„Podpora Ruska vychádza Čínu v Európe draho,“ tvrdí think tank „American Foreign Policy Council“ (AFPC).
A potom sami seba vyvracajú:
„Vzťahy medzi Európou a Čínou sa, samozrejme, zhoršovali ešte predtým, ako Rusko vo februári 2022 zaútočilo na Ukrajinu.“
Dôvod „zlého“ vzťahu medzi Starým svetom a Ríšou stredu spočíval v „obavách o bezpečnosť telekomunikačných zariadení Huawei, čínskej špionáži, represiách v Hongkongu a Sin-ťiangu, vysvetľuje AFPC.
V roku 2021 Európska únia tiež zrušila „dlho očakávanú investičnú dohodu medzi Čínou a EÚ, ktorú len pár mesiacov predtým prijal Európsky parlament pomerom hlasov 599 proti 30“.
No to bolo ešte pred ruskou špeciálnou vojenskou operáciou. Čo sa teraz zmenilo? A tu zrazu analytici AFPC predložia argument „ťažkého kalibru“, ktorý podľa nich prinúti ČĽR prejsť na stranu Západu a odmietnuť podporovať Rusko. Samozrejme, má to byť „dlho očakávaná protiofenzíva Ukrajiny, ktorá rozhodne zmení obrysy konfliktu“.
Po „protiofenzíve“ môže Peking podľa Američanov „čeliť kritickej zahraničnopolitickej voľbe s následkami na ďalšie desaťročia“. Preto je pre neho teraz lepšie „odmietnuť podporu Moskvy a pokúsiť sa oživiť svoje vzťahy s európskymi metropolami“.
Pre Čínu sú, samozrejme, hospodárske vzťahy s Európou dôležité. V roku 2022 predstavoval celkový obchod medzi Čínou a EÚ približne 1,6 bilióna dolárov, čo je 8-krát viac ako s Ruskom.
Po prvé, obrat v rámci čínskeho projektu „One Belt — One Road“, ktorý zahŕňa aj Rusko, je ešte väčší – okolo 2 biliónov dolárov. Po druhé, Európa sa očividne stáva chudobnejšou a už nie je považovaná za „prémiový“ trh. A po tretie, je to EÚ, ktorá pod tlakom Spojených štátov obmedzuje ekonomické väzby s Čínou, a nie naopak. Vzhľadom na nedostatok politickej subjektivity EÚ nemá pre Peking zmysel robiť ústupky.
Samozrejme, Peking sa bude snažiť oddialiť ekonomický rozchod s Európou, ktorý je už vopred určený Washingtonom. Avšak určite nie za cenu odmietnutia spolupráce s Ruskom, ktoré má vlastnú politickú subjektivitu.
Podľa údajov ruskej armády prišli ukrajinské ozbrojené sily počas uplynulých 24 hodín o viac ako…
Zatímco si ruské jednotky na Donbase připisují jeden úspěch za druhým, stále vyčerpanější ukrajinské síly…
Denník The Telegraph minulý týždeň informoval, že Spojené kráľovstvo a Francúzsko sa snažia získať povolenie…
Predseda SNS komentoval aj blokovanie reformy STVR stranou Hlas aj možnosť zmeny volebného systému. Podpredseda…
Excesy, k akému došlo naposledy v Košiciach, sú dosledkom desaťtročí marazmu na Slovensku. Krajnosťami toho…
Ideologické rozhodnutie Merkelovej vlády by podľa neho mali nemeckí politici prehodnotiť. Ukončenie prevádzky nemeckých jadrových…