svet

USA spustili 251 vojenských zásahov od roku 1991 a 469 od roku 1798

Americká armáda začala od roku 1798 469 zahraničných intervencií, vrátane 251 od konca prvej studenej vojny v roku 1991, podľa oficiálnych údajov Kongresovej výskumnej služby.

Spojené štáty spustili v rokoch 1991 až 2022 najmenej 251 vojenských intervencií. Vyplýva to zo správy Congressional Research Service, americkej vládnej inštitúcie, ktorá zhromažďuje informácie v mene Kongresu.

Správa dokumentovala ďalších 218 amerických vojenských zásahov v rokoch 1798 až 1990. To znamená celkovo 469 amerických vojenských zásahov od roku 1798, ktoré Kongres odsúhlasil.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Tieto údaje zverejnila 8. marca 2022 Kongresová výskumná služba (CRS) v dokumente s názvom „ Príklady použitia ozbrojených síl Spojených štátov v zahraničí, 1798-2022 “.

Zoznam krajín, na ktoré sa zameriava americká armáda, zahŕňa veľkú väčšinu národov na Zemi, vrátane takmer všetkých krajín Latinskej Ameriky a Karibiku a väčšiny afrického kontinentu.

Od začiatku roku 1991 do začiatku roku 2004 začala americká armáda podľa CRS 100 intervencií.

Tento počet sa v rokoch 1991 až 2018 zvýšil na 200 vojenských zásahov.

Správa ukazuje, že od konca prvej studenej vojny v roku 1991, v čase unipolárnej hegemónie USA, sa počet vojenských intervencií Washingtonu v zahraničí podstatne zvýšil.

Z celkového počtu 469 zdokumentovaných zahraničných vojenských intervencií Kongresová výskumná služba poznamenala, že vláda USA oficiálne vyhlásila vojnu iba 11-krát, iba v piatich v samostatných vojnách.

Údaje nezahŕňajú vojnu za nezávislosť medzi americkými osadníkmi a britským impériom, akékoľvek vojenské nasadenie medzi rokmi 1776 a 1798 a občiansku vojnu v USA.

Je dôležité zdôrazniť, že všetky tieto čísla sú konzervatívne odhady, pretože nezahŕňajú americké špeciálne operácie, tajné akcie alebo domáce nasadenie.

Správa CRS objasnila:

Zoznam nezahŕňa tajné akcie alebo početné udalosti, pri ktorých boli americké sily od 2. svetovej vojny rozmiestnené v zahraničí v okupačných silách alebo za účelom účasti v organizáciách vzájomnej bezpečnosti, dohodách o základniach alebo bežnej vojenskej pomoci alebo výcvikových operáciách.

Správa podobne vylučuje nasadenie amerických vojenských síl proti domorodým obyvateľom, keď boli systematicky etnicky čistené v násilnom procese koloniálnej expanzie osadníkov na západ.

CRS priznala, že vynechala „neustále používanie amerických vojenských jednotiek pri prieskume, osídľovaní a pacifikácii západnej časti Spojených štátov“.

obr: Projekt vojenského zásahu na Tufts University

Projekt vojenskej intervencie v Centre strategických štúdií Tufts University zdokumentoval ešte väčšie zasahovanie zo zahraničia.

„Spojené štáty podnikli od roku 1776 viac ako 500 medzinárodných vojenských zásahov, pričom takmer 60 % sa uskutočnilo v rokoch 1950 až 2017,“ píše sa v projekte. „A čo viac, viac ako jedna tretina týchto misií sa uskutočnila po roku 1999.“

Projekt vojenského zásahu dodal:

„S koncom éry studenej vojny by sme očakávali, že USA znížia svoje vojenské intervencie v zahraničí, ak budú v stávke menšie hrozby a záujmy. Ale tieto vzorce odhaľujú opak – USA zvýšili svoju vojenskú angažovanosť v zahraničí.

obr: Projekt vojenského zásahu na Tufts University

Ben Norton

Pôvodným zdrojom tohto článku je Multipolarista

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

13 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

15 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

15 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

15 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

15 hodín ago