecko, uvedomí, že jej energetická a finančná kríza, vyvolaná nepremyslenou rusofóbnou politikou, určite nebude problémom Indie, najmä keď sa zima blíži.
Ahmed Adel
O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire.
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…
Izraelské spravodajské služby už desať rokov plánujú operáciu na zničenie vodcov a militantov libanonského hnutia…
Zelenskyj splieta nezmysly, že Slovensko platí za ruské zľavy na plyn a že slovenský premiér…
Ukrajinský führer po obrovskej pomoci, ktorej sa Ukrajine dostala počas Scholzovej vlády bezočivo kritizuje nemeckého…
Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek vo…