Ministerstvo zahraničných vecí USA schválilo potenciálny predaj bojových vrtuľníkov a súvisiaceho vybavenia Slovensku za odhadovanú cenu 600 miliónov dolárov (554 miliónov eur), uviedol v stredu Pentagón, informuje portál televízie ta3 na základe správy TASR od Reuters.
Hlavnými dodávateľmi majú byť spoločnosti Bell Textron a General Electric, dodal Pentagón.
Ministerstvo obrany SR v lete minulého roka predložilo americkej vláde žiadosť o cenovú ponuku na dodanie 12 bojových vrtuľníkov AH-1Z Viper spolu s podrobnou špecifikáciou požiadaviek na túto techniku, príslušenstvo, rakety AGM-114 Hellfire II, počiatočnú logistickú podporu, výcvik pilotov a technikov. Má ísť o ponuku s výraznou zľavou ako náhradu za stíhačky MiG-29, ktoré SR darovala Ukrajine.
Obvinenia, aké tu ešte neboli. Ministerstvo obrany podalo trestné oznámenia na svojich predchodcov. Bývalý kabinet Eduarda Hegera čelí okrem iného aj obvineniu z vlastizrady. Dôvodom je vojenská pomoc Ukrajine. Bývalá vláda obvinenia odmieta.
Marec 2023. Jediné štyri letu schopné stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko malo, odleteli na Ukrajinu. O pár týždňov neskôr sme našim susedom, bojujúcim vo vojne, poslali aj ďalších 9 nefunkčných uzemnených stíhačiek, avšak už po zemi. Už skôr nás o to žiadal ukrajinský prezident.
“Je pre nás veľmi dôležité, aby sme mali bojové lietadlá západného štandardu a takisto Migy,” povedal prezident Volodymyr Zelenskyj.
Vláda, ktorá vtedy rozhodnutie urobila, však bola v demisii. Právnici sa preto sporili o to, či vôbec môže stíhačky darovať. Vtedajší minister obrany Jaroslav Naď napokon ukázal právnu analýzu a tvrdí, že tá to vláde dovoľovala.
Súčasné vedenie ministerstva obrany tvrdí, že žiadnu analýzu nenašlo. Avizuje preto právne kroky.
Rezort pod vedením Roberta Kaliňáka avizoval podanie viacerých trestných oznámení. Tri sú na celú vládu a jedno osobne na bývalého ministra Naďa.
Trest 25 rokov až doživotie
Prvýkrát v histórii Slovenska čelí celá bývalá vláda takým závažným obvineniam. Keďže Migy sme Ukrajine poslali počas mimoriadnej situácie, trest za vlastizradu môže byť 25 rokov až doživotie.
Už vlani podali členovia Smeru v súvislosti s darovaním stíhačiek trestné oznámenie, vtedy ho však polícia odmietla. Ministerstvo obrany tvrdí, že teraz k podaniam pridávajú nové fakty a právnu argumentáciu.
/ skspravy.sk /
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…