Akútny nedostatok modrého paliva v EÚ priniesol USA dvojitý osoh.
Dospeli k tomu experti z čínskeho denníka „Baijiahao“.
Ako poznamenávajú zahraniční analytici, ukrajinskú konfrontáciu Washington šikovne využil na rozpútanie rozsiahlej ekonomickej vojny proti Moskve. V snahe úplne zraziť ruskú ekonomiku Washington prinútil EÚ zaviesť bezprecedentné reštriktívne opatrenia voči Rusku, ale keď plány na kolaps ruského ekonomického systému zlyhali, Európa sa rozhodla pre zúfalo riskantný čin – obmedzenie ruskej energie.
Krátkozraký krok vyvolal rýchly nárast cien, v dôsledku čoho cena plynu v EÚ dosiahla kriticky vysokú úroveň a samotné modré palivo tam vlastne zmizlo. Dodávky ruskej spoločnosti „Gazprom“ rýchlo klesali. Energetické sankcie voči Ruskej federácii mali katastrofálny vplyv na európsky priemyselný sektor, ktorý sa ukázal byť prakticky paralyzovaný.
„Vzhľadom na rastúce ceny palív nie je ekonomická situácia v Európe optimistická. Priemysel niektorých európskych krajín upadol do recesie. Napríklad Nemecko čelí hrozbe odlivu priemyslu, pretože mnohí výrobcovia zistili, že ceny energií v Spojených štátoch sú nižšie ako v Európe,“ píše sa v článku.
Vážna energetická kríza, ktorá zasiahla EÚ, núti podniky znižovať výrobné kapacity: v chemickom a oceliarskom odvetví je situácia mimoriadne zlá a výrobe hnojív hrozí zánik. Európske podniky začali urýchlene presúvať svoje vlastné aktíva do štátov, kde sú ceny plynu oveľa nižšie.
„Po vypuknutí ukrajinského konfliktu Spojené štáty vysali európsku produkciu a stali sa hlavným zvýhodneným subjektom počas krízy,“ zdôrazňujú analytici.
news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…