Potápači amerického námorníctva, operujúci pod krytím cvičenia NATO v polovici leta, známeho ako BALTOPS 22, nastražili diaľkovo ovládané výbušniny, ktoré v septembri zničili tri zo štyroch potrubí.
Americká novinárska legenda Seymour Hersh v minulosti odhalil jedny z najväčších škandálov amerických dejín ako masaker v dedine My Lai počas Vietnamskej vojny alebo aféru Watergate, ktorá viedla k rezignácii prezidenta USA Richarda Nixona. Spojené štáty týmto dlho plánovaným krokom vraj chceli znížiť závislosť Európy na ruskom plyne a naopak posilniť vlastný vplyv.
Významný americký investigatívny novinár Seymour Hersh je presvedčený o zapojení potápačov amerického námorníctva do septembrových výbuchov na plynovodoch Nord Stream a Nord Stream 2.
Americkí potápači vraj výbušniny na plynovody inštalovali niekoľko týždňov vopred v rámci cvičenia NATO, ktoré v oblasti prebiehalo. Útoky vraj boli naplánované ešte skôr, ako vôbec začala ruská invázia na Ukrajinu vo februári minulého roka.
Seymour Hersh je držiteľ Pulitzerovej ceny, ktorý okrem iného odhalil jedny z najväčších škandálov amerických dejín ako masaker v My Lai počas vojny vo Vietname alebo aféru Watergate, ktorá viedla k rezignácii prezidenta Richarda Nixona. Je však tiež kritizovaný za to, že najmä v poslednom čase sa príliš spolieha na anonymné zdroje.
Americký novinár vo svojom najnovšom článku píše obsiahlo o zapojení potápačského a záchranného centra amerického námorníctva do minuloročných útokov na plynovody v Baltskom mori.
Spojené štáty týmto dlho zvažovaným krokom vraj chceli znížiť závislosť Európy na ruskom plyne a naopak posilniť vlastný vplyv. Ideálnym spojencom sa podľa Hershových zdrojov stalo Nórsko, ktorého bývalý premiér Jens Stoltenberg je teraz generálny tajomník NATO, ktorý sa netají protiruskými názormi. Nóri by navyše mohli ťažiť z vyradenia oboch ropovodov a výpadky ruského plynu nahrádzať Európe vlastným plynom.
Hersh vo svojom článku rozpletá celú tajnú operáciu, ktorá sa začala rodiť ihneď po zvolení Joea Bidena americkým prezidentom v roku 2021 a do ktorej má byť zapletený okrem iného Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan alebo minister zahraničia Antony Blinken. Biely dom mal na úlohu využiť potápačské a záchranné centrum amerického námorníctva, ktoré sídli v Panama City na Floride.
„Stredisko už desiatky rokov školí vysoko kvalifikovaných hlbinných potápačov, ktorí vedia používať výbušniny C4 napríklad na útoky na ropné plošiny, podmorské elektrárne alebo stavidlá na dôležitých lodných kanáloch,“ píše Hersh s tým, že práve títo potápači urobili minuloročný útok na plynovo Nord Stream 2.
Oba plynovody boli podľa novinárov dlho tŕňom v oku americkej administratíve. „Od prvých dní bol Nord Stream 1 Washingtonom a jeho protiruskými partnermi v NATO vnímaný ako hrozba pre západnú dominanciu. Holdingová spoločnosť, ktorá za ním stojí, Nord Stream AG, bola založená vo Švajčiarsku v roku 2005 v spolupráci s Gazpromom, ktorý ovládajú oligarchovia z okolia ruského prezidenta Vladimíra Putina. O zisky Gazpromu sa delila ruská vláda a príjmy štátu z predaja plynu a ropy sa v niektorých rokoch odhadovali až na 45 % ročného ruského rozpočtu,“píše Hersh a jedným dychom dodáva, že americké obavy boli oprávnené.
„Nemecko a zvyšok západnej Európy sa stali závislými od lacného zemného plynu dodávaného z Ruska a zároveň sa znížila závislosť Európy na Amerike,“ upozorňuje novinár, prečo Biely dom tlačil na Nemecko, aby nepúšťalo do prevádzky Nord Stream 2.
„Nord Stream 1 bol z pohľadu NATO a Washingtonu nebezpečný, ale Nord Stream 2, ktorého výstavba bola dokončená v septembri 2021 a ktorý by v prípade schválenia nemeckými regulačnými orgánmi zdvojnásobil množstvo lacného plynu v Európe, bol priamo katastrofou,“má jasno renomovaný novinár.
Minister zahraničia Antony Blinken už skôr na adresu prezidenta Joea Bidena uviedol, že vie „o jeho pevnom presvedčení, že je Nord Stream 2 zlý nápad. Viem, že by chcel, aby sme použili všetky presvedčovacie nástroje, ktoré máme, aby sme presvedčili našich priateľov a partnerov vrátane Nemecka, aby s tým projektom nepokračovali,“ mal uviesť Blinken.
Začiatkom roku 2022 sa na hraniciach Ukrajiny zlovestne hromadili ruské jednotky a vo Washingtone rástlo znepokojenie z možného útoku na Ukrajinu. Pozornosť administratívy sa opäť sústredila na Nord Stream. Kým bude Európa závislá na plynovodoch pre lacný zemný plyn, Washington sa totiž obával, že krajiny ako Nemecko sa budú zdráhať dodávať Ukrajine peniaze a zbrane potrebné na porážku Ruska.
Preto prišlo rozhodnutie, že ropovody treba sabotovať, a to ešte skôr, než vôbec začala samotná invázia na Ukrajinu. „Práve v tejto nepokojnej chvíli Biden poveril Jakea Sullivana, aby dal dohromady medziagentúrnu skupinu, ktorá by vymyslela plán. V decembri 2021, dva mesiace predtým, než na Ukrajinu vošli prvé ruské tanky, zvolal Jake Sullivan schôdzku novo vytvorenej pracovnej skupiny – mužov a žien zo zboru náčelníkov štábov, CIA a ministerstiev zahraničia a financií – a požiadal ich o odporúčanie, ako reagovať na blížiace sa Putinovu inváziu. Podľa zdroja priamo oboznámeného s procesom bolo účastníkom jasné, že Sullivan mal v úmysle, aby skupina prišla s plánom na zničenie oboch plynovodov Nord Stream – a že plní želanie prezidenta,“ píše Hersh na základe informácii od svojho zdroja.
To, že existuje plán na vyradenie plynovodov, pritom prezradil oficiálnym vyhlásením prezident Biden v rámci návštevy nemeckého kancelára Olafa Scholza v Bielom dome tri týždne pred ruskou inváziou na Ukrajinu. „Ak Rusko napadne Ukrajinu… Nord Stream 2 už nebude. Ukončíme ho,“ vyhlásil vtedy Biden na zdesenie osôb, ktoré sa na plánovanej sabotáži podieľali.
„Bolo to ako položiť atómovú bombu na zem v Tokiu a povedať Japoncom, že ju odpálime. Podľa plánu mali byť možnosti vykonané až po invázii a nemali byť verejne inzerované. Biden to jednoducho nepochopil alebo to ignoroval,“ uviedol Hershov zdroj.
Po invázii ruských vojsk na Ukrajinu pokračoval plán sabotáže a Biely dom mal vybrať ako najvhodnejšieho spojenca Nórsko, kde v posledných rokoch americká armáda investovala milióny dolárov do modernizácie a rozšírenia zariadení amerického námorníctva a letectva v krajine. Nórsko tiež bolo jedným z pôvodných signatárov zmluvy o NATO v roku 1949 a dnes je vrchným veliteľom NATO Jens Stoltenberg, presvedčený antikomunista.
„Nóri mohli mať aj iné záujmy. Zničenie Nord Streamu – ak by sa to Američanom podarilo – by Nórsku umožnilo predávať do Európy oveľa viac vlastného zemného plynu,“ uvažuje Hersh.
„Niekedy v marci odletelo niekoľko členov tímu do Nórska na stretnutie s nórskou tajnou službou a námorníctvom. Jednou z kľúčových otázok bolo, kde presne v Baltskom mori je najlepšie miesto na umiestnenie výbušnín. Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2, každý s dvoma sadami potrubia. Nórske námorníctvo rýchlo našlo správne miesto, a to v plytkých vodách Baltského mora niekoľko míľ od dánskeho ostrova Bornholm. Po krátkom prieskume boli Američania za. V tejto chvíli opäť vstúpila do hry obskurní skupina námorníctva pre hĺbkové potápanie v Panama City,“ pokračuje vo svojej analýze renomovaný novinár.
Ďalší problém, ktorý vraj bolo potrebné vyriešiť, bola zásterka za neobvyklými aktivitami v Baltskom mori. Riešenie vraj našli Nóri, ktorí upozornili na každoročné júnové cvičenie NATO v Baltskom mori Baltic Operations 22 alebo BALTOPS 22, na ktorom sa zúčastňujú desiatky spojeneckých lodí z celého regiónu.
Kvôli možnému podozreniu ale museli trhaviny vybuchnúť s veľkým oneskorením. Američania pracujúci v Nórsku mali začať pracovať na novom probléme – ako na Bidenov príkaz diaľkovo odpáliť výbušninu C4. Riešenie priniesli tzv. sonarové bóje, ktoré boli zhodené z lietadla v deň, keď rozkaz padne.
„Dňa 26. septembra 2022 uskutočnilo pozorovacie lietadlo P8 nórskeho námorníctva zdanlivo rutinný let a zhodilo sonarovú bóju. Signál sa šíril pod vodou, najprv do Nord Stream 2 a potom ďalej do Nord Stream 1. O niekoľko hodín neskôr došlo k odpáleniu vysoko výkonnej výbušniny C4 a tri zo štyroch potrubí boli vyradené z prevádzky. Počas niekoľkých minút bolo možné na vodnej hladine pozorovať unikajúci plyn, ktorý zostal v odstavených potrubiach, a svet sa dozvedel, že sa stalo niečo zásadné,“ píše Hersh.
„Bezprostredne po výbuchu plynovodu písali americké médiá o záhade a ako pravdepodobný vinník bolo opakovane uvádzané Rusko, čo bolo podnecované vypočítavými únikmi informácií z Bieleho domu – bez toho, aby bol však zistený jasný motív takého aktu poškodzovania vlastných záujmov. Žiadne veľké americké noviny nepátrali po skorších Bidenových slovách o zrušení Nord Streamu,“ diví sa novinár.
Článok zakončuje výrečnými slovami ministra zahraničia Blinkena, ktorý považuje zničenie plynovodov za dobrú správu pre Európu a Spojené štáty. „Je to obrovská príležitosť, ako raz a navždy odstrániť závislosť na ruskej energii, a tým Vladimírovi Putinovi odobrať možnosť používať energiu ako prostriedok na presadzovanie svojich imperiálnych zámerov. Ponúka to obrovskú strategickú príležitosť pre nadchádzajúce roky, ale medzitým sme odhodlaní urobiť všetko pre to, aby dôsledky toho všetkého niesli občania v našich krajinách, respektíve na celom svete,“ uviedol Blinken.
„Toto je úplná lož a úplná fikcia,“ povedala agentúre TASS šéfka tlačovej služby Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu Adrianne Watsonová v reakcii na žiadosť o vyjadrenie k už spomínanej verzii s odvolaním sa na zdroj.
Ako napísal Hersh vo svojom článku, rozhodnutie uskutočniť operáciu urobil americký prezident Joe Biden po deviatich mesiacoch diskusií s predstaviteľmi národnej bezpečnosti v administratíve. Boli medzi nimi najmä asistent prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, minister zahraničných vecí Anthony Blinken a námestníčka ministra zahraničných vecí USA Victoria Nulandová.
Tlačová služba ministerstva zahraničných vecí, Pentagonu a amerického námorníctva zatiaľ nereagovala na žiadosť agentúry TASS o vyjadrenie k informáciám poskytnutým Hershom.
Nord Stream AG dňa 27. septembra roku 2022 oznámila „bezprecedentnú deštrukciu“, ku ktorej došlo deň predtým „na troch potrubiach podmorských plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2.“
„Niet pochýb o tom, že išlo o výbuchy,“ povedal pracovník švédskeho seizmologického centra SNSN v Uppsale Björn Lund. Odborníci z Uppsalskej univerzity vo Švédsku potvrdili, že otrasy o sile porovnateľnej so 100 kilogramami dynamitu mali centrum vo vode, nie v krajine.
„Sme si istí, že išlo o výbuchy, a nie zemetrasenie alebo zosuv,“ povedal podľa Reuters nemenovaný švédsky seizmológ.
Dva otrasy, ktoré zaznamenali seizmológovia v Nemecku, Dánsku a Švédsku v noci na pondelok, pripomínali oveľa skôr výbuchy ako zemetrasenia, uviedlo dánske geologické stredisko pri Kodanskej univerzite.
Dánsky minister pre energetiku Dan Jörgensen dodal, že veľkosť dier v poškodených plynovodoch, ktoré sú 70 až 80 metrov pod hladinou mora, je taká, že ich nemohla spôsobiť napríklad lodná kotva.
Generálna prokuratúra Ruskej federácie iniciovala po poškodení plynovodov začatie konania vo veci medzinárodného terorizmu.
Organizácia Spojených národov nie je schopná overiť správu amerického novinára o tom, že Washington stojí za výbuchmi plynovodov Nord Stream, uviedol v stredu na brífingu zástupca hovorcu generálneho tajomníka OSN Farhan Haq.
„Nemám žiadny spôsob, ako overiť túto konkrétnu správu. Je zrejmé, že by bolo na amerických novinároch, aby určili pravdivosť týchto tvrdení. A okrem toho by som v tejto fáze nemal žiadne komentáre,“ poznamenal.
Zdroj: seymourhersh.substack.com / tass.com (1), (2) / parlamentnilisty.cz / InfoVojna
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…
Bývalé vlády poslali na Ukrajinu vojenský materiál za 700 miliónov eur, nie všetko bolo v…