Predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin vyhlásil, že USA by mali byť na „zozname vojnových zločincov“ za zdieľanie vojenských údajov s Kyjevom.
Washington by mal byť pridaný na „zoznam vojnových zločincov“, keďže sa v súčasnosti priamo zúčastňuje na „nepriateľských akciách“ na Ukrajine, vyhlásil v sobotu predseda ruskej Štátnej dumy Vjačeslav Volodin s odvolaním sa na správy médií o údajnom zdieľaní spravodajských informácií USA s Ukrajinou.
Prezident USA Joe Biden povedal vysokým predstaviteľom spravodajských služieb, že „kontraproduktívne“ úniky informácií o zdieľaní údajov s Ukrajinou by sa mali zastaviť, informovala v piatok televízia NBC.
Hoci na túto správu americkí predstavitelia oficiálne nereagovali, Volodin sa k nej vyjadril na kanáli Telegram. „Spojené štáty sa zúčastňujú na nepriateľských akciách na Ukrajine. Prezident USA Biden, ktorý požadoval zastavenie únikov informácií o výmene spravodajských informácií s Ukrajinou, priznal, že Washington bol odhalený,“ napísal.
Volodin uviedol, že ukrajinská vláda, ktorú označil za „kyjevský nacistický režim“, sa nespolieha len na zbrane zo Západu, ale aj na „pomoc amerických spravodajských služieb“.
Predseda Dumy napísal, že Washington „v podstate koordinuje a rozvíja vojenské operácie“ na Ukrajine, a preto sa priamo zúčastňuje na „nepriateľských akciách“ proti ruským silám.
„Za zločiny spáchané na Ukrajine kyjevským nacistickým režimom by sa malo zodpovedať aj vedenie USA, ktoré by sa malo pridať na zoznam vojnových zločincov,“ uzavrel Volodin.
Pentagón však predtým odmietol niektoré medializované informácie a poprel, že by USA poskytli údaje umožňujúce ukrajinským silám zasiahnuť minulý mesiac ruskú čiernomorskú vlajkovú loď „Moskva“ pri pobreží Odesy.
„Ukrajinci majú vlastné spravodajské kapacity na sledovanie a zameriavanie ruských námorných plavidiel, ako to urobili v tomto prípade,“ uviedol hovorca americkej armády John Kirby.
Rusko trvá na tom, že jeho raketový krížnik nebol napadnutý, ale potopil sa 14. apríla po tom, ako na palube vypukol požiar, ktorý spôsobil výbuch munície.
Rada Bieleho domu pre národnú bezpečnosť však priznala, že USA „pravidelne poskytujú podrobné a včasné spravodajské informácie Ukrajincom na bojisku, aby im pomohli brániť ich krajinu pred ruskou agresiou, a budú v tom pokračovať“.
Toto vyhlásenie zrejme Moskvu neprekvapilo. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov 5. mája novinárom povedal, že ruské úrady vedia, že USA, Spojené kráľovstvo a NATO „permanentne“ odovzdávajú Kyjevu spravodajské a iné údaje, čo však nebude „brániť dosiahnutiu cieľov stanovených počas špeciálnej vojenskej operácie“.
Spojené štáty pomáhali ukrajinským ozbrojeným silám silám pri zabíjaní ruských generálov zdieľaním spravodajských informácií o ich polohe na Ukrajine, uviedol vo štvrtok denník New York Times (NYT) s odvolaním sa na vysokých amerických predstaviteľov.
Washington údajne poskytol Kyjevu informácie o ruských mobilných vojenských veliteľstvách, ktoré sa vraj často premiestňujú v zóne konfliktu. Kyjev potom tieto údaje skombinoval s vlastnými spravodajskými informáciami a uskutočnil delostrelecké údery alebo iné útoky, ktoré viedli k smrti veliacich dôstojníkov, uviedli zdroje novín NYT.
Americkí predstavitelia, ktorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, odmietli spresniť, koľko presne ruských generálov bolo s americkou pomocou zabitých.
Taktiež neprezradili metódy, ktoré Washington použil na získanie údajov o ruských veliteľských štáboch, pre obavy, že by to mohlo brániť ďalšiemu zhromažďovaniu spravodajských informácií.
NYT upozornil, že počas celého konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom sa americké agentúry pri sledovaní pohybu ruských jednotiek spoliehali na rôzne zdroje vrátane utajovaných a komerčných satelitov.
Údajná pomoc pri zameraní generálov bola súčasťou utajovaného úsilia Bidenovej administratívy poskytovať Ukrajine spravodajské informácie o bojisku v reálnom čase, uviedli zdroje.
Hovorkyňa Rady pre národnú bezpečnosť Adrienne Watsonová správu odmietla a trvala na tom, že americké spravodajské informácie o bojisku neboli ukrajinským silám poskytnuté „s úmyslom zabiť ruských generálov“.
Hovorca Pentagónu John Kirby pripustil, že USA dodali „Ukrajine informácie a spravodajské údaje, ktoré môžu použiť na svoju obranu“, ale odmietol zverejniť akékoľvek podrobnosti o týchto údajoch.
USA aktívne dodávajú Ukrajine zbrane a finančné prostriedky uprostred jej konfliktu s Ruskom, pričom Kirby minulý týždeň prezradil, že od roku 2021 už bolo na tento účel vyčlenených 4,3 miliardy dolárov.
Moskva opakovane vyhlásila, že takáto pomoc Ukrajine len destabilizuje situáciu a brzdí vyhliadky na dosiahnutie mieru. Minulý mesiac ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obvinil blok NATO pod vedením USA, že „v podstate vedie vojnu s Ruskom prostredníctvom svojich zástupcov, ktorých zároveň vyzbrojuje“.
Zdroj: rt.com (1), (2)
Preklad: InfoVojna
Nákladné lietadlo spoločnosti DHL sa v pondelok nadránom zrútilo na obytný dom neďaleko medzinárodného letiska…
Spojené štáty americké zmapovali 200 cieľov v Rusku pre útok rakiet ATACMS. WSJ: Ďalší útok…
Nastupujúca Európska komisia (EK) nemôže počas tohtotýždňového hlasovania o dôvere v Európskom parlamente (EP) v…
Koalícia reaguje na kritiku konsolidačného balíka. Do päťpercentnej sadzby DPH pribudnú bezlepkové potraviny a mimovládne…
Minister obrany Robert Kaliňák predstavil v relácii Ide o pravdu rozsiahle plány na modernizáciu armády.…
Prednedávnom sme vás informovali, že politický subjekt Slovenské Hnutie Obrody (SHO) rozbehlo petíciu za vyhlásenie…